Peremajade tagasiside: Seal maa all võib ära eksida!

7.03.2023
Tagasiside
Hetk kaevandusmuuseumis

SA Elva Laste- ja Perekeskuse ühes peres elavad 7 last ja 4 perevanemat. Peres elavad lapsed on veendunud, et üksi on tore, aga koos veel toredam, sestap teevad kõik perereisid nii, et kogu nende suur pere on koos!

Seekordne reis viis pere Ida-Virumaale ning perevanem muljetas koostegemise järel: „Lapsed said selle väljasõidu puhul koolist vaba päeva. Kuna lapsed olid selle reisi sihtkohad ise valinud, siis oldi väga elevil! Kuid nende üllatuseks oli reisil ikka pikkust, lausa 2 tundi sõita. Iisaku Vaatetorn oli esimene peatuskoht. Roniti üles, vaatamata treppide libedusele, ja päris pikalt uudistati üleval lumist vaatemängu. Üks pere lastest ütles, et kui lõpuks mööda jäist ja lumist treppi üles jõudis, oli seal üleval väga ilus vaade - mets oli ülevalt vaates isegi ilusam kui maapealt.

Sealt suundusime Eesti Kaevandusmuuseumi, enne sinna jõudmist sõitsime läbi Kohtla-Nõmme.ee-lt ja lapsed  imestasid, et mis seal väikeses külas küll inimesed teevad, kus tööl käivad. 

Muuseumis jutustas giid huvitavaid fakte kaevurite elust ja demonstreeris meile veel seal olevaid töötavaid masinaid. Härra on ise töötanud Estonia kaevanduses ja tema teadmiste pagas oli põhjatu - lapsed kuulasid ja ei tundnud igavust, esitasid ise täpsustavaid küsimusi ja silmad põlesid peas, kui said rongiga sõita. Teine lastest rääkis pärast: „Sain teada, et kaevur saab rohkem palka kui kõrgelt haritud tööline. Ja sain teada seda ka, kuidas käis lõhkamine. Seal maa all võib ära eksida. Seal polnud külm, arvasin, et seal all on külmem kui maa peal. Nägime ka seda kohta, kus hobused rakendati käru ette ja nad pidid kivid õigesse kohta viima - vanasti tehti ikka hästi palju käsitsi.“

Õhtu lõpetasime Toila SPA termides, saime saunatada ja ujuda. Meie pesamuna demonstreeris meile oma ujumistundide saavutusi. Olime vahepeal lootuse kaotamas, et tema kunagi ujuma õpib, aga nüüd ujub vee all juba 3-4 meetrit. Tagasi sõites jäime jäävihma kätte ja tee venis aga keegi ei kurtnud.

Lastega tagantjärele päevast rääkides tõid nad välja mõtted vaatetornist ja muuseumist. See oli üllatav, et muuseumikülastus oli märkimisväärsem kogemus kui spaakülastus. Järelikult läks reis täkkesse. Täname Teid meid rahaliselt selles projektis aitamas!“

Pere koostegemine leidis aset SEB Heategevusfondi annetajate toel.

Anna oma panus: toeta lastele olulisi pereüritusi 5 või 25 euroga. Nii aitad täituda asendushooldusel viibivate laste unistustel, pakud neile tavapere lastega võrdseid võimalusi ja soodustad uute peretraditsioonide kujunemist. Iga selline pereürituselt saadud kogemus annab lastele uut mõtteainet, mille kallal pureda, ja kutsub neid üles leidma uusi radu, mida avastada.

Foto: Eesti Kaevandusmuuseum