Lastega ja lastele

Auhinnaga „Lastega ja lastele“ täname ja tunnustame inimesi ja organisatsioone, kelle uued algatused või pikemaajaline tegevus on positiivselt mõjutanud laste ja perede käekäiku.
Tunnustusauhinna taotluste voor on avatud 15. aprillini.

Esita taotlus

Jõulusoovide puu: Tehnikahuvilisest poisist võib sirguda tubli insener

Lapse tehnikahuvi võib avalduda väga varakult. Võimalik, et poisist, kes 5-aastaselt juba mutreid lahti keeras, sest tahtis teada saada, kuidas on asjad ehitatud, saab tulevikus tubli insener või lausa leiutaja.

Tehnika paelub väga paljusid noori, sest see valdkond on palju laiem, kui alguses paista võib. Hulk perekodude lapsi käivad rõõmuga robootika- ja tehnikaringides, kus meisterdatakse oma kätega tehnika jõul liikuvaid masinaid. Ka infotehnoloogiahuvi läheb tehnika ja reaalteaduste valdkonda. Tegemist on huvialaga, millest võib alguse saada ka elukutsevalik.

Droonid ja lennumasinad

Lendamine on inimesi huvitanud aegade hämarusest saadik ning huvitab siiamaani. 13-aastane Tartumaa poiss Taavi sooviks saada jõuluvanalt puldiga helikopterit. Taavi ei taha mitte ainult kopterit lennutada, vaid järele uurida, mis vägi küll paneb selle lendu tõusma. Nimelt on Taavi just selline poiss, kes kohe PEAB teada saama, kuidas asjad töötavad. Ta armastab üle kõige meisterdamist ja on juba mitu aastat käinud tehnikaringis. Tema meisterdused muutuvad aina detailsemateks ja ägedamateks ning viimane saavutus on ühele mänguautole mootori meisterdamine. Muidugi see auto ka sõidab!

Põlvamaal elav Jarmo (13) on tehnikahuviline poiss, kellele meeldib tehnikavidinaid kasutada, parandada ja ka lammutada. Tema suur soov on saada endale droon, millega igasuguseid põnevaid asju teha. Oma droonist unistab ka 18-aastane Karl Harjumaalt. Temagi on tehnikainimene ning on asunud juba oma huvi elukutseks vormima – ta õpib elektrikuks.

Quentin (13) sai eelmisel aastal jõuluvanalt drooni. Paraku läks see oskamatusest kiiresti katki. Muidugi oli Quentin õnnetuse pärast väga kurb ja üritas drooni parandada, kuid kahjuks see ei õnnestunud. Nüüd soovib ta endale uut drooni ning teab juba, kuidas seda hoida nii, et ta enam ei puruneks. Poiss on tõsine elektroonikahuviline, keda nii mõnigi kord võib leida omaette laua taga nokitsemas ning mingit vahvat tehnikavidinat meisterdamas.

Levile (10) meeldib väga ehitamine ja meisterdamine. Lausa nii, et hiljuti tahtis ta oma taskuraha eest osta laudu, et koduhoovi mängumaja ehitada… Ka Levi suureks sooviks on droon.

Aegumatu lego

Lõppematute võimalustega legod on lapsi rõõmustanud põlvkondade viisi. Ka sel aastal kirjutasid paljud lapsed jõuluvanale oma lego-soovidest.

10-aastane Toomas lappas mitu nädalat legokatalooge ja mõtles, mida jõuluvanalt soovida. Lõpuks valis ta välja lego-kalapaadi komplekti, mis tundus väga põnev ja piisavalt keeruline. Poisile meeldivad just keerulised asjad ning kõikvõimalik tehnika ja meisterdamisega seotu. Ta käib sellest sügisest alates tehnikaringis ja uuest aastast ka robootikas. Seda viimast ootab Toomas väga suure põnevusega.

Kert (8) on osav pusledega ning ka legotükkidest meisterdamisega. Tema juba käib robootikaringis, millest räägib alati väga suure vaimustusega. Jõuluvanalt ootab nutikas ja teadmishimuline Kert aga seekord keemiakatsete komplekti, sest tundub, et tema sees on peidus ka väike teadlane.

Tehnikahuvist teistmoodi

Valgamaal elav Ivan (17) on perekodus teada-tuntud arvutimees. Tema jõulusoovgi on sellega seotud – ta palub jõuluvanalt uut arvutikorpust. „Minu hobiks on tegelemine arvuti tarkvara ning riistvaraga. Soovin uuendada oma arvuti riistvara ja kõige alguseks olekski vaja arvutikorpust, kuhu siis kõik komponendid sisse panna,“ kirjutas ta jõuluvanale oma soovi selgituseks.

Aarne (16) huvitub helitehnikast ja käib tihti abiks oma helitehnikust sõbral, kes tegeleb pidude korraldamisega. Koos panevad nad helitehnikat üles. Muidugi on Aarne ka suur muusikahuviline ja tahaks kogu aeg seda kuulata. Et mitte seejuures teisi segada, kuluks ära kõrvaklappidega MP3-mängija. „Nii saaksin häirimatult kuulata oma lemmikmuusikat ja kaasa ka ümiseda,“ kirjutas Aarne jõuluvanale.

Helarit (17) teavad perekodus kõik kui äärmiselt osavat filmijat. Ta oskab suurepäraselt klippe kokku monteerida. Ta on kõiki lapsi kaasa haarates omajagu vahvaid filme teinud ning peres vaadatakse neid filme alati koos. Seni on Helar teinud filme telefoniga, kuid selle kvaliteet pole kiita. Küll oleks tore, kui jõuluvana tooks Helarile videokaamera. Ka poisi muud huvid on seotud tehnoloogiaga – teda huvitavad arvutid ja infotehnoloogia.

Parim on jõulukink, mis pakub rõõmu ja arendab – sütitab avastamiskihku, paneb teadmisi proovile või õpetab mõnda uut oskust. Teeme lapsele parima kingituse siis, kui paneme tähele tema soove ja mõistame nende soovide taga olevaid tegelikke vajadusi.

Jõuluõhtul kingituste jagamine on paljude laste jaoks aasta kõrghetk, kuid elu käib 12 kuud aastas ja unistused ei lõpe jõuludega. Sellepärast tee lastele kingitus iga kuu ning hakka püsiannetajana nende hobitegevuste toetajaks. Püsiannetaja tugi on hindamatu väärtusega, sest trennis käia ja hobidega tegeleda tahavad perekodude lapsed aasta ringi täpselt samuti nagu koos vanematega kasvavad lapsed. Anna neile püsiannetajana turvatunne, et nad saavad oma lemmiktegevusega tegeleda praegu ja ka edaspidi!

Panusta 3 eurot kuus ja kingid lastele eduelamusi, uusi kogemusi või toetad noori hariduse omandamisel, mis on elutähtis iseseisvasse ellu astumisel. Anna oma väike panus, et asenduskodus elaval lapsel oleks samasugune toetav ja arendav keskkond nagu meie oma peres kasvavatel lastel: http://www.heategevusfond.ee/joulupuu/pysiannetus
 

Osale heateos Täname Sind abi eest, kui oled meie heategevusprogrammi juba toetanud või kavatsed seda teha tulevikus. Sõlmi püsikorraldusleping summas 3 eurot kuus või aita ühekordse annetusega.