Lastega ja lastele

Auhinnaga „Lastega ja lastele“ täname ja tunnustame inimesi ja organisatsioone, kelle uued algatused või pikemaajaline tegevus on positiivselt mõjutanud laste ja perede käekäiku.
Tunnustusauhinna taotluste voor on avatud 15. aprillini.

Esita taotlus

Mängusõber, keda kaissu võtta ja kallistada

Kuigi turva- ja asenduskodudes üldjuhul koduloomi pigem ei peeta, on „Jõulusoovide puule“ saadetud kirju lugedes ja joonistusi vaadates vahva näha, et lisaks autodele-nukkudele on populaarsed ka loomad – mis sest, et „mängu“.

Parim sõber

Vana tõdemus, et koera on läbi aegade inimese parimaks sõbraks peetud, saab laste kingisoovide põhjal igati kinnitust. Moodsale ajale iseloomulikult on tihti küll tegemist robotkoeraga, ent kaaskirjadest ilmneb selgelt, et eelkõige oodatakse endale toredat sõpra ja mängukaaslast.

Eriti oodatud on robotkoerad 5–8-aastaste laste hulgas. Näiteks seitsmene Aljona Narvast on endale välja valinud koera nimega Scarlet, kellest saaks tema parim sõber, ning kuuene Toni Harjumaalt unistab juba ammu neljajalgsest semust, kellega mängida. Laste soovid on sedavõrd kindlad, et Toni puhul polnud kasvataja sõnul kingitusi valima hakates vaja robotkoera pildist kaugemale lapatagi: seda nähes läksid poisil silmad kohe särama ning otsus oli sekundiga tehtud!

Suured koerasõbrad on ka viiene Ain Lääne- ja seitsmene Mihkel Ida-Virumaalt. Mihkel teab, et kui ta suureks saab, võtab ta endale suure ja karvase koera. Seni rõõmustaks teda ka mängukoer, mis aga peaks ikkagi kõndima ja haukuma. Sama meelt on Ain: koer peab häält tegema ja liigutama ning eriti vahva, kui tal oleks ka kaelarihm, et saaks jalutamas käia ja tema eest hoolitseda.

Virumaal elavale 2,5-aastasele Artjomile meeldib õhtuti enne magamaminekut mängida liigutava ja häält tegeva mänguasjaga, aga seni on ta pidanud laenama pere teise lapse kassipoega. Poiss on elava loomuga ja füüsiliselt aktiivne, ent seni väikese sõnavaraga. Soovitud Ficher Price’i laulukoer täidab nõnda kahte tähtsat ülesannet: oleks mõnus mängukaaslane ja samas aitaks ehk pere pesamunal end kiiremini sõnaliselt väljendama õppida.

Mitte ainult loomad

Mängukoerte ja -kiisude kõrval on laste soovide hulgas ka linnuriigi esindajaid, needki tänapäevaselt interaktiivsed, liigutavad ja rääkivad.

9-aastane Kseniia Tallinnast nägi laulvat ja rääkivat mängupapagoid ükskord poes ning jõulusoove kirja panema hakates oli see esimene asi, mis piigale meelde tuli. Kseniia igatseb väga kellegi eest hoolitseda ning eks see ole lõbus ka, kui lind sülle võttes ja silitades laulma hakkab ning nupule vajutades sulle vastu räägib. Ka seitsmene Kendra Tartust hindab sarnast lindu kui armsat sõpra, kellega rääkida ja mängida, mis sest, et see pole „päris“ ja töötab patareidega.

Andra Ida-Virumaalt ja Robin Viljandimaalt on samuti oma jõulusoovi suleliste sõpradega sidunud. Andra on väga tähelepanelik ja kuulab meeleldi looduses lindude hääli, püüdes neid ära arvata ning jõuluvanalt ootabki Andra kinki, mis teeb häält ja kordab sõnu järele. Ka Robin on lõputult nõus kuulama lindude laulu ja erinevaid loomahääli – tema sooviks on aga hoopis vahva raamat, kus peale piltide ka loomahääled sees. Linnuhääled on talle nii armsad, et kasvataja sõnul võtaks poiss sellise raamatu isegi ööseks kaissu, kui lubataks!

Kõvasti-kõvasti kaisus

Jõulukingisoovide hulgast ei puudu ka kaisuloomad. Erinevalt eelmistest näidetest ei olene need soovid otseselt vanusest: turvatunnet ja lähedust vajavad armsa pehme mõmmiku või mõne muu lemmiku abil nii titad kui ka teismelised.

Neljasel Kennethil Ida-Virumaalt oli jõuluvanale edastada väga suur mure: aastaid lõunauinakul ja öösel kõvasti-kõvasti kaisus olnud kalliloom on kahjuks juba väga kulunud ning parim kingitus oleks uus kaisukas – suur ja pehme.

Tallinnas elav 12-aastane Linda mõtles kingisoovi peale oma peres kõige kauem, koos kasvatajaga arutleti paljude asjade üle. Lõplik valik langes kaisuloomale, mis peaks tüdruku arvates olema kindlasti karu ja kindlasti pruuni värvi. 11-aastane Angelika Viljandimaalt, kes samuti kaisulooma ootab, kirjutas aga, et tegelikult on kõik loomad armsad ning kaissu sobiks iga loom, isegi siil.

Veidi vanem Kaia, kes on küll juba põhikooli lõpuklassi tüdruk, usub, et pehme karu, keda õhtuti kaissu võtta, toob talle mõnusa une. Neiu ütleb, et koos mõmmikuga saaksid nad enne uinumist unistada õnnelikust tulevikust …

Iga jõulusoov on eriline ning iga soovi taga on omaette lugu. Kutsume teid jõulusoovide puu lehel ringi vaatama, et aidata jõuluvanal laste erilistele soovidele õlg alla panna: http://www.heategevusfond.ee/joulupuu
 

Osale heateos Täname Sind abi eest, kui oled meie heategevusprogrammi juba toetanud või kavatsed seda teha tulevikus. Sõlmi püsikorraldusleping summas 3 eurot kuus või aita ühekordse annetusega.