Lastega ja lastele

Auhinnaga „Lastega ja lastele“ täname ja tunnustame inimesi ja organisatsioone, kelle uued algatused või pikemaajaline tegevus on positiivselt mõjutanud laste ja perede käekäiku.
Tunnustusauhinna taotluste voor on avatud 15. aprillini.

Esita taotlus

Unistades unistuste koogist

„Jõulusoovide puule“ saadetud tuhandet lugu ja kingisoovi lugedes hakkab silma tõik, et tavapäraste ja väiksematele lastele loomulikult väga oluliste mitmel-mitmel korral soovitud nukkude, puldiautode, legode ja tõukerataste kõrval on vanuse kasvades näha oluliselt selgemat „spetsialiseerumist“, kus jõulusoov on põhjalikult läbimõelduna seotud teismelise-nooruki kooliskäimise, ühikaeluga või tihtipeale mõne väljakujunenud hobiga.

Hobid erinevad vanuseti ja paikkonniti, olenevalt nii eeskujudest, kohapealse harrastamise võimalikkusest kui ka esmajärjekorras muidugi noore inimese enda tahtmisest. Igal juhul on igati vahva, kui noor on leidnud endas kutsumuse millegi huvitavaga süvitsi tegeleda. Rõõm on suur, kui saame „Jõulusoovide puu“ heade annetajate kaasabil teda selles toetada!

Mitmekülgne Gert

Tänase loo peategelane on 17-aastane Pärnu noormees Gert, kelle huvid on vägagi mitmekülgsed: leides alati tegevust, toimetab ta hea meelega aias, õpib akordioni- ja klaverimängu ning tegeleb laulmisega.

Aiandushuvi pole Gerdi jaoks ainult teoreetiline teema-ajakirjade lappamine, vaid pigem vastupidi: tema kujundatud ja ellu viidud on õueala lillepeenrad ning maakividest teerajad nende vahel. Ka muusikaharrastuse poolelt on noormehel mõndagi ette näidata, hea lauljana on ta osalenud paljudel kontsertidel ja konkurssidel ning alles äsja novembri keskel Pärnu ühel suuremal lauluvõistlusel kaasa lüües oli ta omavanuste grupis ainus poiss, kes finaali jõudis.

Peale aianduse ja muusika on Gerdil aga veel üks hobi, millega seotud soovi ta sel aastal „Jõulusoovide puule“ edastas ning mis annab tema mitmekülgsusele veelgi kinnitust juurde. Nimelt tunneb noormees ennast väga hästi ka köögis ahju ees ja päkapikkude sõnul on tegemist igati andeka küpsetajaga.

Meeldib katsetada

Kuigi Gert ise ütleb, et tõsisemalt hakkas ta küpsetamisega tegelema umbes kolm aastat tagasi, mäletab kasvataja Helle selle kohta varasemaid viiteid: juba 7–8-aastasena olevat poiss tihtipeale toiduvalmistamise ajal ninapidi juures olnud ning supilusikaga jahu ja suhkrut mõõtnud. Eriti olevat noorele köögiabilisele meeldinud erinevate koostisainete tainaks kokkusegamine, kausi limpsimine ja ahjus oleva koogi küpsemise jälgimine – kõik selged märgid, et sisuline huvi teema vastu on vägagi olemas.

Gert nõustub, et kuigi ta päris täpselt ei mäletagi, millest see huvi tekkis, oli selle põhipõhjuseks ilmselt võimalus jälgida, kuidas kasvataja köögis toimetab. Kuna kokkamise-küpsetamisega on ikka nii, et kord õnnestub tulemus rohkem, teinekord vähem, tunduski just see poisile huvitav ning meelitas ise katsetama. Küpsetamishuvi on igati toetanud ka Gerdi tugipere maal, kus ta on näinud, kuidas jõuavad lauale värske piim, liha ja jahu.

Küpsetamise peamise võluna toobki Gert välja selle, et iga kord, kui ta midagi valmistab, võib sama asi teistmoodi välja kukkuda ning seega annab kogu protsess võimaluse pidevalt katsetada, proovida uusi retsepte ja sinna midagi uut juurde lisada.

Jagab teistelegi

Lisaks uhketele kookidele meeldib noorele köögikatsetajale valmistada ka muid roogasid. Tihtipeale tõuseb Gert enne teisi ning teeb peremaja lastele omletti või pannkooke, aeg-ajalt lõunaks ka praade ja muud „soolast“. Juba kogenud kokana teab Gert, et igaühel on erinev maitse, kuid senine kogemus on olnud positiivne, poisi sõnul enamasti teistele ikka maitsevad tema tehtud toidud.

Õnnelikuks publikuks, kes Gerdi roogadega tutvust teha on saanud, on lisaks oma peremaja liikmetele ka teiste majade lapsed ja kasvatajad ning ka paljud tuttavad väljastpoolt: klassiõhtutele või külla ei lähe ta kunagi tühjade kätega, ikka on kaasas kas omatehtud kook või vahvlid. Ja tegelikult ei piirdu heast-paremast osasaajate hulk ainult tutvusringkonnaga: Gert on oma vahvleid müünud ka Pärnus toimuval Augustiunetuse festivalil, millest teenitud raha „investeeris“ ta kohe uutesse küpsetusvormidesse.

Asjakohane soov on tal ka jõuluvanale: ikka kõik, mis seotud küpsetamisega, alates vormidest ja spaatlist kuni dosaatori ja tordilusikani – spetsiaalpoe Unistuste Kook kinkekaardid aitavad Gerdi kindlasti tema enda unistuste koogile lähemale, jäägu siis küpsetamine noormehele edaspidi toredaks hobiks või saagu pagarikutsumus ametiõppimise valikut tehes võitu maastikuarhitekti või muusikaõpetaja elukutsest.

Iga jõulusoov on eriline ning iga soovi taga on omaette lugu. Kutsume teid jõulusoovide puu lehel ringi vaatama, et aidata jõuluvanal laste erilistele soovidele õlg alla panna: www.heategevusfond.ee/joulupuu.
 

Osale heateos Täname Sind abi eest, kui oled meie heategevusprogrammi juba toetanud või kavatsed seda teha tulevikus. Sõlmi püsikorraldusleping summas 3 eurot kuus või aita ühekordse annetusega.