Lastega ja lastele

Auhinnaga „Lastega ja lastele“ täname ja tunnustame inimesi ja organisatsioone, kelle uued algatused või pikemaajaline tegevus on positiivselt mõjutanud laste ja perede käekäiku.
Tunnustusauhinna taotluste voor on avatud 15. aprillini.

Esita taotlus

Jõulusoovide puu: Jõuluvana, palun too mulle…

Jõuluaeg läheneb kiiresti ja just nüüd on paljudes peredes arutlusel teema, mida küll soovida jõuluvanalt sel aastal. Varsti on aeg panna teele kiri jõuluvanale. Kui soove on aga rohkem kui üks, siis kirja peaks saama neist kindlasti kõige olulisem – see suurematest suurim unistus.

Millest võiks rääkida kiri, milles pikk nimekiri ihaldatud asjadest? Jõuluvana on kõigi laste sõber ja kindlasti tahaks ta rohkem teada ka kirja autorist. Teda rõõmustab, kui laps natukene ka endast kirjutab – kus ta elab, mida talle teha meeldib ning miks on tema soov just selline, nagu kirjas seisab, mis selle soovi tema jaoks eriliseks teeb, milline on lapse „tulevikuelu“ koos ihaldatud jõulukingiga.

Jõulusoovide puul on üleval Eestimaa erinevates asenduskodudes kasvavate laste soovid. Neid on sel aastal ligi seitsesada ehk muljetavaldav hulk. Loodetavalt täidab jõuluvana kõigi laste unistused, heade annetajate toega!

Kui midagi VÄGA soovida…

Vaatame lähemalt, mida lapsed sel aastal jõuluvanale on kirjutanud ning milliseid salamõtteid avaldanud.

Läänemaal elav 12-aastane Tormi on elav ja uudishimulik poiss. Viimasel ajal huvitub ta tuletornidest ja tahaks nendest aina enam teada saada. Sellepärast kirjutas Tormi jõuluvanale, et teda rõõmustaks väga raamat tuletornidest. Kes teab, võib-olla õnnestub Tormil ka mõnda tuletorni uudistama minna ja lausa üles ronida. See on tema suur unistus.

15-aastane Henriette kirjutas jõuluvanale sel aastal pika ja põhjaliku kirja. Henriette on laps, kes ei saa liikuda ratastoolita. See aga ei tähenda sugugi seda, et Henriette ei võtaks osa perekodu üritustest. Vastupidi – ta on väga aktiivne tüdruk, kes laulab hästi, käib diskodel ning ei puudu üheltki perekodu üritustelt ega koolipeolt. Peole aga noor neiu igapäevastes riietes minna ei taha ning sellepärast palus ta jõuluvanalt endale Seppälä kinkekaarti. Selle eest ostaks ta endale uue peokleidi.

Henriettel on tegelikult veel üks suur salaunistus, kuid sellest ei osanud ta veel jõuluvanale kirjutada. Neiule meeldib väga joonistada ja ta tahaks päriselt kohtuda mõne kunstnikuga, näiteks Navitrolla või Epp-Maria Kokamägiga. Kui midagi väga soovida, siis tavaliselt lähebki soov täide. Ehk läheb nii ka Henriette unistusega!

Hobidega seotud soovid

Mõned jõulusoovid on seotud väga konkreetsete hobidega. Jõuluvana muidugi ei tea kõikide laste harrastusi peast, kuid loeb meelsasti jõuluvanale saadetud kirjades sellest, millega lapsed vabal ajal tegelevad. 7-aastase Tallinnas elava Laura päevad mööduvad muusika saatel. Tema hobid on juba mitu aastat laulmine ja tantsimine ning sel aastal hakkas ta käima ka tantsuringis. Sellepärast soovib Laura jõuluvanalt saada mikrofoniga kitarri. Selle muusikariistaga saaks ta teistelegi esitada õpitud laule.

7-aastane Tarvi käib veel lasteaias, kuid teda huvitavad peaaegu kõik maailma asjad. Tulesäde Tarvi käib judotrennis ja on erakordselt tubli jalgrattur – väikesele poisile ei valmista mingit probleemi ka 10-kilomeetrine rattaring teha. Veel meeldib Tarvile joosta ja ujuda. Ja nagu kõik poisid, armastab Tarvi uurida ja puurida, kuidas on asjad tehtud ning mis on nende sees. Küll on tore, kui saab kuskil mõne mutri lahti keerata ja vaadata, mis siis juhtub. Tõsi, mõnikord on Tarvi lahti kruttinud ka need mutrid, mida tegelikult üldse puutuda ei tohiks… Tegijal juhtub! Jõuluvanale kirjutas Tarvi, et ootab pikisilmi talve ja loodab, et tuleb palju lund. Tarvi tahaks nimelt väga kelgutama minna ja soovib, et jõuluvana tooks talle eriti ägeda rooliga kelgu. „Luban, et lasen ka teistel lastel oma kelguga mäest alla lasta,“ lisab Tarvi kirjas.

Jõuluvana saab igal aastal tuhandeid kirju, kuid igas kirjas leiduv soov on eriline ja väga tähtis. Rõõm kingitusest on suurim just siis, kui ammune unistus täitubki. Et see aga üldse täituda saaks, tuleb selle peale mõelda ja soov kirja panna!

Parim on jõulukink, mis pakub rõõmu ja arendab – sütitab avastamiskihku, paneb teadmisi proovile või õpetab mõnda uut oskust. Teeme lapsele parima kingituse siis, kui paneme tähele tema soove ja mõistame nende soovide taga olevaid tegelikke vajadusi.

Jõuluõhtul kingituste jagamine on paljude laste jaoks aasta kõrghetk, kuid elu käib 12 kuud aastas ja unistused ei lõpe jõuludega. Sellepärast tee lastele kingitus iga kuu ning hakka püsiannetajana nende hobitegevuste toetajaks. Püsiannetaja tugi on hindamatu väärtusega, sest trennis käia ja hobidega tegeleda tahavad perekodude lapsed aasta ringi täpselt samuti nagu koos vanematega kasvavad lapsed. Anna neile püsiannetajana turvatunne, et nad saavad oma lemmiktegevusega tegeleda praegu ja ka edaspidi!

Panusta 3 eurot kuus ja kingid lastele eduelamusi, uusi kogemusi või toetad noori hariduse omandamisel, mis on elutähtis iseseisvasse ellu astumisel. Anna oma väike panus, et asenduskodus elaval lapsel oleks samasugune toetav ja arendav keskkond nagu meie oma peres kasvavatel lastel: http://www.heategevusfond.ee/joulupuu/pysiannetus

 

Osale heateos Täname Sind abi eest, kui oled meie heategevusprogrammi juba toetanud või kavatsed seda teha tulevikus. Sõlmi püsikorraldusleping summas 3 eurot kuus või aita ühekordse annetusega.