Kinkige lapsele jõuludeks aega ja armastust
Jälle on käes aeg mõtelda jõulukingitustele. Kõige olulisemad kingisaajad on loomulikult lapsed.
Miks te kingite?
Selleks et kingivalimine sujuks, mõtelge kõigepealt sellele, miks te tahate lapsele jõuludeks kingitusi teha. Põhjuseid võib olla väga erinevaid. Vahest kingite seepärast, et nii on lihtsalt kombeks. Võib-olla vähendate nii oma süütunnet, sest pole saanud lapsega piisavalt koos olla, või kingite lapsele ilmtingimata kalli asja seetõttu, et kardate väiksema või lihtsama kingitusega valmistada talle pettumust. Selle kartuse taga võib olla ühtlasi alateadlik hirm, et te ei ole oma lapsele piisavalt hea lapsevanem.
Jõulud annavad ka võimaluse teha lapsele mõni kallis praktilise väärtusega kink. Üks tore põhjus, miks jõulukingitust teha, on soov valmistada lapsele lihtsalt rõõmu.
Kui tahate kingitusega last rõõmustada, siis tasub mõtelda ka ajalises mõõtmes. Mõni kingitus pakub lühiajalist rõõmu ja ununeb seejärel kiiresti. Mõni teine seevastu rõõmustab last ka kauges tulevikus.
Millised põhivajadused on lapse kingisoovi taga?
Oluline on see, milliseid väärtusi kingitus toetab. Sageli ei süvene vanemad sellesse, mida laps tegelikult vajab ja mis teda tõeliselt puudutab. Suuremat õnnetunnet loova kingituse suudate teha juhul, kui olete lapsega paremas kontaktis, tunnete teda sügavamalt ning mõistate, mis aitab tema arengule ja heaolule kaasa.
Mõtelge sellele, millised tegelikud vajadused on lapse kingisoovi taga. Kas ta soovib selle uue asja abil rohkem sõpradega koos olla ja nendega oma maailma jagada? Nii võib see olla näiteks juhul, kui ta palub jõuluvanalt uut nutitelefoni. Võib-olla soovib laps saada rohkem tähelepanu ja tunnustust, näiteks mõne kindla kaubamärgi riideid või jalanõusid kandes. Sellistel puhkudel tasub mõelda, kas sama vajadust saaks katta muul moel.
Kingisoovi taga võib olla ka tahe ennast teostada ehk arendada andeid ja tegeleda huvialaga.
Kiri jõuluvanale
Näidake lapsele eeskuju ja kirjutage jõuluvanale ka ise kiri. Hoolitsege mõlemad selle eest, et kirjas oleks viisakas pöördumine jõuluvana poole, ühtlasi tundke huvi tema elu vastu ja kirjutage enda elust, tänage jõuluvana juba ette ning lisage oma kontaktid.
Jõuluvanale kirja koostades rääkige lapsega sellest, kuidas mõni väike ja lihtne kingitus võib pakkuda väga suurt rõõmu pikaks ajaks. Arutage enne kingisoovi kirjapanemist, mis saab kingitusest edasi, kui laps seda enam ei vaja või on sellest tüdinud, näiteks suvel või järgmistel aastatel. Kas see kingitus läheb taaskasutusse, müüki või prügikasti? Selline mõtteviis aitab lapsel näha pikemat ajaperspektiivi.
Arutage lapsega, mis rõõmustaks teda
- eri olukordades ehk siis, kui ta on üksi, koos perega või koos sõpradega;
- eri aastaaegadel;
- eri kohtades, näiteks kodus, lasteaias või koolis.
Mõtelge koos, milline kingitus võiks lapsele rõõmu valmistada pikemat aega. Rääkige oma lapsepõlvekogemustest ja sellest, milliseid kinke teie siiani mäletate. Arutage lapsega ka laiemalt selle üle, millised kingitused inimestele tegelikult korda lähevad ja eluks ajaks meelde jäävad. Suure tõenäosusega ei ole need asjad, vaid koos veedetud aeg koos toreda tegutsemisega.
Olge koos
Kallite asjade asemel on sageli targem kinkida lapsele mõni rikastav elamus või kogemus, mis annab talle terveks eluks head mälestused vanematega veedetud ajast. Seda silmas pidades leppige oma perekonnas ja vajaduse korral ka sugulastega kokku, et teete mitmele inimesele või lausa tervele perele mõeldud kingitusi, näiteks
- lauamängu või teatripiletid kogu perele,
- piparkoogivormid emale ja lapsele ning
- meisterdamiskomplekti isale ja lapsele.
Jõulukingitus võiks olla kiiduväärt vahend, mis aitab teie lapsel kasvada heaks inimeseks.
Ilma kahtluseta, kõige olulisemaks on lapse õnnelikust suurendavaks kingituseks see, kui vanem võtab lapsega koos olemiseks piisavalt aega ja näitab talle nii sõnadega kui ka oma käitumisega välja armastust. Olge lihtsalt oma lapsega koos, kallistage teda, mängige temaga ja öelge talle kohe õige mitu korda, et armastate teda.
Parim on jõulukink, mis pakub rõõmu ja arendab – sütitab avastamiskihku, paneb teadmisi proovile või õpetab mõnda uut oskust. Teeme lapsele parima kingituse siis, kui paneme tähele tema soove ja mõistame nende soovide taga olevaid tegelikke vajadusi.
Jõuluõhtul kingituste jagamine on paljude laste jaoks aasta kõrghetk. Aga aastas on 12 kuud, 365 päeva, 8760 tundi, 525 000 minutit ja 31 536 000 sekundit. Iga päev, tund ja hetk inimese elus on võrdselt tähtis!
Unistused ei lõpe jõuludega. Kõik perekodudes kasvavad lapsed soovivad igapäevaelust rõõmu tunda ja hobidega tegeleda aasta läbi, täpselt samuti nagu koos vanematega kasvavad lapsed. Seepärast vajame järjepidevat toetust. Oleme tänulikud, kui teete püsiannetuse, sest koos saame teha suuri tegusid iga päev.
Panusta 3 eurot kuus ja kingid lastele eduelamusi, uusi kogemusi või toetad noori hariduse omandamisel, mis on elutähtis iseseisvasse ellu astumisel. Anna oma väike panus, et asenduskodus elaval lapsel oleks samasugune toetav ja arendav keskkond nagu meie oma peres kasvavatel lastel.
Autor: Auli Andersalu-Targo, koolipsühholoog, Gordoni perekooli koolitaja Perekeskuses Sina ja Mina