Hobistipendium loob aluse laste ja noorte toetavatele suhetele
„Noored Kotkad on mulle andnud suurepärase võimaluse kasvada noore juhina ja vastutustundliku ühiskonnaliikmena. Olen motiveeritud andma oma panust organisatsiooni tegevustesse, jagama oma kogemusi ja õppima juurde uusi oskusi, et tulevikus veelgi edukamalt oma meeskonda ja kogukonda teenida.“ (Karlos, 16)
SEB Heategevusfondi hobistipendiumi programm on loodud selleks, et toetada asendushooldusel viibivate laste ja noorte hobidega tegelemist. Igasugune hobitegevus – olgu see sport, muusika, kunst, lugemine, tantsimine või matkamine – arendab nii füüsiliselt kui ka vaimselt. Seeläbi kasvavad lapse enesetunnetus ja -kindlus, sotsiaalsed oskused ja teistega arvestamine, ajaplaneerimise oskus ja elurõõm. Hobidega tegelemise kaudu saavad noored lisada värvi enda ellu – ennast täiendada ja oma andeid realiseerida.
Sel sügisel toetab SEB Heategevusfond 133 noore hobisid
Hobistipendiume annab SEB Heategevusfond välja juba kümme aastat. Kui algusaastatel oli stipendiaate keskmiselt paarkümmend igas voorus, siis nüüdseks on see number stabiilselt olnud üle saja – 110–130 ringis. Meie stipendiaadid elavad Eesti eri paigus nii hooldus- ja eestkosteperedes kui ka asenduskodudes ning on vanuses 3–25 aastat – üle 18-aastaseid noori toetame stipendiumiga juhul, kui nad õpivad, ning seda kuni 25-aastaseks saamiseni.
Selles voorus taotleti hobistipendiumi kokku summas 24 638 eurot, sealhulgas 15 100 eurot hobiringide-trennide kuutasudeks, 8493 eurot spordivahendite soetamiseks ning 1045 eurot laagri- ja võistluskuludeks. Iga stipendiaat sai toetust maksimaalselt kahes kategoorias.
Läbi aastate on stipendiumitaotlustes olnud esikohtadel ratsutamine ja hobuteraapia, jalgpall ning jõusaalis käimine. Aga on ka teisi hobisid, nagu näiteks rahvatants, parkuurimine, koorilaul, käsitöö, allveeujumine, taekwondo, poks, judo, maadlemine, disain, kergejõustik, matkamine, keelekursus ja robootika. Suures plaanis pole ju vahet, millega laps või noor tegeleb, peaasi, et tegeleb. Sest hobiga tegelemise olulisus peitub hoopis milleski muus kui selle hobi nimetuses.
Kui soovid investeerida laste unistustesse, siis sõlmi püsikorraldusleping ja toeta noori huviharidusega tegelemisel 5 euroga kuus (summat saad ise muuta).
Lapsele loeb tagasiside, kontakt ja suhtlus
Stipendiaadid ise ütlevad, et kõige olulisem, mis nad trennides-ringides käies saavad, on just tagasiside, kontakt ja suhtlus – ning polegi vahet, kas see kõik tuleb inimestelt või hoopis loomadelt. Lapse jaoks on väga oluline tajuda, et ta on kuhugi oodatud, ta on milleski hea ja vajalik, saab millegagi hakkama. Ning et teda aktsepteeritakse just sellisena, nagu ta on. Et ta on väärtuslik. Ja et temas on potentsiaali.
Ekslik on arvata, et lapsed ei taju ega hooligi, mida neid ümbritsevad täiskasvanud neist arvavad või kuidas neisse suhtuvad. Vahel on vaja ainult ühte mõtlematult pillatud sõna või kogemata antud hinnangut, et ühe lapse enesehinnang langeks. Ja seda uuesti üles ehitada on raske. Sellepärast usume me SEB Heategevusfondis, et iga last peaks ümbritsema võrgustik headest suhetest, mis oleks nagu turvavõrk, millest laps läbi ei kuku, kui tal on keerulised ajad iseendaks olemises. Ja samuti usume, et hobid on just need, mille kaudu saab laps palju erinevaid kogemusi, et iseendast ja oma oskustest, omadustest ja võimetest teadlikuks saada. Ja me soovime olla osake sellest turvavõrgust.
