Lastega ja lastele

Auhinnaga „Lastega ja lastele“ täname ja tunnustame inimesi ja organisatsioone, kelle uued algatused või pikemaajaline tegevus on positiivselt mõjutanud laste ja perede käekäiku.
Tunnustusauhinna taotluste voor on avatud 15. aprillini.

Esita taotlus

Jõulusoovide puu: Tuhat tänu Sulle, hea annetaja!

„Jõuluvana, mul on palve, sooviks paksu lund ma talvel…“
Nii algab Karoliina luuletus, milles esitatud jõulusoov ilmataadi vingerpussi tõttu sel aastal täide ei läinud. Kõik „Jõulusoovide puule“ riputatud tuhat jõulusoovi jõudsid aga kingitustena pühade ajal Eesti laste turva- ja asenduskodudesse.

Aitäh, et aitasid laste kingisoovidel täituda ja nende jõulud rõõmuga täita!

Algab uus aasta

Algab uus aasta, mis on täis tuhande asendushooldusel viibiva lapse unistusi täis. Lastel on erinevad vajadused. On neid, kelle murede läbitöötamiseks on oluline professionaalse terapeudi tugi. Õppestipendium aitab elluastuvatel noortel tulevikusihti seada. On lapsi, kelle anded alles vajavad avamist jmt.

Sina saad abiks olla - kutsume Sind toetama laste tegemisi ja avastamisi aastaringselt. Püsiannetusega toetad järjepidevat laste eakohast arengut, summa saad ise valida. Ka mõne eurosuurune püsiannetus on olulise mõjuga .
Hakka püsiannetajaks
Üheskoos, ootusärevalt, laulud-luuletused selged

Nüüd on jõulupeod peetud ja kingitused jõuluvana kotist luuletuste-laulude-tantsudega välja lunastatud. Killukesi laste rõõmust ja pühademeeleolust annavad edasi perede peomuljed ja tagasisidekirjad.

Jõulupeoks valmistuti kõikides peredes usinalt, tundes rõõmu koos tegutsemisest, mis aitas ootusärevust maandada. Kuna tegu on aasta ühe olulisema pühaga, olid lapsed hommikust saadik põnevil ja valmis ise kodustele toimetustele käe külge panema, et jõuluvana saabumiseks kõik valmis oleks. Ühtse suure perena käidi enne pidu kõigepealt kas kirikus, kontserdil või looduses, seejärel kaeti peolaud ja hakati jõuluvana tulekut ootama.

Kasvataja Lea Tartust kirjutas: „Lapsed olid nii ootusärevad. Iga natukese aja tagant käidi küll aknal, küll ukse peal uurimas, kas jõuluvana juba ei tule. Aga ei tulnud ta nii ruttu midagi… Lapsed said veel koos laulda nii mõnegi laulu, enne kui tuli päeva kõige põnevam osa: jõuluvana ja kingitused! Lastega oli eelnevalt kokku lepitud, et sellel aastal ei taha taat näha ühtegi last, kes kasutaks paki lunastamisel abivahendit (paberit või telefoni). Ja oi seda üllatust! Lapsed on tõeliselt andekad – oli toredaid laule, luuletusi, ühekordseid projekte ansamblite ja duettidena. Pandi proovile jõuluvana teadmised sõjandusest ja mõistatuste äraarvamisel. Jõuluvana sai kuulda eesti, inglise, prantsuse, hispaania ja itaalia keelt. Lastele tegi nalja, kui jõuluvana seletas, et tema tuli ikka põhjapõtrade ja saaniga. Keegi tarkur oli aga avastanud, et maja ees seisab üks võõras auto ja nii sai ka taadi tulemise mõistatus lahenduse!“

Kasvataja Tiina Tallinnast kirjutas: „Lastel oli kinkide saamisel ärevus väga kõrge, väiksematel käed värisesid ja kingid pudisesid paberist välja enne, kui lapsed oma kohtadele jõudsid. Ühe poisi viimasel hetkel täidetud soov läks sada protsenti täkkesse ja kuulsin vaid pobinat, et „mis see kasvataja seletas, et jõuluvana ei saa alati laste soove täita ja telefonid on kallid. Vot, see oli alles hea jõuluvana!“ Väiksemad koolilapsed võtsid oma kingid ka kooli kaasa ning arvatavasti rääkisid oma unistuste täitumisest kooli töötajatele, sest üks koolitädi helistas turvakodusse ja tänas, et olime ühele lapsele nii palju rõõmu valmistanud. Üks poiss teatas, et „täna oli kõik nii vägev“ ning pistis auto ööseks padja alla…“

