Lastega ja lastele

Auhinnaga „Lastega ja lastele“ täname ja tunnustame inimesi ja organisatsioone, kelle uued algatused või pikemaajaline tegevus on positiivselt mõjutanud laste ja perede käekäiku.
Tunnustusauhinna taotluste voor on avatud 15. aprillini.

Esita taotlus

Jõulusoovide puu: Muusika aitab luua peres ühtsustunnet

Elva Laste- ja Perekeskuse Männimaja koolieelikud soovivad sel aastal jõuluvanalt peaasjalikult muusikainstrumente. Perevanem Kristel selgitab, et muusika aitab luua mõnusat koostegemise- ja ühtsustunnet.

Jõulud Männimaja peres on nagu igas teises kodus: tuba on ehitud, õhus on mõnusad jõululõhnad, oodata on toredat jõuluvana. Pisemad lapsed on oma etteastumistes algul pelglikud, aga kingisaamise rõõm on tohutu.

Sel aastal soovivad lapsed saada muusikainstrumente. Pereema Kristel näeb, et 6aastasel Taimol on piisavalt püsivust, et hakata õppima akordionimängu. Kodus on ta sageli pigem nähtamatu ja püüab olla maailma parim laps, tal on soov kõik hästi ära teha. Sel moel on ta just viimasel aastal väga tormiliselt arenenud ja märkamatult erinevaid oskusi omandanud.

„Ta on samas hästi hellakene ja õrnakene. Külapillimeest temast ei tule, aga ma tean, et sellistele sissepoole elajatele on pill parim sõber.“ Pereema oskab ise akordionit mängida, seega saaks tundidest tore õppeprotsess, kus Taimo võidaks endale väärtuslikku emaga koos olemise aega. Kui peres on nii palju lapsi, siis on emaga veedetud aeg kulla hinnaga.

Sama vana Heiki on vastuoksa väga energiline, kartmatu ja toimekas tegelane – laps, kes ei püsiks pudelis ka paigal. Muusikat ja ka laulmist armastab ta samas väga. Kuna Heiki on astmaatik, tuleb tal sügisest kevadeni veeta palju aega kodus, sel ajal, kui teised lapsed lasteaias laulavad ja tantsivad. Siis pakuks puidust ksülofon talle toredat vaheldust.

Et ka ülejäänud lapsed võiksid pillidest rõõmu tunda, sellest annab aimu karaokeaparaadi populaarsus. „Õhtuti ikka laulame, meil on oma kindlad laulud. Musitseerimine on see, mida saame perena koos teha. Seepärast ongi sooviks jõuluvanale muusikainstrumendid: kellele trumm, kellele klaverikene jne.“

Kui Kristel lastele õhtulaule laulab, on kaasaümisejaid igas toas. „Ega meist ei saa rahvamuusikaansamblit, aga muusika seob meid kokku. See ongi koduse ühistegemise mõte.“ Peres väärtustataksegi kõige enam sõprussidemeid ja püütakse välja selgitada, mis on kellegi huvid. Selleks tuleb asju katsetada ja vaadata, mis sobib. „Meie saamegi omalt poolt anda neile lastele eluteele kaasa emotsioone ja koostegemisi, et nad tunnetaks, et oleme üks pere.“

Männimaja pere laste ühiseks suureks sooviks jõuluvanale on Rakvere Aqva spaa külastus ning minna üheskoos vaatama Rakvere teatri etendust „Pipi peab jõule“. Ühiseid kooskäimisi meenutavad lapsed veel pikalt, sära silmis.


Parim on jõulukink, mis pakub rõõmu ja arendab – sütitab avastamiskihku, paneb teadmisi proovile või õpetab mõnda uut oskust. Teeme lapsele parima kingituse siis, kuipaneme tähele tema soove ja mõistame nende soovide taga olevaid tegelikke vajadusi.

Jõuluõhtul kingituste jagamine on paljude laste jaoks aasta kõrghetk, kuid elu käib 12 kuud aastas ja unistused ei lõpe jõuludega. Sellepärast tee lastele kingitus iga kuu ning hakka püsiannetajana nende hobitegevuste toetajaks. Püsiannetaja tugi on hindamatu väärtusega, sest trennis käia ja hobidega tegeleda tahavad perekodude lapsed aasta ringi täpselt samuti nagu koos vanematega kasvavad lapsed. Anna neile püsiannetajana turvatunne, et nad saavad oma lemmiktegevusega tegeleda praegu ja ka edaspidi!

Panusta 3 eurot kuus ja kingid lastele eduelamusi, uusi kogemusi või toetad noori hariduse omandamisel, mis on elutähtis iseseisvasse ellu astumisel. Anna oma väike panus, et asenduskodus elaval lapsel oleks samasugune toetav ja arendav keskkond nagu meie oma peres kasvavatel lastel. Loe lisa: http://www.heategevusfond.ee/joulupuu/pysiannetus 
 

Osale heateos Täname Sind abi eest, kui oled meie heategevusprogrammi juba toetanud või kavatsed seda teha tulevikus. Sõlmi püsikorraldusleping summas 3 eurot kuus või aita ühekordse annetusega.