Lastega ja lastele

Auhinnaga „Lastega ja lastele“ täname ja tunnustame inimesi ja organisatsioone, kelle uued algatused või pikemaajaline tegevus on positiivselt mõjutanud laste ja perede käekäiku.
Tunnustusauhinna taotluste voor on avatud 15. aprillini.

Esita taotlus

Elevuse ja põnevusega oodatud kooskogemise hetked

Perede koostegemise taotlusvooru mõtteni jõudis SEB Heategevusfond 2015. aasta kevadsuvel. Fond peab oluliseks lapsega kontakti loomist ja suhte arendamist. Perega kooskogemise projekt on üks võimalus, kuidas pereliikmed saavad kodusest keskkonnast väljaspool üksteist paremini tundma õppida. Ühtlasi on lastel põnevate tegemiste käigus hõlpsam uute teadmiste ja oskuste omandamise kaudu oma maailma avardada.

2017. aastal on asenduskodude pered üle Eesti esitanud kokku ligi 100 taotlust, millest suurem osa on juba kooskogemise seiklusteks elatud. Alljärgnevalt jagavad oma kooskogemise muljeid mõned Eestimaa asenduskodude pered.

Küll see Läti reis oli tore!

Tartumaa asenduskodu 8-lapseline pere võttis ühel suvepäeval ette Läti reisi. Idee sai pere internetist, kui otsiti keskaegseid kindlusi, mida lapsed parajasti koolis õppisid. Lapsed avaldasid soovi ka ise oma silmaga mõnda lossi näha. Internetis surfates jõudis pere Sigulda köisraudteeni, mis tekitas lastes suurt elevust. Rippuda õhus, nagu lendaks lennukiga! Gutmani koobastesse minek tekitas mõnes lapses küll pisut kõhedust, kuid uudishimu sai pelgusest võitu. Niisiis – Lätti!

Reisipäev oli suurepärane, ilmataat hoidis ilma ja koos uuriti kaarti, kuhupoole suund võtta. Tegelikult oli eeltöö olnud nii põhjalik, et kui lapsed mõnda uude paika jõudsid, siis hõiskasid nad justkui tuttavaga taaskohtumisel. Eriti meeldis lastele Turaida loss ning selle tornist avanev võimas vaade.

Gutmani koopa juures hakkasid lapsed üksteise võidu pärima, kuidas selline koobas võis tekkida. Kõik, kes inglise keelt oskasid, said infotahvli põhjalikult läbi lugeda. Mõni laps tegi sellest aga järelduse, et peaks ikka koolis hoolsamini õppima, et aru saada, mida võõras keeles kirjutatakse… Kõige rohkem küsimusi tekkis Araiši viikingite-aegses järvelinnuses: „Miks need majad nii madalad on? Kas siin elasid päkapikud? Miks majad nii lähestikku asuvad?“

Kirss tordil oli Sigulda rippraudteel sõitmine üle Koiva jõe. Paljudel oli esialgu hirm nii suure kõrguse ees, aga kui lapsed kuulsid, et täiskasvanutel on julgust nendega kaasa tulla, siis võeti see vägitükk üheskoos ette. Põnev ja avar vaade hajutas hetkega kartuse. Sel perel oli see esmakordne suurem ettevõtmine Eestist väljapoole reisida ning loodus- ja kultuuriajaloolisi mälestisi avastada. Nüüd ootavad lapsed pikisilmi reisi Hiiumaale.

Energia Avastuskeskust avastamas

Ühe Läänemaa pere kaheksa erivajadusega last koos kasvatajatega hakkasid väljasõiduks valmistuma juba paar päeva varem. Tüdrukud valisid endale riideid ja poisid uurisid, kus täpselt ja millises hoones see keskus asub.
Energiakeskuse hoone on 104 aastat vana. Sealt leiab üle 130 põneva interaktiivse eksponaadi, mis tutvustavad energeetikat ja elektri tootmise ajalugu, taastuvaid energiaallikaid, häält ja heli, valgust ning optikat jm.

Lapsed said ise vabalt ringi liikuda ja kõiki väljapanekuid lähedalt uurida, käega katsuda ja isegi katsetada. Katile meeldisid väga peeglid, mis suurendasid ja poolitasid keha. Kogu kamp uuris tähelepanelikult erinevate klaasanumate seest kostvaid helisid ja uudistas, kuidas morse sõnumite edastamine käib. See paelus eriti suuremaid poisse. Ümmarguses kuplis sai läbi teha ka väikese kosmosereisi raketiga. Seal said lapsed näha ja tunnetada, kuidas rakett kosmosesse lendab ja tagasi maale tuleb. Elati kaasa ka välgudemonstratsioonile ja võeti osa staatikaeksperimendist „Juuksed püsti“. See oli kõige põnevam ja naljakam osa päevast.