„Seda ma just tahtsingi!“

Mõnesse perre tõi jõulumees peale kingituste kaasa terve etenduse! Lapsed said koos laulda ja tantsida ning kõigil oli väga lõbus… Etendus rõõmustas lapsi väga, aga peomeeleolu tipnes ikkagi kingituste jagamisega. Väike Anton ei suutnud seda tähtsat hetke kuidagi ära oodata. Ta sikutas jõuluvana kuuest ja jõuluvana vabandas, et oli juba täiesti unustanud, mille pärast ta laste juurde tuligi…

Saal oli ärevust täis. Väike Viktoria polnud kindel, kas tema kiri ikka jõuluvanani jõudis ja kas jõuluvana mäletab, mis tema kingisooviks oli. Jõuluvana sikutas kuuse juurde suure kingikoti ja kutsus lapsi nimepidi enda juurde. Lapsed olid nii ärevuses, et mõnel oli salm meelest läinud, kuid jõulutaat oli väga lahke – ta aitas lapsi ning salm sai koos loetud ja kingitus oligi käes. 5-aastane Vitalik ei suutnud kuidagi uskuda, et tema soov läkski täide. „See on ju lihtsalt minu unistus!“ imestas ta.

Kätlin sai kingituseks laualambi, millest oli ammu unistanud. Kui pidu oli peetud ja laulud lauldud, läks Kätlin vaikselt oma tuppa, kus ta uue lambi valguses oma toredaid raamatuid lehitses. Magama minnes ei raatsinud Kätlin tuld kustutada, vaid silitas vaikselt oma lampi ja soovis talle head und.

Andra oli väga õnnelik, nähes väikest värvilist lindu. „Kuidas küll jõuluvana teadis tuua mulle nii meeldiva linnu? Vaadake kõik, ta on nii väike, et mahub mulle peopessa ja ma saan teda igale poole kaasa võtta. Oi, ta räägib minu juttu kaasa, oi ta laulab ka...“ sädistas tüdruk.

Aleksandra silmad lõid särama ja nägu kiskus naerule: „Nii ilusad pärlid on siin karbi sees ja siin on igasuguseid muid asju ka. Kasvataja, palun, kas sa homme näitad ja selgitad, mida kõike saab nende asjadega teha, mis kinkekarbis leidub?“ Kolme ja poole aastase Maksimi auto, mis kinkepaberist vabanes, oli tõesti nii suur, et kasvataja abistas last selle tõstmisel. Poisi näole tuli suur ja lai naeratus ning ta kilkas ja hüppas ümber auto. Kõik kohalviibijad rõõmustasid ja plaksutasid Maksimile kaasa.

Dmitri rõõmustas: „Olen tõeliselt üllatunud, et nii vinge kalapüügikomplekti sain. Jään nüüd ootama hetke, mil saan seda esimest korda proovida!“ Janek jagas tema rõõmu: „Dima, meil on täpselt ühesugused spinningud, see on juba tõelise kalamehe oma. Aitäh, jõuluvana!“ Janek tegi jõuluvanale sügava kummarduse. „Dima, millal kalale läheme?“ küsis ta ja poisid hakkasid elavalt tulevikuplaane tegema.

Kasvataja abistas Anderit paki avamisel ja selgitas, et paberist koorus välja joonistusmatt. Ander: „Ma toon värvipliiatsid ka ja hakkame joonistama. Joonistame selle auto,“ näitas poiss Maksimi auto suunas. Andre, kes kogub korvpallurite särke, oli järjekordse särgi üle väga rõõmus, sest korvpallimäng on üks tema meelistegevusi.

Tatjana tänas jõuluvana värvide eest, mida oli igatsenud: „Tuleb kasvatajalt abi paluda, et värve õigesti kasutama õppida,“ arvas ta asjalikult. Mihhail õhkas pakki lahti tehes: „Oo, puldiga auto on hästi vahva, saan venna Maksimiga ka autoga mängida. Ma kirjutasin jõuluvanale, et tahan puldiga autot ja ta tõigi.“ Jekaterina oli jõuluvanale tänulik pildiraamide eest: „Valin südamelähedased pildid neisse raamidesse. Aitäh!“

Juulia rõõm oli piiritu – ta käis ja näitas uhkusega kõigile oma Barbiet ning ei pannud mitme tunni jooksul nukku käest äragi. Tüdruk teatas, et pani nukule nime ka – Barbie. Ja seda sellepärast, et ta lihtsalt tahtis panna. See nukk meeldib talle eelkõige pikkade juuste ja lokitangide pärast.

