Lastega ja lastele

Auhinnaga „Lastega ja lastele“ täname ja tunnustame inimesi ja organisatsioone, kelle uued algatused või pikemaajaline tegevus on positiivselt mõjutanud laste ja perede käekäiku.
Tunnustusauhinna taotluste voor on avatud 15. aprillini.

Esita taotlus

Jõulusoovide puu: Perede jõulusoovid: unistus ühisest reisist või hoopis tarvilik majapidamisese

Perede jõulusoovid on väga erinevad, eks need sõltuvad ka pereliikmetest ja parasjagu aktuaalsetest vajadustest. Uuendamist võib vajada pere arvutipark, väljavahetamist mõni igapäevases kasutuses olev mööbliese või on pere hoopis otsustanud panustada ühisele ajaveetmisele näiteks koguperereisi või spaakülastuse näol.

Tilsi perekodus elab nelja lapsega pere ning kõik lapsed on suured unistajad ja maailma avastajad. Mõnikord on tulnud juttu sellest, et lapsed tahaksid reisida ka Eestist kaugemale. Omavahel on kokku lepitud, et Austraaliasse rändamisest praegu ei unistata ja alustatakse ikka lähematest sihtpunktidest. Nuustakul ongi juba käidud! Selle pere lapsed on ka usinad lugejad ja Astrid Lindgreni lasteraamatute fännid. Raamatute kaudu on neile tuttavaks saanud Rootsi ja nüüd tahaksid nad väga teha ühe reisi sinna. „Rootsi on ju Pipi kodumaa, see on minu lemmikraamat. Pealegi olen ma ise ka Pipi moodi, tedretähtedega ja veidi punapea. Ma ei tea praegu Rootsist muud mitte midagi, aga kui sinna saaks, oleks ma ju palju targem,“ ütleb üks lastest. Kogu pere on reisi heaks juba ise ka panustanud: ühises kassas on osa Raiko suvisest teenistusest, osa Priidu preemiarahast, mis ta sai hea õppeedukuse eest, Tiiu tantsulaagrist ülejäänud raha ja Kristiina taskurahast kõrvale pandud osa. Kui jõuluvana aitaks ka natuke kaasa, saakski unistus Rootsi reisist täidetud!

Ka Haapsalus elav suurpere on võtnud nõuks küsida jõuluvanalt abi ühe mõnusa peretraditsiooni loomiseks. Nimelt on kõik selle pere lapsed suured „veeloomad“ ja armastavad vees hullamist. Tore oleks koos minna Pärnu veekeskusesse ja seal ühiselt aega veeta. Ja kui hästi läheb, siis võiks sellisest sõidust naaberlinna saada lausa iga talvevaheaja tava.

Praktiline kingitus

Ühe teise Haapsalu pere soov on hästi praktiline: selles peres kasvavad ainult poisid, kes on kõvad matkajad ja korilased. Nii võibki pere poisid sügiseti leida metsast seenelt, pohlalt või suviti mustikaid noppimas. Ka kalal käimine kuulub poiste lemmiktegevuste hulka. Kõik väärtuslik kraam, mis loodusest koju tuuakse, vajaks aga hoiustamist ning parim oleks pista see sügavkülma. Sellepärast kuluks ära mahukas sügavkülmik.

Rakveres elava pere sooviks on saada jõuluvanalt hakklihamasin ja köögikombain – see on taas väga praktiline soov, mille taga peitub reaalne vajadus. Peres kasvavad teismelised tüdrukud, kes õpivad iga päev oskusi peatselt algavaks iseseisvaks eluks. Perel on oma aiamaa ja kasvuhoone, kus enda tarbeks aedvilju kasvatatakse - kõik, mis on omakasvatatud ja -valmistatud, on tervislikum. Sellepärast käib sügiseti selles peres suur hoidiste tegemine – purkidesse lähevad erinevad salatid ja supipõhjad. Sellise töö juures on vaja töödelda ja riivida palju köögivilju, kuid käsitsi tehes kipub töörõõm kaduma. Köögikombaini olemasolu muudaks palju ja kui selle juurde kuuluks ka hakklihamasin, saaks edaspidi ka lihatooteid rohkem ise valmistada. Samas õpivad tüdrukud käsitsema erinevaid köögimasinaid ja omandavad perenaiseoskused.

