Lastega ja lastele

Auhinnaga „Lastega ja lastele“ täname ja tunnustame inimesi ja organisatsioone, kelle uued algatused või pikemaajaline tegevus on positiivselt mõjutanud laste ja perede käekäiku.
Tunnustusauhinna taotluste voor on avatud 15. aprillini.

Esita taotlus

Lastekodulastel piparkoogid valmis ja salmid peas

valgamaalane.postimees.ee

Jõulukuu on heategevuskuu ning abivalmis inimeste pilgud pöörduvad ka lastekodude poole. Taheva asenduskoduski käib praegu rohkelt külalisi ning kohale saabub hulk kingipakke.

Kui eelmisel nädalal Taheva asenduskodu lastel külas käisin, oli terve maja juba jõuluehtes ja lapsed kaunistasid parajasti piparkooke, mida oli suur kandikutäis. «Sööme neid ise ja jagame mööda maja laiali. Jõulude ajal oleme alati piparkooke kaunistanud: tore ja lõbus tegevus, saab oma fantaasiat kasutada,» rääkis Keiro, kes ise agarasti töö kallal oli.

Hargla kooli 9. klassi noormees, 16aastane Keiro on asenduskodus elanud juba üle kümne aasta. «Olen jõulupühad kõik siin veetnud ja koduseid jõulupühi ei mäletagi. Siin on jõulud alati väga pidulikud ja toredad. Käib jõuluvana ja kõik saavad paki. Kui luuletus meelest läinud, saab paki kätte ka pika pai eest.»

Keiro ootab jõuluvanalt kinkekaarti, mille eest ta saaks endale vajalikke kalapüügivahendeid osta. «Olen kirglik kalamees ja sõbraga käime igal võimalusel kala püüdmas,» kinnitas noormees. Pärast põhikooli lõpetamist on Kei­rol plaan minna õppima Tartu kutsekooli palkmajade ehitamist või tisleriametit. «Mõnel nädalavahetusel käin ikka ka kodus, kuid siin on väga hea elada, tegemisi on küllaga.» Noormees käib sügisest ka ratsutamistrennis.

17aastane Kadri, kes asenduskodus elanud kaks aastat, sõnas, et käib oma kodus enamikel nädalavahetustel ja ka jõulud veedab koos vanemate ja õe perega.

«Kingid on kuuse all, ajame juttu ja sööme traditsioonilisi jõulutoite. Kuusk on meil küll kunstmaterjalist, kuid jõulutunde toob tuppa ikka,» rääkis neiu. Kindlat kingisoovi tal pole, tema meelest toob rõõmu igasugune kingitus. «Õepojale kudusin näiteks sokid,» ütles Kadri. Pärast 9. klassi lõpetamist on tal aga kindel soov minna kutsekooli kokaks õppima.

Jõulusid kodus ei mäleta

11aastane Siiri, kes elab asenduskodus koos õe ja vennaga, on siin viibinud juba kaheksa aastat ja kodus peetud jõuludest mälestusi tüdrukul pole. Kuigi ta käib vahetevahel koduseid külastamas ja ema-isa käivad neid ka asenduskodus vaatamas, on ta jõulud alati veetnud asenduskodus.

«Mul on luuletus juba selgeks õpitud. Igal aastal tuleb meile külla jõuluvana, pakutakse jõulutoite ja üldse on siin jõulude ajal väga tore olla. Mulle meeldib siin elada. Toad on ilusad, süüa saab hästi, kasvatajad on sõbralikud ja kõik lapsed on minu sõbrad,» rääkis tüdruk õhinal. Kuna sellest sügisest käib Siiri ratsutamistrennis, ootab ta jõuluvanalt kingituseks ratsakiivrit.

Siiri 14aastane õde Tuuli rääkis, et on asenduskodus elanud samuti kaheksa aastat ja hästi ei mäletagi siia tulekut. «Side kodustega on küll olemas, kuid jõulupühad veedame siin. Jõulusid kodus ei mäletagi. Siin elada aga mulle väga meeldib, nii lapsed kui kasvatajad on sõbralikud ja toredad. Saame omavahel hästi läbi. Palju käime üritustel, teatris, laagrites. Igav pole siin kunagi.»

Jõuluvanalt ootab ta kõlarit. «Mulle meeldib väga muusikat kuulata. Luuletus on ka juba selgeks õpitud ja ootan juba väga jõuluõhtut,» kinnitas neiu.

