Jõulusoovide puu

Jõulusoovide puul on turva- ja asenduskodude laste jõuluvanale saadetud unistused ja soovid. Et need ei jääks pelgalt unistusteks, vali jõulupuult kink ning tee annetus vastavalt oma võimalustele.

www.heategevusfond.ee/joulupuu

Vähemalt 50% täiskasvanutest ja 25% lastest kogeb unehäireid

Neljas

Tänane ühiskond pakub lastele rohkelt erinevaid võimalusi ja väljakutseid. Samas palju ei mõelda sellele, et tegutsemisvõime säilitamiseks vajab laps piisavalt puhkust ja uneaega.

Täna võeti Tallinna lauluväljakul toimunud sündmusega kokku neljateistkümnendat korda toimuv heategevuslik kampaania „Kingi turvakodude lastele magusam uni!“, mille raames soetati seekord laste turvakodudele korralikud vooditarvikud – 250 tekki ja 250 patja, 120 madratsit ja sama palju madratsikatteid, 350 komplekti lastepäraseid voodipesusid (tekikott, lina, padjapüür), lisaks käterätikuid ja saunalinasid ning 1000 ööriiet.

Dr Erve Sõõru rääkis unehügieeni tagamisest ning lapsed võtsid osa lõbusatest unega seotud töötubadest: meisterdasid kaisunukke ja unenäopüüdjaid, valmistasid silmaklappe, õpivad unelaule jpm.
Detsembris-jaanuaris läbiviidud kampaania raames tegid annetuse 7112 heasoovliku eestimaalast ning kokku koguti 50 065 eurot.

„Asendus- ja turvakodudes peatuvate laste puhul on asutuste töötajad täheldanud unega soetud häireid 25-30 protsendil lastest. Meie täiskasvanutena saame hoolitseda selle eest, et lapsed saaksid ärgata rõõmsa tujuga. Hommikuse ärkamise ja õhtuse magamamineku vahele mahuvad peale kooliskäimise ning õppimise sporditrennid ja huviringid, sõpradega mängimine ja õues ringi jooksmine, kodutööd ja -askeldused. Uni aitab lapsel uueks päevaks energiat koguda ning sirguda tegusaks ja tubliks täiskasvanuks,” lisas mittetulundusühingu SEB Heategevusfond tegevjuht ja kolme tütre ema Triin Lumi.

Teadlased pööravad järjest enam tähelepanu une uurimise vajalikkusele, unehäired on nüüdisajal järjest enam levivaks terviseriskiks. Unehäireid on palju ning spetsialistide sõnul kogeb vähemalt 50% täiskasvanutest ja 25% lastest unehäireid. Eesti Unemeditsiini Seltsi president dr Sõõru selgitas, mida tuleb silmas pidada unehügieeni tagades ning milliseid soovitusi järgides on võimalik lastele tagada kosutav ja efektiivne uni: "Me peame väärtustama oma und igas elueas ja kiire elutempo ei ole siin vabanduseks. Just lapsevanemad on need, kes peavad hoolitsema laste une tervise eest ja oskama ära tunda probleemi, kui laps vajab abi. On heameel teatada, et Eestis on olemas unemeditsiinialane kompetents ja võimalused und uurida ning saada nõuandeid, vajadusel ravi, mitmes unekeskuses. Tänapäeval leiame uneuuringutel sageli esmased viited mitmete tõsiste haiguste riskile või olemasolule, mis võimaldab ära hoida tõsisemaid tagajärgi.“

Kohal oli 150 osalejat üle Eesti - Tallinna, Ida-Virumaa, Harjumaa ja Viljandimaa turva- ja asenduskodudest.

MTÜ SEB Heategevusfond on loodud vanemliku hoolitsuseta laste heaks, et toetada nende arengut ja toimetulekut. Fond kogub annetusi ja teostab aasta ringi mitmesuguseid projekte turvakodudes peatuvate laste toetuseks, toetab kasuperede nõustamist, annab välja stipendiume ja koordineerib mentor-programmi.

Allikas: Neljas
 

Osale heateos Täname Sind abi eest, kui oled meie heategevusprogrammi juba toetanud või kavatsed seda teha tulevikus. Sõlmi püsikorraldusleping summas 3 eurot kuus või aita ühekordse annetusega.

Meediakajastuste arhiiv