Lastega ja lastele

Auhinnaga „Lastega ja lastele“ täname ja tunnustame inimesi ja organisatsioone, kelle uued algatused või pikemaajaline tegevus on positiivselt mõjutanud laste ja perede käekäiku.
Tunnustusauhinna taotluste voor on avatud 15. aprillini.

Esita taotlus

"Löö patsu, multifilmilegend!"

On asju, mida igapäevaelus enamasti kohata ei õnnestu. Näiteks ei näe Eesti teedel-tänavatel rääkivaid autosid. Talvel ei uisuta kinnikülmunud jõgedel haldjad või kui nad seda teevad, siis salaja. Ja kus saaks kohata lemmikmultikate tegelasi, et nendega patsu lüüa ja pilti teha?

Ühel veebruarikuu nädalavahetuse päeval tuli Tallinnasse kokku hulk lapsi Eestimaa asendus- ja turvakodudest. Samal ajal oli Tallinnasse saabunud ka lennukitäis Disney multikategelasi – nende seas rääkivad autod ja uisutavad haldjad –, et Eesti lastele Saku Suurhallis üles seatud jääst laval oma oskusi demonstreerida.

Mõned lapsed küsisid, kas Disney on Ice’i jääetendus „Maailmafantaasiad“ on esimest korda Eestis. Kui kuulsid, et vastuseks on „jah“, ei suutnud nad ära imestada, kas tõesti polegi enne seda etendust Eestis olnud ja juba esmakordsel etendumisel võivad ka nemad sellest kohe osa saada.

Elevus linnaskäigust

Kõik lapsed, kes tahtnuks etendusest osa saada, poleks Tallinna saabunud bussidesse-rongidesse ära mahtunud ja kodud pidid tegema valiku: kokku sõitis etendust vaatama 150 osalejat 31 peremajast. Mõni pereema vaatas hindeid ja käitumist, mõnes peres tõmmati loosi või visati näppu. Kõigil sõitjatel kaasnes etenduse vaatamisega suur vastutus seega ka selles mõttes, et täpselt meeldetalletatud muljed tuli õhtul koju tagasi jõudes teistele lastele edasi rääkida.

Paljud lastest polnud kas väga ammu või üldse kunagi varem Tallinnas käinud ja mõne jaoks oli juba see osa reisist kogu tulekut väärt elamus. Näiteks Tartu turvakodu lapsed said Tallinnasse sõita uue rongiga! Pika sõidu ajal õpiti ka kannatlikkust ja seda, kuidas avalikus kohas käituda.

Kesk-Eesti perekodust tulnud lisasid samuti käepäraste vahenditega päeva põnevust ja jätsid Tallinna-tulekuks kasutatud auto Kristiine keskuse parklasse, et sõita Saku Suurhalli trolliga: nii said lapsed ka ühistranspordiga liikumise kogemuse. Lapsi saatnud kasvataja ütles: „Suurematele poistele meeldis valideerimine ja nad said omal käel järele proovida, kuidas see käib. 12-aastast maapoissi pani imestama ka see, kuidas on ikka võimalik, et linnas ühistransport nii tihti liigub ja iga natukese aja järel peatusi teeb.“

Muinasjutt jääl

Peamine oli aga siiski Saku Suurhallis toimuv, kuhu oli kogunenud suur osa Disney multika- ja muinasjutukangelasi. Mõne teravsilmse vaatleja hinnangul ulatus saalis viibivate pealtvaatajate arv vaata et miljarditeni! Vahetult enne etenduse algust küsis üks 8-aastane tüdruk tribüünidele kogunenud pealtvaatajaid nähes: „Kas kogu maailma inimesed on täna siin?“

Arvude üle võib vaielda, kuid etendus oli vaieldamatult meeldejääv. Mis osa kõige paremini mällu sööbis, see sõltus juba kohalesõitnud noorte delegaatide eelistusest.
„Meie pesamuna ainuke lemmiktegelane oli Matu „Autodest“. Ta väga, väga lootis teda näha seal etendusel. Kui me uurima hakkasime, miks just Matu tema lemmik on, vastas poiss pikalt ja arutlevalt, et Matu on väga hea südamega ja heatahtlik, ta teeb palju nalja, aitab teisi, kui neil on abi vaja, ning mõtleb ka teiste peale,“ rääkis üks kasvataja.

