Kõige väiksemate jõuluklassika: poistele mänguauto, tüdrukutele nukk

10.12.2021
Jõulusoovide puu
Tüdruk hoiab kaltsunukku

Kuigi mängude ja mänguasjade maailm on lõputu, kõlavad kõige väiksemate laste kingisoovid armsalt klassikaliselt, ja nii juba aastast aastasse – väikesed poisipõnnid ootavad jõuluvanalt uut mänguautot, väikesed tüdrukutirtsud rõõmustaksid aga uue nuku üle. 

3-aastane Viktor elab tuletõrjedepoo lähedal ja alati, kui ta kuuleb sireeni, on poiss sekundiga akna peal jälgimas, kuidas päästeautod tööle kihutavad. Viktor on tuletõrjeteemast nii võlutud, et kõik tema mänguautod on ka just nimelt tuletõrjeautod. Ta mängib nendega päevad läbi: tema autod kihutavad samuti sireenide huilates tulekahjusid kustutama. Sireenihäält teeb muidugi Viktor ise. Nüüd aga võiks jõuluvana tuua poisile nii vägeva tuletõrjemasina, mis teeb ise sireenihäält. Viktoril on igatahes uuele autole oma mängudepoos koht juba olemas! 

Tõnu (8) ja Tõnis (5) on samuti suured autofännid. Nagu Viktor, on Tõnu väga suur tuletõrjeautode sõber. Lausa nii, et tahab suureks saades tuletõrjujaks saada. Kas leidub maailmas sellist puldiga tuletõrjeautot, millel oleks helisignaal ja mis pritsiks vett? Tõnu on just sellisest pritsumasinast pikka aega unistanud ja loodab väga jõuluvana kingikotist selle leida. 

Tõnisele meeldib seevastu kõik politseiga seonduv. Ta on ise ka kiire nagu politseinik ja talle on meelepärased tagaajamismängud. Tõnisel on kombeks ka väga palju küsimusi esitada ja kõike uurida. Jõuluvanalt soovib Tõnis saada puldiga politseiautot, mis sõidab kiiresti ja millel saab järel joosta. „Ja politseiauto on teistest ägedam ka,“ ütleb ta.

Nukud, hiiglaslik kaisukaru ja robot

Väike Annabel (3) on selline laps, kes laulab kogu aeg. Kõiki tema toiminguid saadavad Annabeli enda loodud laulukesed. Tema lemmikmäng on kodu ja tal on üks väike nukk. Aga oleks tore, kui jõuluvana tooks tüdrukule ühe suurema nuku. Tüdruk saaks siis pupe kaissu võtta, tema eest hoolitseda ja talle ema eest olla.
Viktoria (5) lemmiktegevuseks on samuti nukkudega mängimine. Viktoria lubab jõuluvanale, et on hästi hea laps – siis jõulutaat toob talle veel ühe nuku. Sest nukkusid pole kunagi liiga palju ning mida rohkem neid on, seda lõbusamalt saab mängida. Ka Kairit (5) armastab üle kõige mängida nukkudega. Tema valis perevanema abil ise internetist nuku välja ja loodab väga, et jõuluvana toob talle Crystal Flyersi nuku. „Arvutist saab selle nimega otsida,“ juhendab Kairit jõuluvana juhuks, kui too ei tea, kust sellise nimega lelu leiab.  

Ilona (7) on oma peres noorim laps, kes alustas sügisest kooliteed ja praegu alles harjub koolilapseeluga. Ta ütleb vaikselt, et tegelikult igatseb mõnikord lasteaeda tagasi. Lasteaiaelu meeleshoidmiseks ootab Ilona jõuluvanalt hiigelsuurt kaisukaru. „See karu on tõesti ilmatu suur, ma isegi ei teadnud, et nii suurt mängukaru olemas on,“ räägib ta. „Vast see ikka mahub jõuluvana kotti?!“

