Lastega ja lastele

Auhinnaga „Lastega ja lastele“ täname ja tunnustame inimesi ja organisatsioone, kelle uued algatused või pikemaajaline tegevus on positiivselt mõjutanud laste ja perede käekäiku.
Tunnustusauhinna taotluste voor on avatud 15. aprillini.

Esita taotlus

Erinevad pered, erinevad soovid

Jõulusoovide puul on eraldi välja toodud ka „Kingid peredele“. Kuna asenduskodu perede, kus korraga elab 6-8 last koos perevanema või kasvatajatega, soovid on mõnevõrra kopsakamad, siis on headel toetajatel võimalik ise määrata summa või teha annetused näiteks sõpruskonna-kolleegide ühise panusena. Perede kingisoove saabus kokku ligi sada ning heameel on näha, et tänaseks on paljud neist juba toetuse saanud.

Käsitöönurgake ootab riiulit-korraloojat

Suures peres, kus elab mitu erinevas vanuses last, on kingisoovid mõeldud kõigi majas kasvavate laste vajadusi arvestades. Näiteks Pärnu Lasteküla üks peredest soovib praktilist riiulite süsteemi koos sahtlite-korvidega, kuhu saaks paigutada käsitöötarbed ja -materjalid. Sellise riiuli mõte on perel meeles mõlkunud juba mõnda aega, kuna parasjagu ollakse sisustamas käsitöönurgakest, mida väga aktiivselt kasutatakse ja mis seetõttu tihti segi kipub minema.

Juhataja asetäitja Kersti Kaarma sõnul on praegu, pühade-eelsel ajal, eriti populaarne käsitöökaartide valmistamine. Nagu ikka suure sagimise käigus on korraga kasutusel palju töövahendeid ja materjale ning just vajamineval hetkel on osa neist kadunud. Soovitud riiul aitaks asju otstarbekamalt paigutada ja käsitöönurgas on sellele juba sobiv kohtki valmis vaadatud. Pere loodab väga, et riiulite abil saab kogu vajalik kraam, mis praegu lihtsalt kastides üksteise otsas seisab, peagi käepäraselt paigutatud. Kui igal asjal on uues riiulis oma koht, õpivad lapsed peale käsitöökogemuse ka korra hoidmist.

Näiteks toob Kersti eelmise hooaja kingisoovi kasuteguri: mullu soovis nende pere jõulupuult korralikku tööriistakomplekti, et lasteküla remondimees ei peaks pidevalt oma isiklikke töövahendeid kaasas kandma. Kui komplekt kohale jõudis, selgus, et see teeb rõõmu ka peremajades kasvavatele poistele, kes nüüd rõõmsalt ise nokitseda saavad. Tööriistakohver rändab erinevate kasutajate ja perede vahel, aga kuna kohvris on igal asjal oma koht, on kõik mutrivõtmed-kruvikeerajad pärast poiste remonditöid alati korrektselt tagasi pandud.

Masina vastu ei saa

Ka Kiikla lastekodu juhataja Niina Kingsep ütleb, et on väga tore, kui lapsed tööde-tegemiste juures käe külge saavad panna. „Meil on hoonete ümber suur pind, asume mõisakompleksis, mida ümbritseb park. Majaümbruse hooldamise juures on alati abiks nii väiksemad kui ka suuremad lapsed,“ kiidab ta. Nii saigi koos kasvatajate ja vanemate poistega arutatud, et sel korral oleks jõuluvanale paslik saata korraliku tööriista – lehepuhuri – soov.

Suuremad poisid on tehnikahuvilistena sina peal nii murutraktoriga niitmisega suvel kui ka lumepuhuri oskusliku rakendamisega talvel. Seega on nad kindlad, et iga-aastane lehtede koristamise töö läheks masina abil nagu lennates. Seni on seda tööd tehtud käsitsi rehadega, ent suure ala ja paljude puude tõttu on see suurt vaeva ja palju aega nõudev tegevus.

Juhataja Niina on kindel, et perekingitus ei jää nurka seisma: juba praegu on lehepuhuriga töötada soovijatest vaat et järjekord tekkinud. Eelmise aasta kogemus, mil jõulupuu projekti annetajate abiga saadi korralik arvuti, mis oma vana kulunud ametivenna ühiskasutusse laskis, näitas, et läbimõeldud soov toob rõõmu mitte ainult kingi saamisel, vaid ka selle pikaajalisel kasutamisel.

Erinevad pered, erinevad soovid

„Jõulusoovide puult“ leiab hulgaliselt erinevaid soove, mis peremajades elavate perede elu ja olemist igapäevaselt lihtsustaks: kodutehnika ja kööginõud, mööbliesemed ja IT-kraam, kardinad ja voodiriided, spaapiletid ja seiklusmatkad jm.

Iga jõulusoov on eriline ning iga soovi taga on omaette lugu. Kutsume teid jõulusoovide puu lehel ringi vaatama, et aidata jõuluvanal nendele erilistele soovidele õlg alla panna: http://www.heategevusfond.ee/joulupuu
 

Osale heateos Täname Sind abi eest, kui oled meie heategevusprogrammi juba toetanud või kavatsed seda teha tulevikus. Sõlmi püsikorraldusleping summas 3 eurot kuus või aita ühekordse annetusega.