„Vaadake, seal on Miki ja Minni-Hiir ja piilupart Donald ja haldjas Tinker Bell. Vaadake, haldjas tõusis lendu!“ sosistasid lapsed hinge kinni pidades. „Kui ilus, kui ilusad riided kõigil on ja kui ilus lavakujundus! Vaadake, kui palju liblikaid ja lilli! Vaata, vaata sealt tuleb notsu, hobune ja koer Goofy! Kuidas küll loomad uisutada oskavad?“ ahhetasid lapsed.

Ühisele arvamusele jõuti aga etenduse pikkuse suhtes: see oli selgelt liiga lühike. Ükskõik, kui pikk etendus ka poleks olnud, oleks see võinud laste arvates kesta kaks, ehk isegi kolm korda kauem.

Tulevased karjäärivalikud

Etendus polnud aga mitte kõigi jaoks lihtsalt meelelahutus. Mõnel väikesel vaatajal said selle käigus tehtud ka tulevased karjäärivalikud. Näiteks 6-aastasele Dašale meeldis kõige enam haldjakuninganna. Kui ta nägi kuningannat taevast lavale hõljumas, sosistas ta enesekindlalt: „Kui mina suureks saan, siis mina hakkan ka selliseks kuningannaks – sellise ilusa kleidiga ja krooniga!“ Ja võlukepp, ütles väike Daša, pidavat olema ehk isegi kõige olulisem tööriist ses ametis. Küsimuse peale, et mida ta siis sellega võluda tahaks, mõtles tüdruk päris tükk aega. Lõpuks otsustas ta, et võiks katsetada võluda palju, palju komme, et need kunagi otsa ei saaks. Hoidke alt, kommivabrikud! Uus konkurent on kasvamas!

12-aastane Viktooria nautis aga kõige enam näitlejate oskust uisutada. Tema oli uisutamist varem ainult telekast näinud ja nii huvitav oli seda kohapeal vaadata. Viktooria lubas juba järgmisel päeval uisud jalga panna ja kooli liuväljale harjutama minna. Nii et kui näete kuskil üht tüdrukut väsimatult liuväljal uisutrikke harjutamas, siis teate, et see on Viktooria. Soovige talle jõudu ja andke talle mõned uisunipid, kui oskate.

Elamused peale etendust

Elamused sellega siiski veel ei lõppenud. Pärast etendust said meie lapsed osa erakordsest kohtumisest muinasjutustaaridega, katsuda Pluuto karva ja suruda kätt Mikiga. Elavate legendidega pildistamisse ei saa suhtuda kergekäeliselt: Kevin näiteks valmistas end kaamera ette minekuks põhjalikult ette: tõmbas sõrmedega juustest läbi ja sättis kraenurki, proovis küll ühe ja teise küljega seista. Pildistamine ise käis aga nii kähku, et Kevin ei saanud arugi, kui see juba läbi oli, lootes, et ehk jäi ta ikka ilusti peale.

Hoolimata maagilisest päevast ja üksmeelsest heakskiidust muinasjututegelaste esitusele tekitasid mõned asjad esimest korda pealinnas viibinute seas siiski vastakaid arvamusi. “Aga Tallinnasse ma küll kunagi elama ei lähe, sest seal on liiga palju autosid! Võru ja Põlva on palju ilusamad – seal ei ole nii jube elada!” leidsid Lõuna-Eesti patrioodid.

Mõned pered läksid aga koju tagasi filosoofilisemal lainepikkusel. „Tagasiteel arutasime lastega, mida nad etendusest õppisid. Nad vastasid, et headus võidab alati kurja, ükskõik kui palju kurjus ka seda takistada ei püüa. Ja armastus saab vihkamisest üle ning tõeline sõprus on parem kui sõber, kes tundub sõbrana, aga ei ole seda. Kui sa midagi väga tahad ja selle nimel palju pingutad, siis sa saad selle. Ning kui sa oled midagi valesti teinud ja vabandust palud ja üritad asja parandada, siis tuleks selleks ikka võimalus anda.”

Muinasjutulise etenduse külastus asendus- ja turvakodudes peatuvatele lastele sai teoks SEB Heategevusfondi, Live Nation Estonia ja Disney on Ice’i meeskonna koostöös.

Triin Lumi

Osale heateos Täname Sind abi eest, kui oled meie heategevusprogrammi juba toetanud või kavatsed seda teha tulevikus. Sõlmi püsikorraldusleping summas 3 eurot kuus või aita ühekordse annetusega.