Jõulusoovide puu: muusika annab elule rütmi ja aitab unistada

10.12.2014
Blogi

Miks on muusika kuulamine hea? „Sest sa võid suurena saada muusikuks,“ vastab Rita. „Muusika on hea, kuna seal lauldakse häid laule,“ arvab Harri.

14-aastane Olga aga ütleb, et muusika tekitab temas rõõmsa tunde. „Muusikaga on rõõmsam ja ei ole kunagi igav. Sõidad bussis ja kuulad muusikat ning mõtled oma mõtteid ja unistad. Näiteks unistan sellest, et hoopis mina olen see laulja, kes seda lugu laulab.“

Olga on üks neist asenduskodude noortest, kes endale jõuludeks muusikamängijat soovib. Iga heategija, kes on jõulupuul vähegi ringi vaadanud, märkab, et MP3-soove on puul rohkelt. See on üks neist unistustest, mida jõulusoovide puul igal aastal nii palju näeb, et tasub lähemat uurimist, miks.

Pärimegi Olgalt, mis on sellise soovi taga: „Olga, millal sa tavaliselt muusikat kuulad?“

„Muusikat kuulan siis, kui olen endast väljas või millegi peale ärritunud – kui näiteks kooliülesanded ei tule hästi välja, siis muusika rahustab.“ Olga lähebki vast kõige sagedamini närvi iseenda peale, kui tal midagi välja ei tule, sest ta tahaks olla ideaalne ja sooviks, et tal kõik kohe õnnestuks. Muusikas on ta leidnud hea abimehe, mis aitab pingeid maandada.

Kasvataja arvab, et nii õpib Olga ehk tasapisi leppima ka tõsiasjaga, et ideaalseid inimesi ei ole olemas – kõik teevad vigu ning kellelgi ei õnnestu asjad kohe täiuslikult, aga et ennast tuleb ikkagi armastada. Praegu kippuvat Olga eneseusaldus kolinal kokku kukkuma, kui tal miski ebaõnnestub.

Olga kuulab peamiselt armastuslaule – selleteemalist räppi ja rokki, sest need on tema sõnul meloodilised ja ilusad, rahulikud.

Kasvataja ütleb, et üks neist asjadest, mida muusika lastele-noortele pakub, on unistamine ja kasvõi hetkeks sellest reaalsusest põgenemine. Tema sõnul maandab muusika pingeid ja on vahel lausa teraapiline. Muusikas võib noor leida ka eneseväljenduse võimaluse, mis lisab enesekindlust ja aitab lõppkokkuvõttes oma eluga paremini toime tulla.

Olgale meeldib kuulata muusikat ka siis, kui tuju on hea: „Ja mulle meeldib lihtsalt tantsida, seepärast kuulangi palju muusikat!“ Talle meeldib ka laulda. Koolis laulab ta ansamblis, asenduskodus lõõritab tihti poplaule kaasa. Ja tantsimine meeldib talle tõesti hullupööra. Mitte ainult oma lõbuks, vaid Olgale meeldib ka esineda enda väljamõeldud tantsukavadega, mis ta siis teistele tüdrukutele selgeks õpetab.

Kasvataja arvates on teismelistele väga oluline eeskujude-iidolite olemasolu ja ühtekuuluvustunne omavanustega. Kui sa ikka koolis ei oska sõna sekka öelda kõige popima bändi viimase loo kohta, siis ilmselt vaadatakse sind selle peale väga pika pilguga…

Küsimusele, millal ta tavaliselt muusikat kuulab, vastab Olga, et kogu aeg – mingite tegevuste kõrvale. Näiteks bussiga sõites ja tänaval liikudes. Vahel kasutab ta muusikat ka üksiolemiseks, eriti siis, kui tema 6-aastane toakaaslane nukkudega mängib ja nendega seejuures häälekaid vestlusi maha peab. Siis paneb Olga klapid pähe ja ei lase end sellest segada. Nii saavad mõlemad oma toas oma asjadega tegeleda ilma teineteist häirimata.

Muusika annab elule rütmi – seda nii tava- kui ka asenduskodus.

http://www.heategevusfond.ee/joulupuu/


Tauno Tõhk
Päkapikk Päkapikukontorist