Tõnu rõõm kingituseks saadud puldiauto üle oli kirjeldamatu! Peol käis ta kõigi juures ja näitas oma autot ning rääkis neile, mille ta kingituseks sai. Poiss näitas oma kinki mitu korda ka jõuluvanale. Õhtuks oli selle auto läbisõit kindlasti tohutu, sest auto ainult vuras ja vuras muudkui igale poole. Kodus polnud ühtki kohta, kuhu see poleks jõudnud. Isegi veejoa alla jõudis, aga ega see tilluke õnnetus liikumist takistanud.
 

Rõõmustasid väikesed ja rõõmustasid suured

9-kuune Alicia piidles oma krokut tükk aega kahtlustavalt. Kui ta avastas, et krokodill kõhu peal toredasti kiikuma hakkab, kui teda nina või saba pealt patsutada, siis oli väikese piiga kogu tähelepanu tükiks ajaks hõivatud.

2-aastane Kaisa sõidutas oma uues nukuvankris kõike, mis sinna sisse mahtus. Ikka ühest toast teise, kuni tervele elamisele oli seitse ringi peale tehtud. Mööda tube üritas sõita ka Koit – oma uue arvutitooliga, mis oli täpipealt selline, nagu poiss oli oodanud ja lootnud.

2-aastane Denis rõõmustas oma politseiauto üle. Aga kui avastas, et autol on ka spetsefektid – heli ja vilkurid – oli ta vaimustuses. Nüüd on ta oma politseiautoga lahutamatu. 3-aastane Maksim oli algul Denisi politseiauto peale kade, kuid pärast otsustas, et kiirabiautoga on ka mõnus rallida. 4-aastane Maksim aga ei lasknud end teiste poiste vingetest autodest ja vilkuritest segada ning nokitses rahulolevalt oma püramiidi kallal. Terve õhtu avastas poiss erinevaid viise püramiidi kausi moodi osade kokkupanemisel: ehitas torne, reastas suuruse järgi, tegi palle ning veeretas neid.

4-aastase Katja kingitus oli oma peres kõige suurem – juba see jättis piigale sügava mulje. Paki seest tuli välja korvike koos paljude nukunõudega, mis tegi Katja väga õnnelikuks. Terve õhtu mängis ta tantsu ja muu tralli kõrvale ikka ja jälle oma nõudega, pakkudes teistele mängukooki ja muud head-paremat. Magama minnes sättis tüdruk nõudekorvi endale voodi kõrvale hommikut ootama.

5-aastane Mark tahab tavaliselt olla kõiges esimene. Poiss oli nii õnnelik, kui nägi oma veel pakitud kingitust, sest see oli selles peres kõikidest teistest suurem. Pakist tuli välja suur prügiauto, mis valmistas poisile veelgi rohkem rõõmu. Õhtu läbi püüdis ta sellega teiste laste mänguasju „prügimäele teisaldada“ ja kuigi ka teised poisid oleksid tahtnud korrakski kätt proovida, ei raatsinud Mark oma autot käest anda. Ühe pere pesamuna ei suutnud uskuda, et korraga nii palju kinke toodi ning küsis jõuluvana käest, kas ta ikka järgmisel aastal ka tuleb…

Noortekodu Gert oli väga rahul oma kinkekaardiga. Ta ütles, et ei tea veel, millise raamatu ta selle eest ostab ja arvas, et kuna praegu on tal kiired ajad kooli lõpetamisega seoses, siis jätab ta jõulukingi realiseerimise veebruarisse, kui sellest saab ühtlasi ka koolilõpu kingitus. 14-aastane Karina arvas algul pakendit katsudes, et kingituseks on suur šokolaad, aga leides šokolaadi kõrvalt veel ka spordipoe kinkekaardi, oli ta ülimalt rõõmus – lausa kiljus „Hurraa! – lõpuks saan ma endale valida sellised tantsutossud, nagu ise tahan!“

Tore oli vaadata, kuidas juba suureks kasvanud noored kinke avades hetkeks justkui väikesteks lasteks muutusid – sellist siirast rõõmu ja elevust, mis nende silmist vastu säras, ei näe iga päev. Ühe pere kõige vanem poiss lunastas oma paki salto ja kalliga jõuluvanale. Teine poiss lubas, et kui ta täisealiseks saades tööle läheb, siis hakkab tema ka oma raha annetama, et lastele kinkide näol rõõmu pakkuda.
 

