„Meie pere ei kujuta enam elu ettegi ilma selle tänavalt päästetud kiisuta!“

11.12.2021
Jõulusoovide puu
Väike jänes peopesal

Mõnikord on nii, et unistused täituvad justkui iseenesest. Nii juhtus Nikitaga, kellega tuli sõprust otsima üks tänavakiisu. „Ma ei saanud seda kiisut jätta tänavale, ta oli nii näljane, kõhn ja kurb,“ räägib Tallinna poiss Nikita (14), kes päästis kodutu tänavakassi. 

Nikita on alati loomi armastanud ja küllap sai sellest aru ka kiisu, kes poisi juurde süüa otsima tuli. Loomadel pidi ju olema mingi salapärane seitsmes meel, mille abil nad tunnevad ära hea inimese. „Ma armastan kõiki koduloomi! Olen endale alati igatsenud päris oma lemmiklooma ja nüüd tuli ta ise minu juurde,“ räägib Nikita. „Hoolitsen tema eest nii hästi kui vähegi võimalik. Kiisukesest on saanud kogu meie pere lemmik, ei kujuta enam elu ilma temata ettegi!“

Nikita pere on ühtehoidev ja aktiivne. Neile meeldib koos reisimas käia ja ühiseid elamusi kogeda. Reisihuvilised lapsed Nikitaga samas peres ootavad jõuluvanalt kohvreid! Aga mis saab kiisust, kui kõik lähevad kodunt ära reisile? „Meil tuleb talle hoidja leida, naabrid aitavad,“ sõnab Nikita. 

Merli ja Magnolia

Merli (17) ei kujuta oma elu enam ette ilma kass Magnoliata. Kassike on tõeline nurrumootor, kes elab Merli juures oma parimat elu. Jõuluvanaltki soovib Merli kingitusi tegelikult oma kiisule – ronimispuud ja mugavat pesa. „Mul endal on kõik olemas, aga Magnolial võiks olla veel mugavam pesa,“ selgitab ta. Kassid pole ainukesed neljajalgsed, keda Merli armastab. Tal on kõikide loomadega hea klapp ja tõenäoliselt mõistab ta ka juba koerte keelt. Ta saab nendega nii hästi läbi, et käib aeg-ajalt oma tugipere koeri hoidmas. 
Kärola (12) kasvab koos nelja õe ja vennaga peres, mis on hästi aktiivne ja kus kõik pereliikmed armastavad loomi. Nad käisid kogu perega külas kelgukoertel. „Saime teada väga palju huvitavat kelgukoerte põnevast elust,“ ütleb Kärola. Sel külaskäigul tutvusid nad ka mopside ja retriiveritega ning said pererahvaga nii lähedasteks sõpradeks, et esimene külaskäik ei jäänud viimaseks. 
Kärola perel on ka endal koer, kellega kõige enam tegeleb just Kärola. „Mulle meeldib temaga õues käia, tema eest hoolitseda, teda kammida. Näen, kui väga ta seda kõike naudib ja see teeb mulle head meelt,“ selgitab tüdruk. Kui Kärola parasjagu pere koeraga ei tegele, on tal tuhat muud asja käsil. Praegu käib ta võrkpallitrennis ja spordiringis, aga on proovinud mitmeid erinevaid asju – ammulaskmist, kunstiringis ja muusikakoolis käimist. Kärola laulab nagu laululind ja on osalenud isegi lauluvõistlustel. Tema enda kingisoov jõuluvanale on aga lihtne – rõõmu teeks elektriline hambahari. 

Marina ja rott Mougli

Marina (19) on juba noor täiskasvanu, kelle hoolealuseks on aga eriline lemmikloom – kodurott Mougli. „Ta on tõeliselt tark ja tore loom, kellega suhtlemist ma väga naudin,“ sõnab Marina. Lähiajal läheb Marina elu veel kiiremaks, sest tegus neiu on alustamas õpinguid Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis. Tema suur soov on töötada meditsiinialal. Ka jõulusoov on Marinal seotud kooliga – oleks hea leida jõuluvana kotist üks mahukas seljakott, millega saaks kaasa võtta kõik kooliasjad ja trenniriided ning mida oleks mugav seljas kanda. 

Oskar (11) on vahva marakratt, kellele mõnikord muremõtted pähe trügivad. Tal on väga-väga suur huvi eluslooduse vastu. Poissi huvitavad eriti putukad ja vaatamata oma noorele eale on ta juba kogunud palju teadmisi nende hingeelu kohta. Oskari suurim soov on saada endale päris oma lemmikloom, keda armastada ja hoida ning kes mitte kunagi alt ei veaks. Kui kõik hästi läheb, siis jõuluajal see soov täitubki ning Oskar saab endale päris oma jänku. Ühes sellega ka suure ülesande looma eest hoolitseda. Perevanem ütleb, et see pole poisi jaoks kohustus, vaid pigem privileeg: „Oskar ootab oma jänkut nii väga ja viimasel ajal ta muust ei räägigi.“ Kuna aga jõuluvanad ju päris elusaid loomi oma kotiga ei too, siis jõulusoov on Oskaril lihtsam. „Sooviks väga saada MP3-mängijat, sest mulle meeldib muusikat kuulata. Aga praegu ei ole millegagi kuulata,“ sõnab poiss. „Kuulaksime siis koos jänkuga!“

Parim on jõulukink, mis pakub rõõmu ja arendab – sütitab avastamiskihku, paneb teadmisi proovile või õpetab mõnda uut oskust. Teeme lapsele parima kingituse siis, kui paneme tähele tema soove ja mõistame nende soovide taga olevaid tegelikke vajadusi.

Jõuluõhtul kingituste jagamine on paljude laste jaoks aasta kõrghetk. Aga aastas on 12 kuud, 365 päeva, 8760 tundi, 525 000 minutit ja 31 536 000 sekundit. Iga päev, tund ja hetk inimese elus on võrdselt tähtis!

Unistused ei lõpe jõuludega. Kõik perekodudes kasvavad lapsed soovivad igapäevaelust rõõmu tunda ja hobidega tegeleda aasta läbi, täpselt samuti nagu koos vanematega kasvavad lapsed. Seepärast vajame järjepidevat toetust. Oleme tänulikud, kui teete püsiannetuse, sest koos saame teha suuri tegusid iga päev. 

Panusta 5 eurot kuus ja kingid lastele eduelamusi, uusi kogemusi või toetad noori hariduse omandamisel, mis on elutähtis iseseisvasse ellu astumisel. Anna oma väike panus, et asenduskodus elaval lapsel oleks samasugune toetav ja arendav keskkond nagu meie oma peres kasvavatel lastel.