Lastega ja lastele

Auhinnaga „Lastega ja lastele“ täname ja tunnustame inimesi ja organisatsioone, kelle uued algatused või pikemaajaline tegevus on positiivselt mõjutanud laste ja perede käekäiku.
Tunnustusauhinna taotluste voor on avatud 15. aprillini.

Esita taotlus

Jõulusoovide puu: Erivajadusega laste erilised ja tähtsad soovid

Perekodudes elab palju erivajadusega lapsi. Ka neil on jõulusoovid, mille täitumist nad väga ootavad.

Mängud, mis kestavad ja kestavad

Mängimine on oluline kõigile lastele. Lapsed peavad saama võimalikult palju mängida, sest see arendab mitmeid oskusi, näiteks õpetab suhtlemist, arendab peenmotoorikat või loogilist mõtlemist. Mäng on väikese inimese töö. Isegi juhul, kui vanuse poolest võiks laps justkui mängueast väljas olla.

Vaimupuudega Karin (20) armastab väga mängida ja võib omaloodud mängumaale kaduda kauaks-kauaks. Karinile meeldib väga toimetada nukkudega ja neid autoga ühest kohast teise sõidutada. Paraku lagunes tütarlapse eelmine puldiauto suurest mängimisest ära ja nüüd loodab Karin, et jõuluvana toob talle uue.

Akseli (11) on autistlik poiss, kes räägib äärmiselt vähe. Ka mängima hakkas ta alles hiljaaegu. Akseli on koos isaga traktoriga sõitnud ning tunneb praegu suurt huvi autode ja traktorite vastu. Nendega mängib ta kõige parema meelega. Oma traktorit tal veel pole, kuid Akseli loodab selle jõuluvanalt saada.

Diana (16) ei räägi, tal on sügav puue. Diana lemmikud on Teletupsud, keda ta võib telerist lõputult jälgida. Ta soovib jõuluvanalt pehmet hüppavat teletupsu, millega saaks ka ise mängida.

17-aastasele Mairole meeldib üle kõige mängida klotsidega – neist ehitada ja neid ka üksteise vastu lüüa. Siis kostab huvitav heli, mis Mairot köidab. Ta rõõmustaks väga täitsa oma klotsikomplekti üle. Peaasi, et need oleksid värvilised, sest Mairo armastab ka värve.

Peenmotoorika vajab arendamist

Käeline osavus on elus hakkama saamisel äärmiselt tähtis ning seda saab arendada mitmesuguste mängude ja tegevustega. Uskumatu, kui palju osavamaks muudab last voolimismassist kujukeste vormimine, pärlite nööri otsa lükkimine või pusle kokkupanek. Perekodudes elavate erivajadustega laste hulgas on palju neid, kelle puhul on väga oluline võimalikult palju tegeleda peenmotoorikat arendava tegevusega.

Downi sündroomiga Aimar (8) on erakordselt rõõmsameelne ja helge olemisega poiss. Talle meeldib väga oma kätega midagi teha. Seeläbi areneb ka tema käeline osavus. Seda aitaks tõhusalt arendada voolimismass või suuremate tükkidega pusleraamat. Loodetavasti toob jõuluvana Aimarile emma-kumma neist asjadest!

Heli (19) on Aicardi sündroomiga noor daam. Selle haruldase geneetilise haigusega kaasneb ravile raskesti alluv epilepsia ning mahajäämus nii vaimses kui ka füüsilises arengus. Heli armastab väga meisterdamist ning talle on eriti sobilik selline käeline tegevus, kus ta saab kasutada mõlemat kätt korraga. Tal on nimelt vaja lihvida peenmotoorikat, harjutada käte ning silma ja käe koostööd. Selleks sobib suurepäraselt ehete valmistamine ja sellepärast rõõmustaks Heli, kui jõuluvana kingikotis oleks temale ehete valmistamise komplekt.

Kingituseks hea uni

Jõuluvana sai sel aastal päris palju kirju öölambi-sooviga. Need on iseäranis praktilised just nende laste puhul, kellel on tähelepanu- ja keskendumisvõime häiritud: lambid aitavad rahuneda ja kauni lambivalguse jälgimine toob hea une.

