Lastega ja lastele

Auhinnaga „Lastega ja lastele“ täname ja tunnustame inimesi ja organisatsioone, kelle uued algatused või pikemaajaline tegevus on positiivselt mõjutanud laste ja perede käekäiku.
Tunnustusauhinna taotluste voor on avatud 15. aprillini.

Esita taotlus

20 lapsega suurpere valmistub jõuludeks

Lõuna-Eesti Postimees

Jõulukuu on heategevuse aeg ning abivalmis inimeste pilgud pöörduvad sel ajal lastekodude poole. Ka Valga asenduskodus Kurepesa käib rohkelt külalisi ning kohale saabub hulk kingipakke.

Eelmisel nädalal oli Valga asenduskodu peremaja täis piparkoogilõhna ja käis usin küpsetamine. Laual aga oli valmis pandud kõik vajalik jõulukaunistuste tegemiseks: paberid, liim ja käärid.

«Sööme piparkooke ise ja pakume ka kõrvalmajas elavatele lastele. Oleme jõulude ajal alati neid küpsetanud ja kaunistanud – see on tore,» rääkis 8. klassi neiu Sandra, kes elanud asenduskodus kaheksa aastat.

«Õhtuti vaatame telekat, koristame tuba, vaatame filme ja abistame kasvatajat söögi tegemisel. Tulevikus tahan kutsekoolis kondiitriks õppida, mulle meeldib küpsetada,» rääkis Sandra. Ta lisas, et läheb jõuluks ja koolivaheajaks pere juurde. Jõulusoov oli neiul kell-raadio.

Õpetab nooremaid tantsima

Sandra armastab väga tantsida. «Varem käsin tantsu- ja lilleseaderingis ning kergejõustikutrennis, kuid nüüd on palju õppida ja hetkel ei käi kusagil. Plaanin siiski minna tantsima JJ-Streeti. Õpetan siin väiksemaid lapsi tantsima, neile väga meeldib.»

Kümneaastane Martin (nimi muudetud) on asenduskodus elanud aasta ja ootab jõuluvanalt kuulidega mängupüstolit või mobiiltelefoni. «Suuremate lastega on tore elada, nad hoolitsevad minu eest. Õhtuti mängime ja vaatame telekat. Vahel käime koos jalutamas,» sõnas Martin. Poisi sõnul veedab ta jõulud asenduskodus.

8. klassi neiu Kadri (nimi muudetud) on asenduskodus elanud pea aasta ning nii jõulupühad kui vaheaja saadab ta mööda asenduskodus. «Jõuluvanale erilist soovi polegi. Toob, mis toob – olen kõigega rahul. Õhtuti vaatame koos filme, mängime arvutimänge. Igav küll ei ole.»

«Kuigi siin on ilus uus maja ja elamine kodune ja hubane, on kodus ikkagi parem,» nentis Kadri. Pärast 9. klassi lõpetamist plaanib neiu jätkata õpinguid kutsekoolis. Kuna talle meeldib süüa teha, pole välistatud ka koka eriala, kuid ta lubas veel tulevikuametile mõelda.

9. klassis õppiv Erika on asenduskodus olnud kuueaastasest peale ja koduseid jõule ei mäleta. «Ootan küll jõuluvana, kuid ei oskagi talt midagi tahta. Jõulud veedan Tallinnas kõige vanema õe pere juures ja jään sinna ka vaheajaks.»

Neiu õpib viitele-neljadele ja plaanib pärast põhikooli lõpetamist minna õppima Tartu kutsehariduskeskusesse. «Saan seal keskhariduse ja õpin juuksuriks.» Lemmikõppeained on tal keemia ja füüsika ning lemmikõpetaja Merike Madal, kes oskavat oma ainet hästi selgitada.

Üks suur pere

Peremajas Erikale meeldib, sest seal on kõik uus, ilus ja avar ning ruumi palju. «Aitame siin väiksemaid nii õppimises kui muudes tegemistes. Vaatame koos filme, õpime, käime sõpradega jalutamas. Olemegi nagu üks suur pere.»

8. klassis õppiv Karolina meisterdas parasjagu paberist lumehelbeid. «Olen asenduskodus juba viieaastasest peale ja koduseid jõule ega elu seal väga ei mäletagi. Jõulud veedan siin, kuid koolivaheaegadel käin õdede peredes külas. Meid on kokku seitse last.» Kuigi päkapikke ja jõuluimesid tüdruk enam ei usu, on tema jõulusoov uus mobiiltelefon.

«Õpinguid jätkan pärast põhikooli gümnaasiumis ja siis tulen siia tööle kasvatajaks. Oskan siin elavaid lapsi mõista ja neid aidata, mulle meeldib lastega tegeleda,» lisas Karolina.

