Jõulupuu: Pered ootavad jõuluvanalt ühist aega ja koosolemise rõõmu

5.12.2022
Jõulusoovide puu
Seltskond telkimas

Perede ühistest jõulusoovidest kumab läbi soov koos rohkem aega veeta. Tahetakse kogu perega reisile minna, matkata või spaad külastada. Paljud unistavad ka kodumasinast, mis elu lihtsamaks teeks ja taas rohkem ühist vaba aega looks.

Tallinnas elav 6-lapseline pere rõõmustaks väga Baltic Toursi kinkekaardi üle, sest sellele perele meeldib koos reisida. Nad on rännanud palju Eestis, aga ka naaberriikides Soomes ja Lätis. Mida rohkem sa põnevaid kohti näed, seda enam tahaks ringi rännata! Ja kui saaks nüüd jälle kuskile reisida… See aga tähendab, et reisi eelarvet tuleb planeerida varakult ning jõuluvana võiks aidata väikese algkapitaliga. „Meie laste suur unistus on näha teisi riike ja õppida tundma nende kultuure,“ kirjutab perevanem. 

Sillamäel asuv väike pere tahab ette võtta ühise kruiisi Rootsi. Peres kasvavad teismelised Diana ja Anton on Tallinnas käies näinud reisisadamat ja imetlenud seal seisvaid suuri laevu, kuid pole nendega kunagi sõita saanud. Rootsi-kruiis täidaks nende soovi ja jääks kindlasti kauaks meelde. 

Unistus reisist Helsingisse.

Ühe Kehra suurpere unistuseks on reis üle lahe Helsingisse. Pere käis küll eelmisel suvel SEB Heategevusfondi toel Korkeasaari loomaaias, kuid Helsingis ringi vaatamiseks tookord aega ei jäänudki. Juba tagasiteel tegid pere seitse õde-venda plaane, et nemad tahavad minna Helsingisse tagasi ja siis juba paariks päevaks. „Meie perel on tekkinud mõne viimase aastaga armas traditsioon minna koos laste ja perevanematega just laste poolt valitud väljasõidule. Nad unistavad ühest ägedast reisist valge laevaga üle lahe Helsingisse, et käia Linnanmäki lõbustuspargis, Sealife’i meremuuseumis, Helsingi vanalinnas ja vaadata veel teisi toredaid kohti,“ kirjutab perevanem. „Jõuluvana võiks panustada natukene meie pere reisieelarvesse, see oleks parim ühine kingitus!“ 

Ida-Virumaal elab pere, kus kasvab kuus teismelist vanuses 11–18 eluaastat. See pere soovib  ette võtta jõuluväljasõidu Rakverre ja ootab, et jõuluvana asja natukene toetab. „Me tahame minna vaatama Rakvere teatri jõuluetendust „Lohe linna all“,“ kirjutab perevanem. See lugu on põimitud erinevatest Ukraina muinasjuttudest ehk räägib lugusid vaprusest, õiglusest ja sõprusest. Need teemad on noorte elus alati päevakajalised. Rakvere päev on perel juba väga kenasti planeeritud: pärast etendust soovivad nad teha ühise jalutuskäigu Vallimäel, kust saab uudistada jõulutuledes linna. Ja siis kehakinnitus Pätsi Sahvris, kus tuba on mõnusalt täis jõuluhõnguliste küpsetiste lõhna.  

Koos matkale!

Koos matkamine on ka mõnus ühine ajaveetmise viis. Lääne-Virumaal elab pere, kes on teinud koos igasuguseid asju – käinud teatris, kinos, kontsertidel, veekeskuses, AHHAA-keskuses. Aga mitmepäevasel matkal pole veel koos käidud ja just sellist asja tahavadki nad nüüd proovida! „Ühised käigud on aidanud meid peres üksteist paremini mõistma hakata ja me tahame ennast panna proovile telgiööbimisega matkal. Meie pere lapsed on väga erineva võimekusega – väiksemad võivad väsida ja ühel lapsel on kõnega raskusi, kuid sellised ühisüritused õpetavad meid teineteisega kenasti arvestama ja üksteist toetama,“ kirjutab perevanem. „Meil on olemas magamiskotid, kuid puudu veel matkatelgid. Äkki jõuluvana saab siin aidata?!“

Matkaseiklusest unistab ka Tartumaal elav 7-lapseline suurpere. Nende sooviks on aga minna koos kanuutama Ahja jõele. Sõudjatest siin peres juba puudust ei ole ja õigupoolest on kanuumatkast räägitud juba mitmeid aastaid. Seni on asi jäänud selle taha, et pere noorimat ei oleks tahtnud seiklusest ilma jätta. Nüüd on Jan juba 10-aastane ja saaks ka kanuus sõudmisega kaasa aidata. „Me oleme seiklushimuline pere, alati kui kuskil koos lastega käime, siis nende lemmikuks on kõrgused ja ronimine. Tahame proovida aga ka vee peal liikumist,“ kirjutab perevanem. 

Kasulikud koduabilised

Läbi aastate on pered oodanud jõuluvanalt abi kodutööde tegemisel. Muidugi ei pea jõuluvana tulema põrandat pühkima või aknaid pesema, aga tarvilik kodumasin nendeks töödeks kulub küll ära. 