Iga stipendiumivooru alguses kirjutavad stipendiumitaotlejad meile ka motivatsioonikirja, milles põhjendavad, miks nad just selle hobiga soovivad tegeleda. Siinkohal mõned näited, mis kinnitavad väga selgesti, et oleme õigel teel, kui arvame, et rohkem kui midagi muud on lastel vaja turvalisi ja toetavaid suhteid.
Karl on 12-aastane noorkotkas, kes osaleb laagrites, kus õpetatakse lõkke peal toidu valmistamist, kuidas ilma elektrita hakkama saada, esmaabi andmist ja hädaolukorras käitumist. Poiss kirjutab: "On üks hea abivahend, mida saab kasutada, kui elekter on ära. See on päikesepatareiga raadio-akupank. Sellel akupangal on taskulamp ka."
Liivi on 11-aastane tüdruk, kes tegeleb maadluse, tantsimise ja laulmisega ning kellele meeldivad väga loomad. Tüdrukul on oma küülik, kelle eest ta hoolitseb ja keda õpetab ning suurena soovib ta saada loomaarstiks. Stipendiumi taotleb Liivi küülikule puuri ostmiseks.
Helen on 10-aastane tüdruk, kes käib muusikakoolis ja õpib akordionit. Ta kirjutab: "Akordioni mängimine meeldib mulle väga. Olen käinud ka mitmel pool esinemas nii koos akordionistide ansambliga kui ka solistina. Nüüd olen ma suuremaks kasvanud ja vajan suuremat akordioni."
Karlos on 16-aastane poiss, kes osaleb noorkotkaste tegemistes. Ta kirjutab: "Liitudes Noorte Kotkastega sain võimaluse arendada oma oskusi ja teadmisi, mis on olulised mitte ainult noorteorganisatsiooni liikmena, vaid ka igapäevaelus. Olen saanud osaleda erinevates laagrites, õppustel ja võistlustel, mis on aidanud mul arendada meeskonnatööd, juhtimisoskusi ja enesedistsipliini. Kõige enam hindan ma selles organisatsioonis toimuvaid põnevaid tegevusi nagu matkad, orienteerumisvõistlused ja praktilised koolitused, mis õpetavad vastupidavust ja iseseisvust.“
Marko on 6-aastane poiss, kes tegeleb jäähokiga. Jäähoki aitab tal arendada mitte ainult füüsilist vormi, vaid ka olulisi omadusi nagu meeskonnavaim, distsipliin ja vastutustunne. Poiss õpib jäähoki kaudu ka raskustest üle saama, enda kallal töötama ja meeskonda austama. Ta käib suurima innuga treeningutel, soovib sportlasena kasvada ja võtab osa võistlustest.
Alvar on 7-aastane poiss, kes on matemaatikahuviline ning kellele meeldib teha erinevaid leiutisi ja joonestusi. Tal jätkub silma detailidele ja ta soovib käia robootikaringis, kuna seal saab leiutada tulevikuks põnevaid ja nutikaid asju.
Ron on 5-aastane poiss, kes käib lasteaias, aga juba soovib koos rühmakaaslastega käia liikumistrennis. See on hea algus liikumis- ja trenniharjumuste loomiseks. Trenne ootab Ron elevusega ja peale treeningut on ta rõõmus ja rahulolev kogu õhtu.
Risto on 8-aastane rõõmsameelne, julge ja aktiivne poiss, kes tegeleb iluuisutamisega. Ta käib trennis kolm korda nädalas ja vahel täiendavalt ka eratreeningul ning on juba osalenud ka võistlustel. Iluuisutamisega tegelemisel on oluline mõju lapse enesehinnangule, sotsialiseerumisele ning uute oskuste omandamisele. See annab eduelamuse ja tunde, et ta on oluline. Ristol on tekkinud väga hea kontakt oma treeneriga, kes on toetav ja hooliv.
Need ning veel üle saja teise lapse ja noore huviga seotud loo lühikese kirjelduse leiate meie kodulehelt
Investeeri laste unistustesse, sõlmi püsikorraldusleping ja toeta noori huviharidusega tegelemisel 5 euroga kuus (summat saad ise muuta).
Foto: Sebastian Pociecha Unsplash