Enamiku laste arvates on ühise perena elada tore. «Toad on ilusad, süüa saab hästi, kasvatajad on sõbralikud ja kõik lapsed on mu sõbrad. Ei kurda millegi üle. Jõulude ajal saame alati palju kingitusi ja meil käib hulk külalisi,» rääkis Karolina.

Paarismaja nagu igati korralik kodu

Asenduskodu Kurepesa uus paarismaja avati pidulikult 2015. aasta oktoobris ning lapsed on majas elanud kaks aastat. Kummaski majapooles elab kaheksa last. Uus hoone on kodune, ruumid rõõmsavärvilised ja kenad.

Peremajas on avatud köögiga elutuba, kus kööginurk, kamin, televiisor ja uhked diivanid. Viiest magamistoast kaks on ühekohalised. Oma tuba on pereemal. Majas on kaks duširuumi, panipaigad ja ruum pesu pesemiseks. Olemas on ka saun. Kõik on täpselt nii, nagu korralikus kodus olema peab. Ei puudu isegi terrass, kus suvel võimalik hommikukohvi nautida või niisama kiiktoolis lõõgastuda.

Abikasvataja Viive Lõhmuse sõnul on lastel pidevalt tegemisi aasta ringi. «Elamegi siin nagu üks suur pere ja teeme töid, mida parajasti vaja on teha. Vahepeal ka laiskleme, nagu päris koduski,» ütles ta naerdes. Peremajas elab kolm poissi ja viis neiut, vanuses 10–18 aastat.

Jõulukuul on tegemist enam ja ka külalisi käib rohkem. «Küpsetame koos piparkooke ja teeme kaunistusi, seame oma maja jõuluehtesse. Mõned tegevused teeme naabrimaja lastega. 22. detsembril on meie peres jõulupidu ning 27. detsembril lähema vanasse majja, kus meil on pidulik jõulusöömaaeg,» rääkis Lõhmus.

Detsembris leiab tee asenduskodusse ka palju heategijaid. «Just mõni päev tagasi külastas meid üks noormees neiuga, nad tõid lastele kingitusi,» rääkis abikasvataja.

Palju sõpru ja toetajaid

Kurepesa juhataja Marika Drenkhani sõnul on lastel tegemisi aasta ringi. «Käime lastega majast väljas: teatris, muuseumis, veepargis ja talverõõme nautimas.»

«Meil on tavaks asenduskodu sünnipäeva ja jõulude puhul üheskoos pidulik lõunasöök korraldada, kust võtavad osa lisaks lastele kõik töötajad. Unistuste kingipakkide eest hoolitseb SEB heategevusfond, kes lisaks kinkidele on aasta ringi lastele väljasõite ja üritusi organiseerinud. Nende toel käisid lapsed Jurmala veepargis, Lottemaal, Helsingis lõbustuspargis, teatris Viljandis ja Tartus,» rääkis juhataja.

Aasta läbi on lapsi meeles pidanud Lionsi klubi Tõrva Mari, kes on ka jõuluajal külla tulemas. Nad on Kurepesa pere kaasanud lastekaitsepäeva ja kooli alguse tähistamisele. Tartus tegutsev korporatsioon Indla korraldas lastele toreda ja sisuka päeva spordimuuseumis.

Äsja külastas asenduskodu Anna Gulina oma elukaaslasega, kes tõid lastele kingituseks raamatuid, lauamänge ja maiustusi. Anneli Reismaa ja tema tütar kinkisid igale lapsele mänguasja ja maiuse. «Just täna (esmaspäeval – toim) käis meil üks välisannetaja, kes kinkis kümme kasutatud jalgratast, mis lastele marjaks ära kuluvad.»

Ka Valga Lionsi klubi on Kurepesa pikaajaline sõber. «Tore on tõdeda, et meil on nii palju häid sõpru, heategijaid ning annetajaid jagub endiselt. Tänan kollektiivi ja laste nimel kõiki abistajaid tähelepanu ja toetuse eest ning soovin kõigile kauneid jõulupühi,« sõnas Drenkhan.

Valga lastekodu Kurepesa on asutatud 1. jaanuaril 2002 Valga väikelastekodu järglasena, mis omakorda asutati 27. detsembril 1949. Lapsi on asenduskodus 20.

Allikas: Lõuna-Eesti Postimees
 

Osale heateos Täname Sind abi eest, kui oled meie heategevusprogrammi juba toetanud või kavatsed seda teha tulevikus. Sõlmi püsikorraldusleping summas 3 eurot kuus või aita ühekordse annetusega.

Meediakajastuste arhiiv