Jõulusoovide puu

Jõulusoovide puul on turva- ja asenduskodude laste jõuluvanale saadetud unistused ja soovid. Et need ei jääks pelgalt unistusteks, vali jõulupuult kink ning tee annetus vastavalt oma võimalustele.

www.heategevusfond.ee/joulupuu

Pooleaastane hakkas jõuluõhtul rääkima

Tänaseks on SEB Heategevusfondi poolt kokku kogutud ja laste jõulusoovide puule riputatud kingisoovid täidetud ning asendus- ja turvakodudes jõulupeod peetud.

Selles loos ei räägi me kurba juttu sellest, miks oli nende laste koduks jõuluõhtul turva- või asenduskodu, vaid jagame lugejatega suurt rõõmu, mille tunnistajaks olid kasvatajad, kui laste kingikotid avanesid.

Kui enne kingi saamist võis laste pilgus näha ärevust ja nende käitumises aimata rahutust, siis pärast salmi ettelugemist säras kõigi silmis siiras jõulurõõm. Selline, mida paljud neist pole tükk aega kogenud.

Salmid jäid ise pähe

Jõuluvana oli väga-väga oodatud ja elevus peegeldus olenemata vanusest kõikide nägudelt. Lapsed kordasid püüdlikult luuletusi – jõulusalm jäi tavalisest kergemini meelde ka neil, kes muidu kooli jaoks luuletuste õppimisest pigem kõrvale püüavad hiilida. Üks pisike poiss ärkas jõulupeo hommikul ja teatas kasvatajat kallistades esimese asjana õhinal, et tahab kohe hakata luuletusi kordama. Kui jõuluvana õhtul end saalis istuma sättis ja küsis, kes lastest mõnda salmi teab, tõstis too poiss kohe käe püsti ning astus enesekindlalt ja sirge seljaga habemiku ette.

4-aastase Mareki kingitus oli peaaegu sama suur nagu ta ise, aga poiss taris vapralt paki jõuluvana juurest ära, harutas asjalikult lahti ja hakkas kohe kingituseks saadud mängu kokku panema, ise rahulolevalt pomisedes: “Ma tean, ma tean küll, kuidas see käib. Ma tean!”

Teismelised Maria ja Katrin võrdlesid jõulupakist saadud lõhnasid ja pakatasid uhkusest, sest milline tüdruk poleks uhke Beyoncé lõhna üle! Paljud lapsed olid liigutatud ainuüksi sellest, et neile kingitus tehti ja meeles peeti. Paki sisu polnudki vast esmatähtis.

Kui pooleaastane Maksim oli oma muusikaga mänguasja kätte saanud, “rääkis” ta terve õhtu kõva häälega oma mänguasjale midagi. Kolmesest Anastassiast sai aga hetkega oma uuele nukule hoolitsev ema – ka söögilauda tulles ei jätnud ta lelu üksi ja jagas temaga oma suppi. Teine tubli emme oli oma uhiuue nukuvankriga 5-aastane Kerstin, kes sõidutas uhkelt ka teiste tüdrukute beebisid.

Suure “metraažiga” puldikas

8-aastase Kristjani pealekäimisel pidi kasvataja kohe poodi tõttama, et poisi uue puldiauto sisse patareid osta. Auto sõitis ühe õhtuga kümneid meetreid ning pargiti ööseks kindlasse kohta – voodi kõrvale. Kasvatajal tuli aga juba järgmisel päeval uus poeskäik ette võtta, sest patareid olid suure “metraaži”  tõttu taas tühjaks saanud, aga sõita on ju veel palju vaja.

Ka uue puldiga ralliauto saanud 12-aastase Andrei elevilolek oli kaugele näha. Teised lapsed palusid luba Andrei autoga mängida ja poiss nautis tähelepanu mõnuga. Oi kui rahul ta oli!

11-aastane Allar oli väga õnnelik oma konstruktori üle, mängides sellega terve õhtu, püüdes meisterdada “maailma kõige pikemat” ritva. 9-aastane Anett sai jõuluvanalt näomaalimise värvid, millega ta võõpas lahkelt ära nii enda kui ka kõigi sõprade näod. Õhtul jooksis tubades ringi miniloomaaiatäis lustakaid elukaid – tiigrid, kutsud, kassid.

Unistuste mobiilid ja täiuslik jope

8-aastane Kerstin oli üliõnnelik oma mobiili üle. Ta keksis ühe juurest teise juurde ja näitas, kui ilusaid pilte ta juba teinud on. Ka 12-aastane Aleksei oli soovinud saada mobiiltelefoni. Jõuluvana täitis ta soovi ja poisil jagus tänusõnu tundideks. Pärast kingituse avamist tahtis ta kohe sõbrale helistada, kuid paraku ei saanud. Kui selgus, et telefonil pole kaarti, siis Aleksei ind pisut rauges, aga peatselt pildistas jõuluimet tunda saanud poiss oma uue aparaadiga uhkelt jõulupidu ja oma sõpru. 10-aastane Aleksander teavitas kõiki, et peab nüüd tööle minema, et telefonile kõneaega osta – ka tema sai jõuluvanalt mobiili.

14-aastane Viktoria sai jõuluvanalt magusa lõhna ja kinnitas, et aroom on täpselt nii hõrk ja magus, nagu ta soovinud oli. Väga tagasihoidlik 17-aastane Dima oli soovinud endale jopet. Poiss tänas jõuluvana, võttis paki kaenlasse ja läks vaikselt oma tuppa. Ta ei öelnud esialgu kingituse kohta kellelegi musta ega valget, isegi oma toakaaslasele mitte. Alles mitu tundi hiljem selgus, et jope meeldis poisile väga, sest ta sai just selle, mida oli soovinud …

Jõulumajade muljed kogus kokku ja vahendas Kati Käpp

Osale heateos Täname Sind abi eest, kui oled meie heategevusprogrammi juba toetanud või kavatsed seda teha tulevikus. Sõlmi püsikorraldusleping summas 3 eurot kuus või aita ühekordse annetusega.