Lastega ja lastele

Auhinnaga „Lastega ja lastele“ täname ja tunnustame inimesi ja organisatsioone, kelle uued algatused või pikemaajaline tegevus on positiivselt mõjutanud laste ja perede käekäiku.
Tunnustusauhinna taotluste voor on avatud 15. aprillini.

Esita taotlus

Jõulusoovide puu: Unistused ja hobid sillutavad teed tulevikku

Erinevaid asju katsetades õpivad lapsed tundma, mis on neile rohkem või vähem meelepärane tegevus. Seeläbi avastavad nad, mis neid tõeliselt sütitab ning sellest omakorda võib kujuneda hobi kogu eluks või uks tuleviku töö juurde.


11-aastane Timmo Tallinnast on juba mõnda aega tundnud huvi kokanduse vastu. Ta oli ülirõõmus sünnipäevakingiks saadud kokaraamatu üle ja otsib õhinal uusi retsepte. Poisil on katsetamisjulgust ja juba mõnedki korrad on ta tervele perele õhtusöögi algusest lõpuni ise valmis teinud. Suvel tegeles ta pühendunult ka aiandusega: tema peenrakastides kasvasid peaasjalikult köögiviljad – kurgid, herned jmt. Uuel aastal on tal plaan minna kokanduskursustele, aga jõuluvanalt soovib Timmo kingituseks vahvliküpsetajat, et oma kirge seni kuumas hoida. Timmo on huvitatud paljudest asjadest: ta on suur teadusehuviline, kes loeb meeleldi loodusteemalisi raamatuid ja entsüklopeediaid. Poiss uurib nii mikro- kui ka makrokosmose kohta ja tema teadmised maakerast on muljetavaldavad.


Hobid, mis viivad loodusesse

16-aastase Ida-Virumaa noormehe Andre hobiks on aga kalalkäimine ja koos vanemate vendadega, kes on samuti aktiivsed kalamehed, käiakse koos õngitsemas nii sageli kui võimalik. Saab nutiseadmetest eemale, viibida palju värskes õhus ning suhelda ja hea õnne korral ka õhtusöögi kaasa tuua. Andre soovi ei ole vaja pikalt nuputada – muidugi tahab ta kalastuspoe kinkekaarti.


Tehnik teab täpselt, mida tahab!

17-aastane Virgo Pärnust on väga erakordne poiss, sest tema huvi uunikumide vastu on muljetavaldav. Suurema osa ajast veedab ta garaažis. Kooli kõrvalt käib ta tööl ja teenitud lisaraha kulub varuosade ja tööriistade soetamiseks. Sügav tehnikahuvi on tal juba ammusest ajast ja ta ärkab hommikuti isegi varem, et jõuaks enne kooli garaažist läbi minna.

Virgo on ehitanud endale nullist abimootoriga jalgratta ja ootel on kaks väikeautot. Oma hobi elushoidmiseks soovib ta jõuluvanalt isetumenevat keevitusmaski, ta oskab sellist kingitust väga hinnata. Kõiki soetatud tööriistu hoiab ta hoolikalt nagu oma silmatera.


Päris oma asjad

Oma pere pesamuna, 11-aastane Mart Valgamaalt on kõige suurem telkimise fänn. Alati kui on perega väljasõidud, on Mart esimene, kes küsib: „Kas telgid võtame ikka kaasa?“ Tema suur jõuluunistus on oma isiklik telk ühes täispuhutava madratsiga, sest siiani on ta pidanud telki alati jagama suuremate poistega. Siis saaks ta telkimas käies rahus oma raamatuid lugeda, joonistada, muusikat kuulata või lihtsalt olla.

Mardi kombel igatsevad paljud lapsed asju, mis oleks päris nende omad, sest asenduskodu peres, kus elab ühes peres koos 5–8 last, tuleb paljut jagada. Oma asjal on hoopis teine kõla ja tähendus. 

Mart hakkas sellest sügisest käima ka poksitrennis, mida ta väga ootas. Trennist tulles näitab ta rõõmuga ette õpitud harjutusi ja lööke. Ja võib juhtuda, et kui poksis hakkab järjest paremini minema, siis tuleval aastal kirjutab ta jõuluvanale, et soovib endale oma poksikindaid.


Keelehuvi ja raamatud häälestavad seiklusteks 

15-aastane Anna-Liisa Tallinnast on lausa polüglott. Ta on selgeks õppinud palju keeli: eesti, inglise, soome, saksa, natuke jaapani ja prantsuse keelt. Kuna ta on suur Lõuna-Korea bändi BTS fänn, hakkas ta nüüd ka korea keelt õppima. 

Tüdrukul on suur soov minna Lõuna-Koreasse oma lemmikbändi vaatama, aga esialgu on rõõmu sellestki, kui jõuluvana kotis oleks tema jaoks must kapuutsiga BTS-i pusa. Anna-Liisale meeldib ka lugeda, sel aastal on ta läbi lugenud 115 raamatut! Aga ka see pole veel kõik – neiule meeldib väga ka tantsida, laulda ja joonistada. 

Eks aeg näitab, kuhu kõik need huvid ja oskused lapsi edasi kannavad.

 

Parim on jõulukink, mis pakub rõõmu ja arendab – sütitab avastamiskihku, paneb teadmisi proovile või õpetab mõnda uut oskust. Teeme lapsele parima kingituse siis, kui paneme tähele tema soove ja mõistame nende soovide taga olevaid tegelikke vajadusi.


Jõuluõhtul kingituste jagamine on paljude laste jaoks aasta kõrghetk, kuid elu käib 12 kuud aastas ja unistused ei lõpe jõuludega. Sellepärast tee lastele kingitus iga kuu ning hakka püsiannetajana nende hobitegevuste toetajaks. Püsiannetaja tugi on hindamatu väärtusega, sest trennis käia ja hobidega tegeleda tahavad perekodude lapsed aasta ringi täpselt samuti nagu koos vanematega kasvavad lapsed. Anna neile püsiannetajana turvatunne, et nad saavad oma lemmiktegevusega tegeleda praegu ja ka edaspidi!


Panusta 3 eurot kuus ja kingid lastele eduelamusi, uusi kogemusi või toetad noori hariduse omandamisel, mis on elutähtis iseseisvasse ellu astumisel. Anna oma väike panus, et asenduskodus elaval lapsel oleks samasugune toetav ja arendav keskkond nagu meie oma peres kasvavatel lastel. Loe lisa: www.heategevusfond.ee/joulupuu/pysiannetus.
 

Osale heateos Täname Sind abi eest, kui oled meie heategevusprogrammi juba toetanud või kavatsed seda teha tulevikus. Sõlmi püsikorraldusleping summas 3 eurot kuus või aita ühekordse annetusega.