Tõsine probleem: unehäirete all kannatab 25 protsenti lapsi ja 50 protsenti täiskasvanuid
Vähemalt pooled täiskasvanutest ja veerandi osa lastest kogeb unehäireid, näitab statistika. Teadlased pööravad järjest enam tähelepanu une uurimise vajalikkusele, sest unehäired on nüüdisajal järjest enam levivaks terviseriskiks. Spetsialistide sõnul kogeb vähemalt 50 protsenti täiskasvanutest ja 25 protsenti lastest unehäireid.
"Me peame väärtustama oma und igas elueas ja kiire elutempo ei ole siin vabanduseks," selgitas Eesti Unemeditsiini Seltsi president dr Eve Sõõru täna Tallinna Lauluväljakul toimunud heategevuskampaanial. „Just lapsevanemad on need, kes peavad hoolitsema laste une tervise eest ja oskama ära tunda probleemi, kui laps vajab abi." „On heameel teatada, et Eestis on olemas unemeditsiinialane kompetents ja võimalused und uurida ning saada nõuandeid, vajadusel ravi, mitmes unekeskuses," lisas doktor.
Unearsti sõnul leitakse uneuuringutel sageli esmased viited mitmete tõsiste haiguste riskile või olemasolule, mis võimaldab ära hoida tõsisemaid tagajärgi.
Tänane ühiskond pakub lastele rohkelt erinevaid võimalusi ja väljakutseid. Samas ei mõelda palju sellele, et tegutsemisvõime säilitamiseks vajab laps piisavalt puhkust ja uneaega.
Tallinna lauluväljakul aga võeti täna kokku kampaania „Kingi turvakodude lastele magusam uni!", mille käigus soetati laste turvakodudele korralikud vooditarvikud (250 tekki ja 250 patja, 120 madratsit ja sama palju madratsikatteid, 350 komplekti lastepäraseid voodipesusid), lisaks käterätikuid ja saunalinasid ning 1000 ööriiet. Detsembris-jaanuaris läbiviidud kampaania raames tegid annetuse 7112 heasoovliku eestimaalast ning kokku koguti 50 065 eurot.
„Asendus- ja turvakodudes peatuvate laste puhul on asutuste töötajad täheldanud unega soetud häireid 25-30 protsendil lastest. Meie täiskasvanutena saame hoolitseda selle eest, et lapsed saaksid ärgata rõõmsa tujuga. Hommikuse ärkamise ja õhtuse magamamineku vahele mahuvad peale kooliskäimise ning õppimise sporditrennid ja huviringid, sõpradega mängimine ja õues ringi jooksmine, kodutööd ja -askeldused. Uni aitab lapsel uueks päevaks energiat koguda ning sirguda tegusaks ja tubliks täiskasvanuks," rääkis MTÜ SEB Heategevusfond tegevjuht, kolme tütre ema Triin Lumi.
Allikas: ohtulehte.ee