Lastega ja lastele

Auhinnaga „Lastega ja lastele“ täname ja tunnustame inimesi ja organisatsioone, kelle uued algatused või pikemaajaline tegevus on positiivselt mõjutanud laste ja perede käekäiku.
Tunnustusauhinna taotluste voor on avatud 15. aprillini.

Esita taotlus

Väikesed ja suured tegijad vallutasid suusarajad

Suure suusapeo Tartu Maratoni eel toimusid Tartus Tähtvere pargis lastesõidud minimaratoni rajal. Suusarajal liugles enam kui 1600 osaleja seas ka sada turvakodudes peatuvat last, kes olid TILLUsõidul ja MINImaratonil läbitavaks distantsiks valinud 540 meetrit kuni 5 km. Kohal olid lapsed Tallinnast, Harjumaalt, Tartust, Viljandimaalt, Narvast, Sillamäelt ja Kiiklast.

Lapsed harjutasid vilkalt juba nädalaid. Kuivtrenni üheks osaks oli suuskade, keppide ja saabaste sobitamine lastega. Päris treening läks lahti lumel suuski ja tehnikat proovides.

Paljude turvakodudes viibivate laste jaoks on see talv esmakordne võimalus suuskadel sõitmist proovida. Rajal näitasid oma oskusi ka kõige väiksemad ukerdajad, kes paistsid silma oma suure tahtmisega ja kellest noorim oli 3-aastane Ott. Viiene Mari tegi enne võistlusrajale minekut tarmukalt soojendusharjutusi ja rääkis innustunult: „Otepää maailmavõistlusel olid need sportlased nii tugevad, et kindlasti jaksavad isegi Pipi hobust tõsta. Ma olen ka väga palju trenni teinud ja olen nüüd sama tugev – võistlusel näitan seda tugevust kõigile teistele ka!“

Võistlustulle tuhises ka 13-aastane Andrei Narvast, kes eelmise aasta minimaratonil võitis õnneloosiga uhiuued suusad. Starti minnes oli ta veendunud, et sel korral toob ta medali koju. Ja nii ta tegigi.

Kümnene Peeter arvas, et 5 km pikkune rada oli siiski natuke raske. Tema kõrval rõõmustas aga üheksane Oksana, et suusatada oli ikka väga hea. Tüdruk ütles, et oli sel aastal suuskadel esimest korda ning lisas uhkelt: „Kohe läksin viiekilomeetrisele rajale!“

Kuuese Olga jaoks oli see üldse esimene kord suusatada ning talle meeldis väga – medal kaelas kõndis ta järgmisel päeval enesekindlalt toas ringi.

Suuremad poisid sõitsid kõrvuti oma väiksemate õdede-vendadega ka 500 m distantsi ning arvasid alguses, et viie kilomeetri läbimiseks peab lihtsalt kokku kümme ringi tegema. Suur oli hämming, kui saadi aru, et suurte poiste rada on palju huvitavam kui väikestele mõeldud võistlusrada. Üheksane Allan sõitis eneselegi arusaamata 2 km asemel 4 km. Pikalt distantsilt tulles oli suur ka Aliku üllatus, kui ta sai teada, et on võitnud loosimisel Limpa auhinna – ta oli nii väsinud, rahul ja õnnelik!

Teame ju kõik, et lapse igakülgse arengu eelduseks on füüsiline tegevus värskes õhus ning talvisel ajal pakub spordirõõmu ja -naudingut eelkõige suusatamine. Kõik lapsed arvasid, et sport õues on tervisele väga kasulik ja sport ongi elu. Ilus talvepäev, tugev trenn ja suur tahtmine tegid oma töö, lapsed olid väga õnnelikud tublide saavutuste ja kordaläinud päeva üle.

Turvakodudes peatuvatele lastele on sada suusavarustuse komplekti (suusad, kepid, saapad, klambrid) soetatud 7000 annetaja abiga. Tänu neile saime kinkida varjupaikades peatuvatele lastele taas kord ühe toreda talvepäeva. Olen kindel, et lumerohke talv ja tänane maratoni võistluskogemus süstisid suusapisiku paljudesse lastesse ning nii mõnigi neist leidis endale suusatamises hobi, millele pühenduda. Annetajate abiga said spordi positiivsest energiast osa ka need lapsed, kellel muidu selleks võimalusi ei ole.

Kui jaanuaris Otepää MK-etappi külastades olid rajal suured ja tugevad mehed ning 4-aastase Taaveti rolliks oli raja ääres kaasaelamine ja aplodeerimine, siis minimaratonilt tagasi tulles koduteel teatas poiss õnnelikult, et täna oli just TEMA PÄEV. Eriti vahva oli see, et kõik suured ja tugevad olid talle raja ääres tuge pakkumas ja kaasa elamas!

Triin Lumi

Osale heateos Täname Sind abi eest, kui oled meie heategevusprogrammi juba toetanud või kavatsed seda teha tulevikus. Sõlmi püsikorraldusleping summas 3 eurot kuus või aita ühekordse annetusega.