Lastega ja lastele

Auhinnaga „Lastega ja lastele“ täname ja tunnustame inimesi ja organisatsioone, kelle uued algatused või pikemaajaline tegevus on positiivselt mõjutanud laste ja perede käekäiku.
Tunnustusauhinna taotluste voor on avatud 15. aprillini.

Esita taotlus

Jõulusoovide puu: Noorte täiskasvanute jõulusoovid on seotud peatse elluastumisega

Perekodudes elab hulk noori, kes on kohe-kohe kodust „välja lendamas“ ja iseseisvat elu alustamas. Paljud neist elavadki juba õpingute tõttu perest eemal ja proovivad ise hakkamasaamist. Teadupärast on kodust eemal eluks vaja lisaks heale majandamisoskusele ka lugematut hulka tarvilikke igapäevaseid esemeid. Jõuluvana saab siin olla tõhusaks abiks.

Rimant ja Diana (mõlemad on 19-aastased) soovivad jõuluvanalt oma isiklikku praepanni. „Noortekodus elades valmistun iseseisvaks eluks ning toiduvalmistamisoskuseta kindlasti hakkama ei saa. Minu lemmiktoit on pannkoogid ja tahaksin neid igal ajal endale päris oma pannil praadida,“ kirjutas noormees jõuluvanale. Diana selgitas oma kirjas, et tema jaoks on omaette elama asumine ühtaegu põnev, aga ka natuke ärevust tekitav. „Uus ja huvitav on iseseisev elu. Aga kui ma süüa teha ei oska, siis on ikka väga kehv hakkama saada. Tahan õppida hästi süüa tegema ning selleks kulub ära pann, millel valmistada erinevaid roogi,“ kirjutas ta.

Tublid üliõpilased

Pärnust pärit Mai (22) on väga usin õppur. Juba väiksena tundis ta huvi käsitöö ja ilusate rõivaste vastu ning selle alaga on seotud Mai õpingud ja suure tõenäosusega ka tulevane elukutse. Ta lõpetas just kutsekoolis rätsepatöö eriala ning läks edasi õppima kõrgkooli rõiva- ja tekstiiliala ressursikorraldust. Mai on oma töödega osa võtnud mitmest laadast. Jõuluvanale on tal täiesti praktiline soov: talveõhtul on ühiselamus mõnikord jahe ning Mai rõõmustaks väga sooja pleedi ja padja üle. Nii saaks pärast pikka koolipäeva ennast mõnusalt voodinurka kerra tõmmata.

Harjumaa neiu Anna-Liisa (23) üle tuntakse perekodus õigustatult suurt uhkust. Anna-Liisa õpib kolmandal kursusel sotsiaaltööd ning lõpetab kevadel ülikooli. Lisaks käib ta tantsimas ning lööb aktiivselt kaasa Eesti Asenduskodude Laste Liidus. Anna-Liisa jõulusooviks on Tallinna Kaubamaja kinkekaart, mille abil ta tahaks endale osta mõned meigiasjad.

Mia on 20-aastane ja õpib Tartu ülikoolis ajalugu. Õpingud on praegu kogu Mia elu ja ta tahaks kursusekaaslastega veelgi suuremat ühtekuuluvustunnet tunda, kandes ülikooli pusa. Seda ta jõuluvanalt ootabki.

Kutsekoolist amet kogu eluks

Birgit (20) ja Gert (20) on mõlemad otsustanud oma elu siduda toiduvalmistamisega. See põnev maailm huvitab neid väga, sest katsetada saab toidutegemisel lõputult. Birgit on juba lõpetanud Tartu kutsehariduskeskuse koka erialal ning et õppides tundub toidumaailm aina põnevam, siis jätkab ta samas koolis õpinguid – nüüd võttis ta ette magusa ja õpib kondiitriks. „Mulle tohutult meeldib küpsetamine. Jõuluvanalt tahaksin šokolaadiraamatut. Olen seda lehitsenud ja seal on palju retsepte, mida ma kindlasti tahan proovida,“ kirjutas ta.

Gerdil on mitu hobi – teda võlub muusika, ta mängib kitarri ja teeb oma bändi. Sageli võib noormehe leida köögist. Talle kohe meeldib süüa teha ja uute roogadega katsetada. Tema valmistatud toidud on väga maitsvad ning kui Gert süüa teeb, siis ootavad teised lapsed põnevusega, et mida head sealt nüüd tuleb!

Sel sügisel asus Gert õppima kokaabiks. Juba on ta mõistnud, et head jalanõud on kokatöös väga olulised, sest töö käib valdavalt püstijalu. „Oluline on, et jalatsid ei oleks libedad ning püsiksid hästi jalas, oleksid kanna tagant rihmaga,“ selgitas Gert. „Parim oleks, kui saaksin oma spetsiaalsed koka turvajalatsid.“

Parim on jõulukink, mis pakub rõõmu ja arendab – sütitab avastamiskihku, paneb teadmisi proovile või õpetab mõnda uut oskust. Teeme lapsele parima kingituse siis, kui paneme tähele tema soove ja mõistame nende soovide taga olevaid tegelikke vajadusi.

Jõuluõhtul kingituste jagamine on paljude laste jaoks aasta kõrghetk, kuid elu käib 12 kuud aastas ja unistused ei lõpe jõuludega. Sellepärast tee lastele kingitus iga kuu ning hakka püsiannetajana nende hobitegevuste toetajaks. Püsiannetaja tugi on hindamatu väärtusega, sest trennis käia ja hobidega tegeleda tahavad perekodude lapsed aasta ringi täpselt samuti nagu koos vanematega kasvavad lapsed. Anna neile püsiannetajana turvatunne, et nad saavad oma lemmiktegevusega tegeleda praegu ja ka edaspidi!

Panusta 3 eurot kuus ja kingid lastele eduelamusi, uusi kogemusi või toetad noori hariduse omandamisel, mis on elutähtis iseseisvasse ellu astumisel. Anna oma väike panus, et asenduskodus elaval lapsel oleks samasugune toetav ja arendav keskkond nagu meie oma peres kasvavatel lastel: http://www.heategevusfond.ee/joulupuu/pysiannetus

 

Osale heateos Täname Sind abi eest, kui oled meie heategevusprogrammi juba toetanud või kavatsed seda teha tulevikus. Sõlmi püsikorraldusleping summas 3 eurot kuus või aita ühekordse annetusega.