Palun rohkem ühist mänguaega!

Koosmängimist ei saa kunagi olla liiga vähe. Hea võimalus selleks on lauamäng, kus osalejaid võib olla terve hulk. Ida-Virumaal asuva perekodu lapsed kirjutasid jõuluvanale, et nende lemmikmäng on „Monopol“. See on nii hinnatud mäng, et seda mängitaks vist küll igal õhtul. Paraku on selleks seni olnud võimalus vaid siis, kui ühe naaberpere laps koos „Monopoli“ mänguga külla tuleb. Veel on laste üheks lemmikuks „Cashflow“. Need mängud on lisaks toredale ajaviitele ka väga praktilised ja õpetlikud, kuna õpetavad arvutamist, otsuste vastuvõtmist ja majanduslikku mõtlemist. Tegelikult vajaks ümbervahetamist veel hulk selle pere lauamängusid, sest suurest mängimisest on vanad klassikud nagu „Reis ümber maailma“ ja „Tsirkus“ sisuliselt ribadeks mängitud.

Mänguvahendid erivajadusega lastele

Pärnu peres elavad raske ja sügava puudega lapsed. Nende vaimu ja füüsise arendamiseks on vaja spetsiifilisi abivahendeid. Selleks on pere kodus olemas vahva tunnetustuba, kus lastega erinevaid tegevusi teha. Õue on rajatud ka spetsiaalne just erivajadusega lastele mõeldud mänguväljak. Näiteks on seal liivakast, kus saab mängida ka ratastoolilaps. Kiikumine on peaaegu kõigi laste lemmiktegevus, kuid just spetsiaalset erivajadusega lastele mõeldud kiike sel perel veel pole. Tegemist on spetsiaalse vahendiga, millel on hea ja turvaline kiikuda, kuna kiigeiste on toestatud ning lapse saab kinnitada kiigele turvarihmadega. Jõuluvana võiks aidata panustada sellise toreda kiige muretsemisse. Nii saaks pere lastega rohkem õues olla ja õuesoleku aega sisukamaks muuta.

Parim on jõulukink, mis pakub rõõmu ja arendab – sütitab avastamiskihku, paneb teadmisi proovile või õpetab mõnda uut oskust. Teeme lapsele parima kingituse siis, kui paneme tähele tema soove ja mõistame nende soovide taga olevaid tegelikke vajadusi.

Jõuluõhtul kingituste jagamine on paljude laste jaoks aasta kõrghetk, kuid elu käib 12 kuud aastas ja unistused ei lõpe jõuludega. Sellepärast tee lastele kingitus iga kuu ning hakka püsiannetajana nende hobitegevuste toetajaks. Püsiannetaja tugi on hindamatu väärtusega, sest trennis käia ja hobidega tegeleda tahavad perekodude lapsed aasta ringi täpselt samuti nagu koos vanematega kasvavad lapsed. Anna neile püsiannetajana turvatunne, et nad saavad oma lemmiktegevusega tegeleda praegu ja ka edaspidi!

Panusta 3 eurot kuus ja kingid lastele eduelamusi, uusi kogemusi või toetad noori hariduse omandamisel, mis on elutähtis iseseisvasse ellu astumisel. Anna oma väike panus, et asenduskodus elaval lapsel oleks samasugune toetav ja arendav keskkond nagu meie oma peres kasvavatel lastel: http://www.heategevusfond.ee/joulupuu/pysiannetus

 

Osale heateos Täname Sind abi eest, kui oled meie heategevusprogrammi juba toetanud või kavatsed seda teha tulevikus. Sõlmi püsikorraldusleping summas 3 eurot kuus või aita ühekordse annetusega.