Jõulusoovide puu: praktilised kingitused praktilistele meestele

4.12.2014
Blogi

See on „Jõulusoovide puu“ ajaloo kõige praktilisem lugu: me räägime kõige praktilisemate kingisoovide taga peituvatest praktilistest noortest meestest.

Asendus- ja turvakodudes üle Eesti on noori meistrimehi, kes ei soovi jõuludeks mitte säravas pakendis läikivaid kingitusi, vaid hoopis asju, millega saab teisi asju teha või parandada. Need meistrimehed soovivad endale jõuludeks tööriistu!

Asenduskodu on nagu tavakodu. Ka seal on asju, mis aeg-ajalt katki lähevad ja parandamist vajavad – mööbel, mis ootab paikamist ning arvutid, mis nõuavad putitamist. Tutvustame kolme noort meest, kelle hinges just need väikesed remondi- ja putitamistööd on olulise koha leidnud.

Juunior Joosep
Meie noorim meistrimees on 5-aastane Joosep, väga toimekas ja agar erivajadustega poiss, kes elab esmaspäevast reedeni lasteaias.

Tema huvi tööriistade ja igasuguste asjade parandamise vastu on kuuldavasti tekkinud sellest, et kodus toimub praegu suurem remont ning Joosep võtab eeskuju remonditöödest, mida kodus käies näeb. Joosepi ema ütleb, et kodus on Joosepil kasutuses isa tööriistad – peamiselt haamer ja naelad, mida on huvitav toksida. Lasteaias viibides kasutab Joosep hoolega mängutööriistu: remondib toole ja mänguasju ning vahel proovib ka seinu toksida.

Kuigi Joosep tunneb suurt huvi raamatute vastu, mida ta võib tunde sirvida ja pilte vaadata (ka mõned tähed on juba selged), tundub „remonditöö“ olevat tema jaoks praegu siiski köitvam tegevus. Sellepärast võikski Joosepil olla üks korralik oma tööriistakomplekt. Joosep ei ole veel tulevikuplaane päris lõpuni paika pannud, aga kui astronaudi- või bussijuhikarjäär kõrvale jäävad, võib juhtuda, et temast saab hoopis tubli meistrimees.

Tehnik Sven
Vanuselt järgmine töömees, 16-aastane Sven, huvitub arvuti- ja raadiotehnikast. Tinutuskolvi abil on tema käes köömes katki läinud osasid töökorda seada või siis vajadusel hoopis lahti ühendada. Sven ei ole ainult tinutamismeister, tema käes toimivad ka teistsugused tööriistad: mutrivõti oma ratta parandamiseks, tester mitmesuguste detailide ja ahelate töökorras olemise kontrollimiseks või katkenud ühenduse testimiseks.

Sven remondib kõike, mis kätte satub või parandada palutakse ja kui mõnda asja pole mõtet enam korda teha, saab Sven sealt kindlasti vajalikke juppe muude esemete parandamiseks. Seni kõige keerulisem ülesanne Sveni jaoks on olnud arvuti emaplaadi vahetamine. Parandamine ja remontimine pakub Svenile rahulolu ja kosutavat ajaviidet. Ja kui miski ka kohe esimese korraga tööle ei hakka, siis on vähemalt mõnusat nuputamist.

Sven on kindel, et asjade töökorda saamine on väga tihedalt seotud tema tulevase ametiga. Tema arvates on odavam tehnikat või seadmeid parandada kui minema visata ja uusi osta. Sven soovib saada automaatikuks-elektrikuks – just seda ametit plaanib Sven kõrgkooli õppima minna.

Töömees Kuldar
Vanim meie meistrimeestest, 20-aastane Kuldar, on lõpetanud Tartu Maarja Kooli, kus toimub õpetamine toimetuleku programmi järgi. Praegu õpib Kuldar Tallinnas Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuses kohanemiskursusel.

Kuldar soovib tööriistu sellepärast, et tööd teha. See tähendab, et Kuldar tahab asenduskodus ise midagi ära parandada. Kuldar ütleb, et kuna ta on meesterahvas, siis peab ta oskama asju korda teha, kui mõni pisiasi on katki. Kui kuskil on kruvi lahti, siis Kuldar keerab selle kinni – ta parandab meeleldi kõike, mis praavitamist vajab.

Kuldaril ei ole seni veel tööriistu olnud, aga ta on laenatud riistadega parandanud uksi ja toole. Kõige suuremaks tehtud asjaks on olnud kapiuste ettepanemine.

Kuldar ütleb, et tulevikuks tal kindlaid plaane veel pole, aga ta tahaks puhastusteenistust õppida või parandusasju teha.

Need kolm praktilist meest ei ole siiski kaugeltki kogu meistrite meeskond, kes Eesti asenduskodudes elab. Kui „Jõulusoovide puul“ ringi vaadata, siis leiab sealt jõuludeks tööriistu soovivaid asenduskodude kasvandikke veelgi. Loodame, et jõuluvana täidab nende soovid.

Soovime kõigile meistrimeestele töökaid jõule!

http://www.heategevusfond.ee/joulupuu/

 

Triin Lumi
MTÜ SEB Heategevusfond