Tee midagi erilist ja paku teistmoodi!
Lapsed, kes kasvavad vanavanemate hoole all või asenduskodus ning õpivad täiskoormusega kutseõppeasutuses või kõrgkoolis, saavad sel õppeaastal juba neljandat aastat järjest käia koolis SEB Heategevusfondi toel.
Pühapäeval, 26. oktoobril toimus karjääripäev, millelt 80 noort said kaasa rahaga targalt ümberkäimise oskuse ning tööriistad teadlikuks ja sihipäraseks karjääriplaneerimiseks. Rahatarkust jagas Tšiili aukonsul ja Tallinna aasta õpetaja Henton Figueroa. Õppima õppimise töötoa viis läbi mälutreener Tauri Tallermaa ja karjääriplaneerimise nõu andis noortele õppejõud Karin Kuimet.
Tauri Tallermaa rääkis huvitavalt õppimise nippidest ja mälu treenimisest, seoste loomisest ja ajukurdudest. Seltskond kuulajaid sai teada, et Einsteini ajul oli palju rohkem kurde kui keskmiselt nutikal inimesel ja et inimese aju areng ei lõpe noorukieas, vaid jätkub ka pärast 20. eluaastat.
Noored panid endale kõrva taha, et kui soovid head mälu, siis ei piisa vaid selle treenimisest. Nii nagu sportimise kõrval aitab keha vormis hoida õige toitumine, on mälutreeningute õnnestumiseks vaja loobuda suitsetamisest ja alkoholist, mis pärsib aju toimimist ning takistab meelespidamist ja seoste loomist. Üllatav oli teada saada, et me suudame pärast kooliperioodi oma faktimälust välja peilida ainult 4% koolis õpitust. Samas ongi kooliaeg peale faktide kogumise ja silmaringi laiendamise suuresti just mälu treenimine.
Vali töö, mida sa ei pea tööks, vaid naudid!
Henton Figueroa rääkis entusiastlikult ja värvikalt eelarve kujundamisest nii oma isiklikus elus kui ka tulevases tööelus ettevõtjana. Ta innustas noori olema loovam ja rakendama kõiges loomingulisust, julgustades eristuma ning välja tooma oma erinevaid võimeid ja oskusi, mida tööturul ära kasutada. Figueroa soovitas: „Mine sellesse valdkonda tööle, mis sulle meeldib ja mida sa armastad, siis läheb sul tööl paremini ning äri õitseb.“
Karjäärinõu töötoas ei tegeletud pottide, pannide ega muude kööginõudega, kuulajate seltskond ei olnud ka liiva- või kruusakarjääri serval – kaugel sellest. Karin Kuimet jagas näpunäiteid läbilööva motivatsioonikirja kirjutamiseks ja CV koostamiseks. Ikka selleks, et noorel oleks tulevikus rohkem tarkust ja oskusi oma püüdlusi või soove paremini arusaadavaks teha ning põhjendada, olgu lugejaks siis stipendiumikomisjon või tulevane tööandja. Kuimet rõhutas, et CV on dokument, millega kandideerija või taotleja jätab esmamulje ning seetõttu on eriti tähtis silma jääda ja püüda eristuda.
Kõik inimesed tahavad olla märgatud!
Kirsiks tordil oli päeva lõpetuseks oma eluvalikutest ning õpikarjäärist rääkima tulnud teleajakirjanik ja saatejuht Maire Aunaste. Aunaste elu on olnud täis keerdkäike ning kõik ei ole alati sugugi libedalt läinud. Vahel ei ole valikud tulnud kergelt ning on olnud tagasilööke ja ka arusaamatusi vanematega. Samas on Aunaste seda meelt, et kui ei anna endale võimalust, siis ei arene sellest ka uusi algusi. Oluline on endale eesmärke seada ja nende poole püüelda.
Maire Aunaste jagas oma õpikogemust: „Kui ma matemaatikast midagi aru ei saanud ja mitte kellelgi minu jaoks aega polnud, siis ühel hetkel tundsin, et ei taha enam kooli minna. Tegingi poppi, käisin kinos ja uitasin niisama ringi. Kaheksanda klassi lõpus sain aru, et ma pean end ise päästma.“ Aunaste rääkis, kuidas ta Viljandisse näitejuhiks ja klubitöötajaks õppima minnes avastas enda üllatuseks, et õpetajad teietavad õpilasi. See oli väga oluline ja eriline tunne. See väikene žest, mis näitas, et noori märgatakse, andis tagasi tahtmise õppida ja innustas edasi pürgima. Aunaste on kindel, et kõik inimesed tahavad, et neid märgatakse. Seetõttu on väga oluline, et täiskasvanud märkaksid lapsi ja noori, et kasvav põlvkond saaks tunda end nendega võrdväärsena.
Karjääripäeval osalesid noored, kes kasvavad eestkoste- või hooldusperes, turva- või asenduskodus ning plaanivad õppima asuda või jätkavad oma õpinguid, aga ka noored emad, kes on emaks saanud enne 19-aastaseks saamist. Fond annab välja õppestipendiume, mille suurus on 2014. aastal kokku 50 000 eurot.
Merike Villard
MTÜ SEB Heategevusfond