Jõulusoovide puu

Jõulusoovide puul on turva- ja asenduskodude laste jõuluvanale saadetud unistused ja soovid. Et need ei jääks pelgalt unistusteks, vali jõulupuult kink ning tee annetus vastavalt oma võimalustele.

www.heategevusfond.ee/joulupuu

Igal lapsel on õigus kasvada perekonnas

SEB Kliendileht

Nagu enamik vanemaid, nii mõtlesid ka Enel (40) ja Eero Kotli (47), et laste kasvatamine ei ole raketiteadus.

Meile tundus, et kui laps asenduskodust meie koju saab, on kõik tema mured kadunud,” räägib Enel, kelle peres kasvab viis last. Kaks neist on Eneli ja Eero bioloogilised lapsed, üks on lapsendatud ning kaks last on nende juures hooldamislepingu alusel.

Tahtmisest üksi alati ei piisa

Nüüd mõistab Enel, et ükskõik kui palju lapsi on vanemad üles kasvatanud, ei oska nad siiski ette näha olukordi, mis võivad tekkida kasulastega. „Aasta alguses asenduskodust meie perre tulnud
laste puhul palusin juba päris alguses abi nõustaja käest. Ühel lapsel oli elus korraga mitu muutust: elukohavahetus ja kooliminek.

Professionaalse nõustamise vajaduse tingis enim viimane: e-koolis leidus rohkesti märkuseid, mis olid peamiselt seotud käitumisega,” meenutab Enel.

Märkuste kogumine oli lapsele justkui uhkuseasi. Kõik selleteemalised jutuajamised lõppesid kodus aga täieliku lukustumisega: pilk maas ja suu kinni – see oli vastus igale ebameeldivale olukorrale. „Tegelikult on ju kõik lapsed head, mõni on lihtsalt näinud rohkem, kui teine terve elu
jooksul. Mõistsime, et vaid hea tahe meid ei aita, tuge vajasime kõik,” nendib Enel.

Abi küsimisest oli kasu

Kolmekuune teraapia andis imelisi tulemusi, muudatus on Eneli sõnul silmaga nähtav. Ta lisab, et kindlasti ei ole nende pere nõustamiskorrad veel lõppenud, kuid see, kuidas laps praegu toime tuleb, on märkimisväärne.

Lapse hirmud on suures osas kadunud ja kõnelemiseks sobivad nüüd ka need teemad, millest
enne vaikiti. Samuti on oluliselt paranenud koolitulemused. „Ei tohi arvata, et abi küsides oled ebaõnnestunud lapsevanem. Õnnestumised sellest alguse saavadki,” teab suure pere ema oma kogemusest. 

SEB Heategevusfond on loodud laste heaks, kellest vanemad ei hooli. Praeguseks peab abivajavaid lapsi fondi kaudu regulaarselt meeles enam kui 6400 heasoovijat.

Ka Sina saad aidata, kui
• sõlmid püsikorralduslepingu või teed ühekordse annetuse SEB Heategevusfondi arvelduskontole
10001000100012;
• helistad numbril 900 5005 (kõne hind 3 eurot).

KATI KÄPP
SEB Heategevusfondi projektijuht

Allikas: SEB Kliendileht, september 2011

Osale heateos Täname Sind abi eest, kui oled meie heategevusprogrammi juba toetanud või kavatsed seda teha tulevikus. Sõlmi püsikorraldusleping summas 3 eurot kuus või aita ühekordse annetusega.

Meediakajastuste arhiiv