Jõulusoovide puu

Jõulusoovide puul on turva- ja asenduskodude laste jõuluvanale saadetud unistused ja soovid. Et need ei jääks pelgalt unistusteks, vali jõulupuult kink ning tee annetus vastavalt oma võimalustele.

www.heategevusfond.ee/joulupuu

Jõulusoovide puu: Mida küll kinkida pubekale?

Murdeealisele lapsele kingituse leidmine võib olla päris paras peavalu, kuid kõige lihtsam soovitus on, et küsi lapselt endalt, mis teda kõige rohkem rõõmustaks ja näe ka nende soovide taha. Soovitud lõhn ei pruugi olla vaid pelgalt eputamise teema, vaid oluline osa noore inimese enesekindlusest.

15-aastane Riho teab, et mehest teeb mehe arukus, töökus ja initsiatiivikus. Rihol on aspergeri sündroom ja mõnikord võib argipäev tema jaoks olla seetõttu veidi keerulisem – tal on teiste inimestega raske suhelda. Samas usub Riho, et hea lõhn tõstaks eneseusku ja parandaks enesetunnet. Sellepärast loodabki ta, et jõuluvana toob talle ühe mõnusa kerge noorele mehele sobiva lõhna. Seda enam, et Riho on jõudnud ikka, kus ka vastassugupool aina huvitamaks muutub.
Riho on väga nutikas ja kuldsete kätega poiss. Tema erihuviks on tehnika – tugiperes käies on põhiline koht garaaž, kus Riho viibib, kus saab autosid putitada. Ja liikuma masinad tema käe all saavad, selles pole mitte kahtlustki. Riho teadmised mootoritest on nii suured ja põhjalikud, et teda kuulates on raske lausa järge pidada. Tehnikahuviga on Riho endale ka juba taskuraha teeninud – suvel töötab ta autoremonditöökojas. 

Muusikata ei saa kuidagi

Muusika on paljude noorte inimeste jaoks elus kesksel kohal. Oluline on, mida kuulata ja millega kuulata. Sellepärast on kõikvõimalikud muusikakuulamise seadmed igati teretulnud kingitus. Järvamaal elav 16-aastane Janek loodab väga, et jõuluvana toob talle ägedad kõlarid, millega saaks ise arvutist muusikat kuulata ja teistelegi oma lemmiklugusid lasta. 

Lemmiklood on Janekil kaasas nii õpilaskodus, kus Janek nädala sees elab, kui ka võistlusreisidel. Nimelt on Janek tubli ja mitmekülgne sportlane. Lausa nii, et järgmisel aastal ootab teda ees sõit eriolümpia maailmamängudele Austriasse. Janek osaleb seal saalihoki võistkonnas. Lisaks on Janek ka kõva jooksumees ja jalgpallur. Samuti meeldib noormehele breiktantsu tantsida. 

Hea välimus on väga oluline

14-aastane Natali on kaunis noor neiu, kellele väga meeldib oma juukseid sättida. Ühel päeval tahaks ta olla sirgete juustega, kuid teisel päeval teha hoopis lokid pähe. Sellepärast soovib ta jõuluvanalt juuksesirgendajat, mille puhul on ka oluline omadus kiirkuumenemine, sest tegusal tütarlapsel pole palju aega soenguga mässata. Tegemist on tal aga palju, sest Natali on asenduskodus vaat et kasvataja parem käsi, kes suurima heameelega pisemaid kasvandikke hoiab.
Teismeeas noortel on õige aeg õppida ise rahaga majandamist ja iseseisvat vastutustundlikku otsustamist. Kingituseks saadud kinkekaart annaks just sellise võimaluse. Sellepärast sooviks 16-aastane Aleksander endale kingituseks kaubanduskeskuse kinkekaarti – noormees tahaks endale poest mingi ägeda riietuseseme valida. Seda enam, et Aleksander elab juba suure osa ajast kooli ühiselamus juba oma elu peal ning iseseisev majandamisoskus on väga tähtis. 

Iga jõulusoov on eriline

Iga jõulusoovi taga on omaette lugu. Teeme lapsele parima kingituse siis, kui paneme tähele tema soove ja mõistame nende soovide taga olevaid tegelikke vajadusi. Parim on jõulukink, mis pakub rõõmu ja arendab – olgu üllatus avastamiskihku sütitav, teadmisi proovile panev või mõnda uut oskust õpetav. Lapsed on oma soovikirjades lahti mõtestanud, miks just see soov talle oluline on. Olgu sooviks kõrvaklapid, mis aitavad aeg-ajalt omaette olla või tõukeratas, mis kiirendab teed koolist trenni või äratuskell, mis aitab õpilaskodu elanikul õigel ajal bussile jõuda – igal soovil on kindel mõte ja põhjendus. 

Kas teismeline vajab tuge vaid jõulukuul?

Sel aastal kutsume jõulupuul annetajaid laste unistuste teemal kaasa mõtlema ka teise nurga alt. Jõuluaegne kingitus on omal kohal, see annab lapsele ühekordse märkamise kogemuse. Samas teeme heatahtlikele eestimaalastele üleskutse, et panustage iga kuu 1 euro lapse või noore heaks. Nii saab spordipoiss hobistipendiumi programmi toel osaleda võistlustel või spordilaagris. Noor, kes asenduskodus elades õpib ametit kutsekoolis või ülikoolis, saab vajamineva toe õppevahendite soetamiseks jmt. Asenduskodus elavad lapsed vajavad märkamist 12 kuud aastas. Jõulukingitusena 1-eurone igakuine annetus läbi aasta annab lastele mitmesuguseid erinevaid elamusi ja võimalusi kogemisteks, nii nagu me oma peres kasvavate laste kõrval oleme toeks 365 päeva aastas.

 

Osale heateos Täname Sind abi eest, kui oled meie heategevusprogrammi juba toetanud või kavatsed seda teha tulevikus. Sõlmi püsikorraldusleping summas 3 eurot kuus või aita ühekordse annetusega.