Alit (7) köidavad robotid, keda ta on näinud multikates ja mänguasjapoes. Kas on olemas selline robot, mis liigub ja tulistab? „Hea, kui tal oleks relv käes, millega tulistada,“ ütleb Ali. Ta ei ole üldse mingi paha poiss, vaid ta on elanud kohas, kus käib sõda ning seetõttu on ka tema mängud sõjateemaga seotud. „Ma tean, et inimese pihta ei tohi sihtida, aga mängida ju ikka võib!“

Helikingitused väikestele maailma avastajatele

Viktoria sai hiljuti 1-aastaseks ja praegu õpib ta käimist. Tema päevad on täis avastamist nagu ikka selles vanuses lastel. Talle meeldib uusi asju katsuda, kuulata, milliseid helisid asjad teevad ja proovida, kas kuhugi saab midagi toppida. Sellised mängud arendavad hästi käe ja silma koostööd. Jõuluvana võiks väikesele maailma avastajale tuua aktiivsuskeskuse, mis kindlasti kauaks tüdrukut köidaks ja tema meeli arendaks. 

Ka väike Kristo (1) tegeleb innukalt maailma avastamisega. Temale sobiks hästi selline muusikaline mänguasi, millel saab nuppe vajutada. Nimelt on Kristo näppudel eriline tõmme nuppude poole. On ju tore, kui vajutuse peale kuuleb mingi looma häält, mille saaks selgeks õppida ja järele teha. Selle kaudu õpiks Kristo tundma ka loomade nimetusi ning jätaks meelde, kes millist häält teeb.

„Võtame koera!“

Paljud pered läbivad faasi, kus lapsed hakkavad soovima endale lemmiklooma. Üsna tihti soovitakse just koera. Inimese parima sõbra eest hoolitsemine on aga suur vastutus ja sellepärast oleks hea alguses harjutada hoolitsemist mängukoera peal. Kes teab, võib-olla saab siis kunagi ka päris koera võtta!

Nii arvab Uljana (5). „Koer on hea sõber ja koera saaks igale poole kaasa võtta. Võtaksin ta lasteaeda kaasa,“ seletab tüdruk. Jõuluvanalt ootab noor koerahuviline loomulikult üht nunnut mängukoera. 

Romina (8) koerasoov on juba konkreetsem. Tema suureks unistuseks on saada endale pissiv või kakav FurReal Peealotsi kutsa. „Ma hoolitseksin ta eest,“ ütleb Romina. Tal on tõsi taga, sest koerakesele on juba väike pehme majake valmis ostetud – Romina enda säästetud taskuraha eest. Majake ootab nüüd vaid elanikku! 
Romina palus ennast jõuluvanale tutvustada nii: „Käin viiendat aastat tantsutrennis ja kuuendat aastat maadlemas. Ma hakkasin maadlemas käima 2-aastaselt, sest minu suured õed-vennad tegelesid sellega. Ja veel käin ma robootikaringis ja laulan kooli mudilaskooris ka!“ 

Parim on jõulukink, mis pakub rõõmu ja arendab – sütitab avastamiskihku, paneb teadmisi proovile või õpetab mõnda uut oskust. Teeme lapsele parima kingituse siis, kui paneme tähele tema soove ja mõistame nende soovide taga olevaid tegelikke vajadusi.

Jõuluõhtul kingituste jagamine on paljude laste jaoks aasta kõrghetk. Aga aastas on 12 kuud, 365 päeva, 8760 tundi, 525 000 minutit ja 31 536 000 sekundit. Iga päev, tund ja hetk inimese elus on võrdselt tähtis!

Unistused ei lõpe jõuludega. Kõik perekodudes kasvavad lapsed soovivad igapäevaelust rõõmu tunda ja hobidega tegeleda aasta läbi, täpselt samuti nagu koos vanematega kasvavad lapsed. Seepärast vajame järjepidevat toetust. Oleme tänulikud, kui teete püsiannetuse, sest koos saame teha suuri tegusid iga päev. 

Panusta 5 eurot kuus ja kingid lastele eduelamusi, uusi kogemusi või toetad noori hariduse omandamisel, mis on elutähtis iseseisvasse ellu astumisel. Anna oma väike panus, et asenduskodus elaval lapsel oleks samasugune toetav ja arendav keskkond nagu meie oma peres kasvavatel lastel.