Peale energiakeskuse külastamist sõitis pere Kadriorgu. Kuna kõik olid juba väga näljased ja väsinud, siis otsustati natuke puhata ja keha kinnitada. Kadrioru pargis imetlesid lapsed ilusaid lilleseadeid ja purskkaevusid ning muidugi tehti tuur ka laste mänguväljakul.

See oli tore seiklus. Kogu pere väljasõidud on alati uudne ja õpetlik kogemus nii lastele kui ka kasvatajatele. Lapsed ootavad kooskogemise päevi väga. Nende jaoks on iga uus olukord huvitav väljakutse, kus nad saavad oma emotsioone siiralt väljendada.

Tehnikaga sina peale: „Sõidame koos“

„Sõidame koos“ oli tehnikahuvilise Lääne-Virumaa pere kooskogemine. Peres on 7 poissi ja 1 tüdruk (3-aastane pesamuna). Poiste suur soov oli minna ATV-ga sõitma ning selline hea võimalus oli kohe ka kodu lähedalt võtta. Kohale mindi suure õhinaga, sest mõni üksik oli enne sellise masinaga sõitnud. Esmalt toimus teoreetiline osa, kus tutvustati noortele ohutust ja sõidureegleid. Seejärel said lapsed küsida kõike, mis neid huvitas. Juhendaja rääkis, milliseid õnnetusi võib juhtuda, kui teistega ei arvesta ning kui oluline on sõidureegleid järgida. Seejärel sai lõpuks masinad välja valida ning proovima hakata, kuidas kõik praktikas toimib.

Siin tuli mängu tunnetus, kuidas ja millise kiirusega sõita ning millal gaasi anda. Proovirada läbiti mitu korda: ühte- ja teistpidi, aeglasemalt ja kiiresti, mäest üles ja alla. Poisid mõistsid, et oluline ei ole masina võimsus, vaid oskus ja kogemus sõidukiga ümber käia. Ei tasu minna hulljulgeks, vaid võtta asja mõistusega ja arvestada nii teiste kui ka endaga. Koos ATV-tades kasvas ka usaldus üksteise vastu. Tehnikapäev andis kasuliku kogemuse tulevikku silmas pidades, sest sarnaseid reegleid tuleb ka liikluses järgida. Noored jäid väga rahule, sest tegevusala oli põnev ja koos oli hea.

Savoy ballile!

Vahel võivad hubased söögilauajutud viia pere teatrisse. Vestlusest õhtusöögi ajal sai alguse mõte soetada operetipiletid ning kasvatajatel ei jäänud muud üle kui noorte valik heaks kiita.
Teatrikülastuse ettevalmistused tegid Järvamaa asenduskodu pere viis noort ära juba eelmisel õhtul. Kapist kraamiti välja pidulikud riided ja prooviti järele, kas poiste ülikonnad suve lõpus üldse veel selga mahuvad. Seejärel tehti tutvust Tallinna liikluskorraldusega. Samal päeval oli SEB sügisjooks ning seetõttu oli hea end trammide-busside sõidugraafikuga aegsasti kurssi viia, et ikka õigeks ajaks teatrisse jõuda. Enne etendust kinnitati keha – aga seda mitte kiirtoiduga, vaid korralikus restoranis, kus lapsed said võimaluse kogeda ka teistsugust toitu ning harjutada lauakombeid. Lastele meeldis toit ja teenindus väga – taas oldi ühe praktilise kogemuse võrra rikkamad.

Ja siis jõudiski kätte opereti aeg. Lapsed said piletid enda kätte ja orienteerumine võis alata. Kõik leidsid kenasti oma rõdukohad üles, kust avanes suurepärane vaade lavale ja orkestrile. Nii teatrimaja ise kui ka etendus jätsid noortele kustumatu mulje. Nad avaldasid soovi ka tulevikus mõnda põnevat teatrietendust külastada.
Etendust oli huvitav jälgida, eriti silmatorkavad olid uhked kostüümid. Lapsed said laval toimuvast ilusasti aru ja nautisid vaikses rahus igat episoodi.

Mis teater see ilma puhvetita on! Lapsed teadsid, et teatri vaheaeg võib sageli napiks jääda, et järjekorras seista, jook ja kook kätte saada ning seda rahulikult nautida. Vahel tuleb arvestada ka sellega, et ost võib sooritamata jääda. Samas avastati, et teatrikohvikus on võimalik endale järgmiseks vaheajaks laud broneerida koos sobiva menüüga. Väga vajalik tarkus oli seegi ning ooperimajast saadi kaasa veel üks hea emotsioon, millega kodu poole asuda.

