Jõulusoovide puu

Jõulusoovide puul on turva- ja asenduskodude laste jõuluvanale saadetud unistused ja soovid. Et need ei jääks pelgalt unistusteks, vali jõulupuult kink ning tee annetus vastavalt oma võimalustele.

www.heategevusfond.ee/joulupuu

Heategevust süüdistatakse liigses heas

Pärnu Postimees

Eestis on umbes 1500 last, kelle vanemad on loobunud nende kasvatamisest. Põhjusi on mitu: olgu siis meelemürk, mis hägustab täiskasvanu vastutustunnet, haigus, mis ei võimalda oma last hooldada, õnnetused, mis on võtnud lastelt vanemad. Ühelgi põhjusel ei ole laps süüdi ega saa vastutada täiskasvanute tegude eest.  Kui laps on ilma jäänud oma vanemate hoolitsusest, on hingehaavad visad paranema ja ta vajab järjepidevat toetust.

Sel põhjusel kogus SEB Heategevusfond kolmandat aastat järjest enne jõule kokku üle 1000 vanemliku hoolitsuseta lapse individuaalsed kingisoovid ja uuris, mida vajaksid asenduskodude peremajad, et need soovid heategijate toel täide viia.

Kahtlejate armee

Kui olime laste soovid intemetikeskkonnas jõulupuule riputanud, leidsime ettevõtmist toetavate heade sõnade kõrvalt hulga vähem või rohkem kahtlevaid kommentaare. Loodetavasti on alljärgnevad mõtted abiks neile, kes kahtlevad nende laste nii jõuluaegse kui järjepideva abistamise otstarbekuses.

Mõni näide kommentaariumis avaldatud arvamustest.

"Kas on vaja sellist jõulunorimist korraldada?"
"Jõuluaegne härdus ja unistuste kingid ei asenda kodu!"
"Lastekodulaps vajab enim oma kodu, aga taas jõutakse rahaküsimiseni!"

Õnneks on üldine heaolu asenduskodudes tagatud. Lastel on katus pea kohal ja söök laual, puudu on aga isiklikust tähelepanust ja seda eesmärki meie kampaania täita sooviski.

Aga kui väga me seda ei sooviks, ei saa jõuluvana ara võtta nende laste kurbust ega päkapikud pakkida hoolivate vanematega kodu kingikarbi sisse. Kuid me saame olla natuke toeks, tuues endale tuttavat jõulurõõmu nendelegi lastele, kelle koduks on sel jõulukuul laste turva- või asenduskodu, ja täita mõne nende soovi.

"Kas ja mis mõtet on sel asenduskodu laste ülekuldamisel?"
"Isegi paljudel kodus kasvavatel lastel pole telefoni või Wii-mängu!"

Me ei tohiks panna asenduskodu lapsele süüks seda, et ta unistab nagu iga teine laps. Mõni soov jõulupuul oli väga väike ja mõni päris suur. Leidus lapsi, kes igatsesid pehmet kaisulooma või kirjusid käpikuid, teised aga unistasid esimesest isiklikust mobiilist. Mobiiltelefon, millega sõpradega ühenduses olla, pole ju tänapäeval enam midagi sellist, mille soovimist võiks pidada ahnuseks ja mille kinkimist ülekuldamiseks.

Suuremate soovide täitmiseks tegime üleskutse kutsuda kokku sõbrad, kes soovivad aidata, ja nii said kopsakamadki kingisoovid teoks. Nagu on erinevad laste soovid, on seda annetajate võimalused ja hea meel on tõdeda, et üheskoos saime kõigi laste unistused täita.

"Kuidas aitab see neid lapsi, kui saavad omale jõuluks mingi vidina?"

Eesti on küllalt väike, et suhelda personaalselt iga abivajajaga ja kinkida annetajate abiga lapsele täpselt seda, mida ta soovib. Kõrvaltvaatajale on tegemist kõigest vidinaga, kuid mängukaru võib kingi saajale olla see, mis hellust jagab, ja huulepuna või deodorant pakkuda keerulise saatusega lapsele enesekindlust. Suusapaar võib teha poisist meie uue tippsuusataja ja MP3-mängija võimaldada lemmikmuusikat kuulates kas või natukenegi vaid iseenese mõtetega olla.

"Las riigiisakesed teevad heategusid, neil on selleks raha küllaga ..."

Ärge unustage, et on inimesi, kes usuvad, et peale riigile makstavate maksude ja nende abil ülalpeetava sotsiaalsüsteemi saavad nad anda personaalse lisapanuse. Selle tõestuseks, et neid inimesi jagub, on kas või fakt, et jõulusoovide puul olnud laste soovid täideti seitsme päevaga ja SEB Heategevusfondil on aasta ringi 6500 püsiannetajat, kes annavad oma panuse vanemliku hoolitsuseta laste heaks. Mitu väikest heategu teeb kokku suure, mis omakorda innustab inimesi head tegema ja abivajajat märkama.

"Ilmselgelt saavad nende laste liiga suured unistused hoopis suureks kurvastuseks!"
"Need on ju vaid pisarakiskumise lood."

Jõulusoovide puu polnud vaid raha annetamise võimalus. Alati annab panustada ka teisiti. Näiteks võttis meiega ühendust noormees, kes ei soovinud annetada raha, vaid oma aega ja Läänemaal asuv asenduskodu sai jõuluõhtuks jõuluvana. Üks tüdrukutest soovis endale kõrvarõngaid. Seda unistust märkas proua, kelle hobi on ehete valmistamine ja kes lubas tüdrukule terve komplekti ehteid meisterdada.

Heategevus pole kohustus

Keegi ei kohusta meid üheski heategevuslikus ettevõtmises kaasa lööma, tegemist on võimalusega. President Toomas Hendrik Ilves ütles lõppeval aastal riigikogus peetud kõnes: me võime vabalt olla hoolivad ja lahked, sest seda ei keela keegi, ning meil on vabadus olla suure südamega.

Minul on kolm tütart, kelle hommik algab issi musi ja emme kalliga. Väikseima hommikupuder saab söödud sülesoojuses, keskmise mängud mängitud isaga võidu joostes, vanim lasteaeda saadetud ja sealt tagasi toodud ainult talle adresseeritud ilusa päeva soovidega. Ja nii iga päev, nädalast nädalasse, kuust kuusse ja aastast aastasse.

See on see soe puudutus ja kontakt oma vanematega, millest jäävad ilma lapsed, kelle koduks on asenduskodu. Kui see kõik on puudu, milleks siis seda pehmet mõmmit ja uusi korvpallitossegi vaja on? Aga ehk siiski võime neile lastele vähemasti kordki aastas lubada olla tavaperes kasvava lapse moodi, et kui tuleb jõuluvana, on ta lapse jõulusoovi tõesti kuulda võtnud.

Keegi ei kohusta meid heategevuslikus ettevõtmises kaasa lööma, tegemist on võimalusega.

MTÜ SEB Heategevusfondi tegevjuht Triin Lumi

Allikas: Pärnu Postimees

Osale heateos Täname Sind abi eest, kui oled meie heategevusprogrammi juba toetanud või kavatsed seda teha tulevikus. Sõlmi püsikorraldusleping summas 3 eurot kuus või aita ühekordse annetusega.

Meediakajastuste arhiiv