Emotsioonid ei vaja sõnu!

Erivajadustega laste puhul, kellel sõnaline väljendusoskus puudub, oli tore näha nende emotsioone punase kuuega jõulumeest nähes, kinke saades ja avades. Danil sai kõige suurema paki. Lausa nii suure, et jõuluvana ja Pipi andsid selle koos üle. Kingipaki sees peitis end ilus kiikhobune, mis muutis lapse naerusuiseks ning lõi silmad särama. Danilile on alati väga meeldinud kiikuda. Ka Kersti tundus väga rahul olevat oma pehme saunalina üle. Rõõmu väljendab ta alati naerdes. Kersti pakk oli nii ilusti pakitud, et ta hoidis seda veel tükk aega kaisus, enne kui kink koos kasvatajaga lahti tehti.

Keiu on ratastoolis neiu, kes sai kingituseks suurte ja ilusate piltidega raamatu loomadest. Kasvataja luges talle ette ja näitas pilte, mille peale neiu rõõmuhõisete ja kilgetega oma emotsioone väljendas. Ene rebis oma uuel DVD-l „Kollanokk“ kiiruga kinkepaberi ümbert ja andis viibetega märku, et tahab kohe-kohe multikat vaadata. Õhtu jooksul vaatas ta uut filmi mitu korda.

Klen oli magama minnes väga rahul, kui toas hõõgus soolalambi mõnus ja rahustav valgus – uni tuli väga hea, kestes hilishommikuni. Päeva jooksul palju ratastoolis istuv Martin aga jälgis huviga laavalambi värelevat valgust, mängides oma käekestega lambist tuleva valguse käes.

Kingiks saadud öökull pojaga tekitas ühes pimedas poisis palju emotsioone. Ta küsis ja uuris, kuidas öökullid välja näevad, pärides, kus nad looduses elavad ja mida söövad. Üks küsimus viis teiseni ja uute teadmiste saamise soov oli suur.

Margus ja Sander said isikliku raadio, mis on tõesti väga vajalik kingitus, kuna muusika mängib nende elus väga suurt rolli. Muusikaline teraapia on erivajadusega lastele väga hea ja rahustav. Kinki lahti pakkides ja raadiot nähes Margus lausa huilgas. Kuigi paljudelt erivajadusega lastelt ei saa arvamust küsida, võib laste käitumisest välja lugeda rõõmu ja rahulolu.
 

Kuhjaga avastamis- ja tegutsemisrõõmu

Maria läks julgelt jõuluvana juurde ja tantsis oma imeilusas valges kleidis. Kingitus kärmesti avatud, oli üllatus suur. Lisaks nukule oli seal terve komplekt asju. Maria võttis hellalt nukutita sülle ja hakkas teda kussutama. Siis võttis ta lutipudeli ja hakkas nukku söötma. Tegevust jätkus kogu õhtuks ja järgmisteks päevadeks.

Katariina laulis jõuluvanale ingliskeelse jõululaulu ja sai vastu suure paki. Alguses katsus tüdruk pakki ja siis alles avas. Neiu silmad lõid särama, tema unistus täitus – pakis oli molbert. Nüüd saab ta kunstiringis õpitud oskused lõuendile kanda. Jegorsi kingipakk oli nii suur! Poisi rõõm oli tohutu. Auto oli suur ja kastiga ja kohe läks ralliks lahti. Väike sõber istus kasti ja Jegors hakkas teda sõidutama. Kastis sõitjad vahetusid, aga autojuht oli ainult Jegors.

12-aastane Nikita oli tavapäratult vaikne ja hoidis oma pakki justkui nõiutult. Mõne aja pärast võttis ta kingituse väga ettevaatlikult paberist välja ja uuris igast küljest, lugedes pakendilt tähtsalt saadud aku tehnilisi andmeid. Alles siis söandas ta aku pakendist välja võtta ja oma telefoni külge ühendada. Tundub, et ta oli lausa šokeeritud sellest, et paki seest tuli välja just selline kink, mida ta nii väga endale soovinud oli.