Marten (16) suudab tähelepanelik olla vaid väga lühikest aega. Tema sooviks on saada öölamp, mis aitaks tal keskenduda. Martenile meeldib väga jälgida erinevaid valgusmänge.

Hüperaktiivne Danel (6) rahuneb samuti õdusat valgust vaadates ja helisid kuulates. Ta ei suuda minna üle ühelt tegevuselt teisele, kui on väga ärev ning sellepärast on talle vaja abimeest, mis aitaks luua rahuliku hetke. Selleks sobib hästi öölamp.

Karl (14) ei kõnele ega liigu. Värav Karli maailma on ainult tema pilk: ta jälgib meelsasti liikuvaid asju ning kuigi ta ei räägi, on tema olemisest selgesti aru saada, et tegevus pakub talle rahu ja lõõgastust. Karli võiks rõõmustada laavalambi jälgimine. Nii tuleks ka uni parem.

Praktilised kingitused

Praktilistest soovidest kirjutatakse jõuluvanale samuti tihti. Ikka kasvavad lapsed riietest välja, jalanõud jäävad väikeseks või kuluvad ära.

Ratastoolis Martinile (16) on vaja uusi riideid, sest poiss kasvab kiiresti ning tema erivajaduse tõttu kulutab ta läbi rohkem dressipükse kui terve laps: maas olles liigub ta roomates ühest kohast teise ja nõnda pole ime, et püksipõlved imeruttu läbi lähevad. Õuejopet on Martinile vaja sellepärast, et talle väga meeldib olla õues. Kõik väljas toimuvad tegevused köidavad Martinit.

Rometi (12) eripäraks on tahtmatud liigutused, mistõttu temal kipub õues olles pidevalt kael paljaks vajuma ja müts peast ära tulema. Selle mure lahendaks Breden Kidsi müts, sest see on disainitud nii, et püsib lapsel kenasti peas ja hoiab sooja.

Martin (13) liigub halvasti, ei räägi ning näeb kehvalt. Paljudest hädadest hoolimata on ta ikkagi rõõmsameelne poiss. Martin on tänu paljudele toetajatele juba varem saanud päris hulga arendavaid mänguasju, millega võib mängida lõputult. Nüüd aga on Martinile vaja hoopis praktilisemat kingitust – üht suurt ja mõnusat saunalina, mida on hea pärast pesemist endale ümber võtta.

Parim on jõulukink, mis pakub rõõmu ja arendab – olgu üllatus avastamiskihku sütitav, teadmisi proovile panev või mõnda uut oskust õpetav. Teeme lapsele parima kingituse siis, kui paneme tähele tema soove ja mõistame nende soovide taga olevaid tegelikke vajadusi.

Jõuluõhtul kingituste jagamine on paljude laste jaoks aasta kõrghetk, kuid elu läheb omasoodu edasi ning unistused ei lõpe jõuludega. Sellepärast tee lastele kingitus iga kuu ning hakka püsiannetajana nende hobitegevuste toetajaks. Püsiannetaja tugi on hindamatu väärtusega, sest trennis käia ning erinevate hobidega tegeleda tahavad perekodude lapsed aastaringi täpselt niisamuti nagu koos vanematega kasvavad lapsed. Anna neile püsiannetajana turvatunne, et nad saavad oma lemmiktegevusega tegeleda praegu ja ka edaspidi! 

Panusta 3 eurot kuus ja kingid lastele eduelamusi, uusi kogemusi või anna oma toetus, et noor saaks omandada hariduse, millega alustada iseseisvat elu. Anna oma väike panus, et asenduskodus elaval lapsel oleks samasugune toetav ja arendav keskkond nagu me oma peres kasvavatel lastel.

Loe lisa: http://www.heategevusfond.ee/joulupuu/pysiannetus


 

Osale heateos Täname Sind abi eest, kui oled meie heategevusprogrammi juba toetanud või kavatsed seda teha tulevikus. Sõlmi püsikorraldusleping summas 3 eurot kuus või aita ühekordse annetusega.