Jõulusoovide puu: Kõrvaklapid – iga teismelise unistus?

13.12.2017
Blogi

Praegu kasvavat põlvkonda ei nimetata ilmaasjata „kõrvaklapipõlvkonnaks“ – klapid on neile kui kehaosa ning muusikat kuulavad lapsed ja noored kõikjal ja pidevalt.

Konkurentsitult kõige enam sai jõuluvana tänavu kirju just kõrvaklapi- ja kõlarisoovidega. Neid ihaldati igasuguseid – suuri, väikesi, juhtmega, juhtmevabu. Arusaadavalt on kõrvaklapisoovi taga tahtmine kuulata muusikat ja ka omaette olla. Lemmikmuusika kuulamine annab suurepärase võimaluse teistest eraldumiseks, mida peaaegu kõik lapsed aeg-ajalt vajavad.

Muusika rahustab

See, et muusika rahustab ja vaigistab muremõtteid, on ammu teada. Nii hea on pärast pingelist koolipäeva kodus diivaninurka kerra tõmmata ja oma lemmiklugusid kuulata. Kasvõi mitu korda järjest! Seejuures on väga oluline mitte segada teisi ja asendamatuks abiliseks on siin kõrvaklapid. Tuju läheb niimoodi kindlasti paremaks.

13-aastane Meriliis on väga armas ja tagasihoidlik tüdruk. Tema hobid on lugemine ja ratsutamine. Tasase loomuga Meriliis armastab ka väga oma tuppa tõmbuda ja seal rahulikult muusikat kuulata. Nii tunneb ta end turvaliselt ja hästi.

Dagnar (17) ei jäta peaaegu ühtegi päeva vahele jooksutiiru tegemata. Ta palus jõuluvanalt endale kõrvaklappe, et jooksutrennis head muusikat kuulata. „Käin iga päev jooksmas ning siis oleks hea telefonist taustaks muusikat kuulata. Kuulan kogu aeg muusikat, see aitab mul rahuneda ja keskenduda,“ selgitas ta kirjas.

Tõsine hobi

10-aastane Aleksandra on oma pere kõige suurem laululind. Talle meeldib lisaks laulmisele ka väga tantsida ja lisaks käib ta näiteringis. Aleksandra on tüdruk, kes jõuab palju ja keda jätkub kõikjale. Tema võiks muusikat kuulata lõputult ning kõrvaklappidega saaks ta seda teha nii palju, kui süda lustib, seejuures pere teisi lapsi segamata.

Zlata (10) kirjutas jõuluvanale pika kirja, kus kirjeldas täpselt, milliseid kõrvaklappe ta soovib. Need peavad olema nimelt suured ja roosad! Roosad sellepärast, et see on Zlata lemmikvärv. Zlata, kes muide õppis aastaga kenasti ära eesti keele, on julge, särav ja aktiivne tüdruk. Muusika on talle nii suureks hobiks, et kes teab – äkki saab sellest midagi püsivamat kogu eluks. Ta on käinud tantsutrennis ja tahab tegeleda tantsuga järgmiselgi aastal. Zlatal on ka imeilus lauluhääl ja kui ta saaks, siis ta laulaks-tantsiks päevad läbi. Ilma muusikata ei kujuta Zlata oma elu ettegi!

Noored on muusikateadlikud

Läbi aegade on just noored inimesed olnud kõige muusikateadlikumad. Nad on ka kõige uudishimulikumad, jagades omavahel playlist’e ja otsides pidevalt uut muusikat.

Dmitri (17) nimetab muusika kuulamist oma lemmiktegevuseks. „Ma teen ka ise muusikat! Head muusikat peab olema ka hea kuulata ja selleks on vaja korralikke kõlareid,“ ütleb Dmitri.

18-aastast Veikot teavad kaaslased kui suurt muusikasõpra. Temagi soov on saada MP4-mängija, millega saaks igal pool muusikat kuulata – näiteks koolitee meeleolukamaks muutmiseks. 

Mario (16) lemmikmuusika on Eesti hiphop ja emotsionaalsetel hetkedel armastab ta seda väga valjult kuulata. Mitte kõik Mario pereliikmed pole aga sama suured hiphopifännid ja sellepärast palus ta jõuluvanalt kõrvaklappe. „Tahan olla oma muusikaga kahekesi ja ennast niimoodi ümbritsevast välja lülitada,“ kirjutas ta. „Ja veel tahan mussi kuulata siis, kui oma BMX-rattaga trikke harjutan! Muusika annab mulle hoogu juurde.“

Maksimil (17) olid kõrvaklapid küll olemas, aga need lagunesid ära – vist ütles juhe kuskilt üles, nii et ühes kõrvas muusika nüüd ainult krabiseb. Tüüpilise noorena ei kujuta Maksim aga elu ilma kõrvaklappideta ettegi. Ta kuulab muusikat tänaval ja bussis ning suhtleb palju sotsiaalvõrgustikes. Maksim tegeleb jalgrattasõiduga ning sinnagi oleks hea lemmikmuusikaga hoogu juurde anda.

Parim on jõulukink, mis pakub rõõmu ja arendab – sütitab avastamiskihku, paneb teadmisi proovile või õpetab mõnda uut oskust. Teeme lapsele parima kingituse siis, kui paneme tähele tema soove ja mõistame nende soovide taga olevaid tegelikke vajadusi.

Jõuluõhtul kingituste jagamine on paljude laste jaoks aasta kõrghetk, kuid elu käib 12 kuud aastas ja unistused ei lõpe jõuludega. Sellepärast tee lastele kingitus iga kuu ning hakka püsiannetajana nende hobitegevuste toetajaks. Püsiannetaja tugi on hindamatu väärtusega, sest trennis käia ja hobidega tegeleda tahavad perekodude lapsed aasta ringi täpselt samuti nagu koos vanematega kasvavad lapsed. Anna neile püsiannetajana turvatunne, et nad saavad oma lemmiktegevusega tegeleda praegu ja ka edaspidi! 

Panusta 3 eurot kuus ja kingid lastele eduelamusi, uusi kogemusi või toetad noori hariduse omandamisel, mis on elutähtis iseseisvasse ellu astumisel. Anna oma väike panus, et asenduskodus elaval lapsel oleks samasugune toetav ja arendav keskkond nagu meie oma peres kasvavatel lastel: http://www.heategevusfond.ee/joulupuu/pysiannetus