9-aastane Maksim oli hoopis kärsitum ja harutas kiiruga oma kingipaki lahti – päris oma multifunktsionaalne käekell tegi meele väga rõõmsaks – elevusega plaksutas ta käsi ja palus kasvataja abi, et kell kiirelt käe peale saada. Siis sai elevusega teiste laste kinke uudistada, aga vahepeal ikka ka oma kella uurida ja proovida, mis erinevad nupud teevad. Ka teised käekella saanud lapsed tegelesid õhinal oma ajanäitajate seadistamisega. Kui tunnid ja päevad said paika, siis polnud enam muret. Üks poiss, kes kella sai, teatas ühtepuhku uhkelt, mis kell nüüd on. Söömise ja magamaminemise aega enam maha ei magata!

Poistele meeldisid väga ka taskulambid. Käidi siin ja seal, pimedas ja valges ning keerutati ja krutiti usinasti. MP3-mängijad olid hoobilt laule täis ja kuulati enda ning teiste omi.

Üks 8-aastane poiss sai oma paki kätte kõige viimasena. Tema esitas jõuluvanale kuusepuu-laulu. Pakist leidis poiss Ämblikmehe jope. Ta vaatas ennast pikalt peeglist ja arvas, et ei võta seda sel õhtul enam seljast. Egon aga läks oma kingi-telki kohe välja õuemurule katsetama ja tuppa tulles säras, et nad mahtusid poistega viiekesi sinna pikali – nii äge olevat! Väljas telgis ööbimise mõtte nullis kasvataja küll targu ära.

Alice’i suureks sooviks oli saada nuku kööginurk. Tüdruku üllatus oli tohutu, kui ta nägi suurt kingipakki. Avades oma kinki, oli ta ärevil ja õhinas. Lõpuks, kui oli aeg kööginurk kokku panna, oli seegi omaette elamus – see oli keerukas, kuid samas põnev. Saadud kööginurk oli palju võimsam, kui ta oli osanud oodata. Kohe samal õhtul avas Alice oma mängukohviku.

Väga kuum kingitus oli ka elektriline hambahari. Sellega pesti õhtul hambaid mitu korda ja üks poistest ütles veel pool tundi hiljem, et tema hambad värisevad ikka veel.

Danili jõulusooviks oli saada endale kiired rulluisud. Kingipakki avades oli rõõm suur, kui poiss nägi, et pakist piiluvad teda ilusad sinised rulluisud. Rutakalt pandi jalga üks rulluisk, teist ei olnud mahti jalga torgata, kuna jõulupakid vajasid kõik ju korraga avamist. Kuna Kirillile meeldib mängida jalgpalli, soovis tema väravavahikindaid ja lisaks kedrisid, mis kaitseksid jalgu, kui ta aktiivselt palli mängib. Küll nüüd on hea minna jalgpallilaagrisse omaenda isikliku jalgpallivarustusega!

Jaak läks samal õhtul pimedas oma lennukit proovima ja oleks äärepealt sellest ilma jäänud. Järgmisel päeval päevavalges oli hoopis teine asi: oli ikka näha, kuhu ja kuidas lennuk lendab. Vennakesed Raigo, Sander ja Ain olid samuti oma kingitustega väga rahul. Sandril on autorada kogu aeg hakkamas. Kutsul aga on karbist tehtud väike asemeke ja ta valvab öösiti voodi ees Aini und. Päeval on kutsubeebi söögilauas Aini kõrval oma lutipudeliga.

Helile meeldivad kõik „Frozeni“ multikad ja nüüd sai ta endale kingituseks doomino. Paberit lahti harutades sosistas neiu vaikselt naeratades: „Seda ma just tahtsingi!“ Helen sai raadio koos Karl Erik Taukari plaadiga. Tema rõõmu kirjeldamiseks ei jätku sõnu! Terve õhtu kuulas tüdruk oma lemmiklauljat ja laulis kaasa, koolivaheajaks vanaema juurde võeti loomulikult kaasa nii raadio kui ka plaat. Helen on väga hoolas oma asjade hoidmisega, temal on sellest kingitusest rõõmu veel aastateks!

Toredat aastavahetust ja südamesoojust ka järgmiseks aastaks!

 

Osale heateos Täname Sind abi eest, kui oled meie heategevusprogrammi juba toetanud või kavatsed seda teha tulevikus. Sõlmi püsikorraldusleping summas 3 eurot kuus või aita ühekordse annetusega.