Tegemisi aasta ringi

SA Taheva Sanatoorium juhatuse liikme Janika Ploomi sõnul on lastel tegemisi aasta ringi. «Käime palju lastega majast väljas – teatris, korvpallivõistlustel, ujumas, ekskursioonidel, laagrites, talverõõme nautimas, päkapikumaal.»

«Meie laste jõulupidu on jõululaupäeval peolaua ja jõuluvanaga. Unistuste kingipakkide eest hoolitseb SEB heategevusfond,» ütles Ploom. Lastega valmistavad kasvatajad jõulutoite ning üheskoos istutakse peolauas.

Heategevusfond on aasta ringi Taheva lastele üritusi ja väljasõite organiseerinud. Käidud on Jurmala veepargis ja ekskursioonil Helsingis, suvel laagrites. «Laupäeval käisid meie laste juures Punase Risti vabatahtlikud. Üheskoos meisterdati ja veedeti toredalt aega. Lastega koos veedetud aeg on neile kõige ilusamaks kingituseks. Lastele väga meeldib, kui keegi nendega koos aega veedab,» nentis juhatuse liige.

Riigimetsa majandamise keskus on Taheva sanatooriumile toonud kohale kolm jõulukuuske, mis kenasti ehituna ruume kaunistavad. 28. detsembril on majas heategevuskontsert ning külla tuleb kaheksalapseline perekond Blowers, kes kõik koos musitseerivad.

Juba aastaid on Arnika kinkinud Taheva sanatooriumile aastavahetuse ilutulestiku korraldamiseks hulga rakette. «Võin kindlalt väita, et meie maja juures on valla ilusaim ilutulestik,» nentis Ploom. Et jõulude ajal magusast üleküllus ei tekiks, saavad lapsed asenduskodu kommipaki kätte aastavahetusel.

Asenduskodul hulk sõpru ja toetajaid

Ploomi sõnul on asenduskodul palju toredaid sõpru ja abistajaid, kes aasta ringi neid meeles peavad ja lastele toredaid ettevõtmisi ja tegevusi korraldavad.

«Tänan kollektiivi ja laste nimel kõiki abistajaid. Tänusõnad kuuluvad motoklubile Wildhogs, Elioni spordiklubile, kelle toetusel lapsed korra kuus Pühajärve ujulas ujumas käivad. Toredad sõbrad on veel Kaitseliidu Valgamaa malev, Valga Lionsi klubi, Punase Risti Valgamaa selts, toidupank, Taheva vallavalitsus ja palju teisi. Hea on teada, et on nii palju abipakkuvaid ja hoolivaid inimesi,» oli juhataja tänulik.

Kahjuks tuleb siiski paljudel sealsetel kasvandikel jõulud asenduskodus veeta. «22 lapsest veedab viis jõulud pereringis. Teised käivad ka ikka kodudes, kuid harvem. Mõnel pole kahjuks kusagile minna – õnneks on neid siiski vähe,» sõnas Ploom.

Kõikidel asenduskodu elanikel on vanemad olemas. Lapsi on seal üle Eesti, 12 omavalitsusest.

«Soosime igati kodudes käimist. Lapsed tahavad alati koju minna, ükskõik missugune see kodu ka ei oleks. Ükskõik kui head tööd me siin ka teeme, ei suuda me isa-ema asendada. Teadvustame seda ega pretendeerigi sellele kohale. Püüame korraldada laste elu nii hästi kui võimalik ja luua nendele kõik võimalused iseseisva elu alustamiseks,» rõhutas Ploom.

Rõõmu teeb juhatuse liikmele endiste kasvandike külaskäik, kes tulevad koos abikaasade ja lastega. «Mõni on meiega koos ka jõulud veetnud – see teeb südame soojaks.» Kõikidele endistele kasvandikele saadab Taheva sanatoorium igal aastal jõulukaardi.

Tore oli tõdeda, et põnevate tegevuste ja kingikottidega külalisi käib asenduskodus hulgaliselt ning hea ja südant soojendav oli laste suust kuulda, et asenduskodust on saanud neile tõeline kodu, kus meeldib elada, kus on toredaid ettevõtmisi ning kus neid ümbritseb kasvatajate hool ja hellus.


Allikas: valgamaalane.postimees.ee

 

Osale heateos Täname Sind abi eest, kui oled meie heategevusprogrammi juba toetanud või kavatsed seda teha tulevikus. Sõlmi püsikorraldusleping summas 3 eurot kuus või aita ühekordse annetusega.

Meediakajastuste arhiiv