Noortega Rahingele

Selle Tartu pere suvised väljasõidud on juba traditsiooniks muutumas, ja seda heategevusfondi toel taotlusprojektist osa võttes. Sedapuhku asus kaheksa noort Tartust ratastega Rahinge poole vurama. Distants oli kokku 9 kilomeetrit. Vahepeal tegid ratturid pause ka, et rahulikuma tempo harrastajaid järele oodata, külapoest jäätist osta ja niisama puhata. Päikest ja tuult oli parajalt ning jalgrattaga sõit läks ludinal.

Osa kasvatajaid oli autoga laagriplatsile ette sõitnud, et telgid ja toit kohale toimetada. Asju lahti võtmata tutvusid väsimatud matkajad käigu pealt liivaga kaetud mänguplatsiga ja hakkasid kohe jalkat taguma. Kui mängust isu täis sai, pandi lõpuks ka telgid püsti ja pärast seda oli selge, et värske õhk on tõesti priima kokk. Seetõttu kadus varahommikul koduses köögis valmistud seljanka kaussidest kui imeväel. Kiidusõnad kokaõppel olevale Sassile! Sel ajal kui suured sõid, jõudsid väiksemad seiklejad juba supluse ära teha.

Tipphetkeks oli õhtune veelauasõit. Kõigepealt proovisid pisemad: kuna see oli nende esimene kord, ei osanud vesi, laud ja jalad esialgu kuidagi koostööd teha. Lapsed olid rohkem nägupidi vees kui õhutoidul, aga ega see nende tuju halvemaks ei muutnud. Mõnel noorel tuli sõit väga hästi välja. Tehti üksjagu tiire ja prooviti veesuuskadel erinevaid trikke. Veesport väsitas korralikult ära, käed olid läbi ning jalad valutasid. Samas ei olnud see mingiks probleemiks, sest vee peal sõit oli täielik nauding. Peale veelaua-sõitu mindi tagasi laagriplatsile, kus ootas ees uus katsumus – suur grill, mis tuli kondimootoril ööbimiskohta toimetada.

Grillimise ja söömise lõpetamise ajaks oli päike juba üsna madalale vajunud ning inimesi järjest vähemaks jäänud. Värske õhk ja aktiivne tegutsemine olid teinud oma töö. Suuremad toksisid veel pisut palli, kui väiksemad telgis madratsi peal juba mõnusalt nohisesid. Tollel ööl oli väljas kirgas täiskuu. Need, kes olid natuke vähem väsinud, tõid magamiskotid telkidest välja ja imetlesid suure võimsa kuu tõusu.

Järgmisel hommikul oli äratus varakult. Hommikusöögiks grillisid lapsed fooliumis röstsaiu. Seejärel sõideti veetuubidega – see oli nagu lumetuubitamine, aga mitte mäest alla, vaid trossiga vedades mööda vett. See oli ütlemata äge, eriti kui sai kiiruse sisse. Pallimäng ja ujumine, ujumine ja pallimäng – suvepäev kulub mängides ja sportides kiiresti! Koju sõites tuksus rahulolu perega koostegemisest ja -olemisest sügavalt kõigi laste põues.

Koostegemine liidab ühte!

Kahe aasta jooksul on perede koostegemise taotlusprogrammist osa võtnud 20 eri perekodu. Kokku on esitatud 187 taotlust asenduskodu peredelt, millest lõviosa on juba elamuseks vormitud. Perega lustimised on viinud lapsi koos perevanematega nii Kiviõli tuhamäele kui ka Kuutsemäele, Alutaguse seiklusparki ja väljasõidule Pranglile, matkaradadele ja välismaale ning paljudesse kogemusi ja emotsioone tulvil seiklustesse.

Koostegemise eesmärk on lapse maailmapildi avardamine ja tema arengu toetamine tegeluse kaudu. Oluline on pakkuda lastele ja peredele võrdsemaid võimalusi ea- ja võimetekohaseks arenguks ning uute peretavade loomiseks. Senised kaks aastat on näidanud taotluste arvu kasvu ja huvi perega koosveedetud aja vastu. Fond peab seda märgiliseks ja jätkab perede põnevate avastusretkede toetamist.

 

Osale heateos Täname Sind abi eest, kui oled meie heategevusprogrammi juba toetanud või kavatsed seda teha tulevikus. Sõlmi püsikorraldusleping summas 3 eurot kuus või aita ühekordse annetusega.