Robottolmuimeja on väga praktiline koduabiline eriti siis, kui peres on koer. „Meie naabritel on robottolmuimeja ja lapsed arvasid, et ta võiks meil ka olla,“ kirjutab perevanem Pärnumaalt. Pere pesamuna, 9-aastane Tauno oligi see, kes käis välja mõtte, et kirjutaks õige robottolmuimeja soovist jõuluvanale. „Meil on ju koer ka ja toas on sellepärast karvu. Kui robot toa puhtaks teeb, saaksime rohkem mängida,“ seletab Tauno asjalikult. Perevanem lisab tagasihoidlikult, et muidugi ei ole tolmuimeja just eluliselt vajalik, aga väikesel poisil on siiski tuline õigus – see annab koristamise arvelt vanematele kõvasti rohkem aega kuue lapsega tegelemiseks.

Lääne-Virumaal elavas peres tehti robottolmuimeja asjus lausa ajurünnak teemal „Mida me siis teeks, kui meil oleks robottolmuimeja“. Ajurünnaku tulemused pandi kirja jõuluvanale saadetud soovikirjas: „Me kõik saaks laupäeval kauem magada! Praegu on nii, et laupäeval on meil traditsiooniline koristuspäev ja iga laps koristab kõigepealt oma toa ja siis teeme korda elutoa. Aga meil on ainult üks tolmuimeja ja laupäeval on selle järel lausa järjekord! Peab vara hommikul koristamist alustama, et õigel ajal kõik puhtaks saaks.“ Samuti on praeguse tolmuimejaga veel see probleem, et see on vana ja väsinud – pere poisid on teda juba pidanud käepärase teibiga parandama. 

Köögis on lausa järjekord

Veel on jõuluvana saanud mitmeid kirju kuumaõhufritüüride, köögikombainide ja blenderite kohta. Kõik need moodsad köögiabilised on suureks abiks tervislike toitude valmistamisel. Ja tervislikkust oskavad pered hinnata. „Meie kingisoov on väga praktiline – soovime köögikombaini! Suvel andis meie senine masin otsad, sest tegime temaga nii palju toorsalateid ja smuutisid. Samas on meie lapsed korjanud kõvasti marju ning pannud neid külma just ideega teha köögikombainiga smuutisid,“ kirjutab pereema Lääne-Virumaalt. Ta lisab, et pere lapsed on väga osavad köögikombaini käsitsema ning neile meeldib ka sellega salateid teha. „Lausa nii, et kui varem meie lapsed eriti toorsalateid ei armastanud, siis kui nüüd suvel kasvatasime ise köögivilju ja nendest oleme salatit teinud, siis maitseb kõigile. Ehk et köögikombain on meie köögis väga vajalik abiline, mis leiab igapäevast kasutust.“ 

Põlvamaa pereema kirjutab jõuluvanale, et nende köögis käib tihe sebimine ja lausa konkurents, kes saab olla vanemale kõige enam abiks. „Nädala sees on veel rahulik, aga puhkepäevadel soovivad kõik olla peakokad. Siis lepime kokku, kes milliseks toidukorraks kokkab,“ kirjeldab ta. Selle pere laste vanus jääb alla 10 eluaasta ja sellepärast on pereemal natuke mure, kuna hooga toimetades on end köögis lihtne kuuma poti või tuliste rasvapritsmetega ära kõrvetada. „Oleme uurinud infot kuumaõhufritüüri kohta ja leiame, et see on just turvaline abiline, millega ka väiksem laps saaks hakkama ning samas pole ohtu end ära kõrvetada. Toit tuleb ka maitsvam ja tervislikum. Oleme väga rõõmsad, kui jõuluvana meile sellise köögimasina tooks.“ 


Parim on jõulukink, mis pakub rõõmu ja arendab – sütitab avastamiskihku, paneb teadmisi proovile või õpetab mõnda uut oskust. Teeme lapsele parima kingituse siis, kui paneme tähele tema soove ja mõistame nende soovide taga olevaid tegelikke vajadusi.
Jõuluõhtul kingituste jagamine on paljude laste jaoks aasta kõrghetk. Aga aastas on 12 kuud, 365 päeva, 8760 tundi, 525 000 minutit ja 31 536 000 sekundit. Iga päev, tund ja hetk inimese elus on võrdselt tähtis!

Unistused ei lõpe jõuludega. Kõik perekodudes kasvavad lapsed soovivad igapäevaelust rõõmu tunda ja hobidega tegeleda aasta läbi, täpselt samuti nagu koos vanematega kasvavad lapsed. Seepärast vajame järjepidevat toetust. Oleme tänulikud, kui teete püsiannetuse, sest koos saame teha suuri tegusid iga päev. 

Panusta 5 eurot kuus ja kingid lastele eduelamusi, uusi kogemusi või toetad noori iseseisvasse ellu astumisel hariduse omandamisel. Anna oma väike panus, et asenduskodus elaval lapsel oleks samasugune toetav ja arendav keskkond nagu meie oma peres kasvavatel lastel. 

Teen annetuse
 

Foto: Jonathan Forage | Unsplash