Hobistipendium annab lastele ja noortele toetavaid suhteid

3.04.2025
Blogi
Poiss malelaua taga

„Tahtsin males oma usalduskasvatajat väga võita ja liitusin maleringiga. Ma olin kunagi väiksena pidevalt telefonis, mängides erinevaid mänge. Nüüd aga mängin telefoni kaudu malet, võisteldes inimestega üle kogu maailma, ja saan suhelda nendega inglise keeles. See on mulle suureks võimaluseks, kuna tänu malemängule olen saanud suhelda inimestega erinevatest kultuuridest ja riikidest. Samuti annab see mulle võimaluse oma malemängu oskusi veelgi arendada. Male on mulle nüüd tõeliselt huvitav mäng.“ Peep (11) on SEB Heategevusfondi stipendiaat ja hobistipendiumi toetus on: igakuine maleringi osalustasu toetus (26 eurot kuus, kokku 5 kuud).

SEB Heategevusfondi hobistipendiumi programm on loodud selleks, et toetada asendushooldusel viibivate laste ja noorte hobidega tegelemist. Igasugune hobitegevus – olgu see sport, muusika, kunst, lugemine, tantsimine või matkamine – arendab nii füüsiliselt kui ka vaimselt. Seeläbi kasvavad lapse enesetunnetus ja -kindlus, sotsiaalsed oskused ja teistega arvestamine, ajaplaneerimise oskus, distsipliin ning palju muud. Hobidega tegelemise kaudu saavad noored lisada värvi enda ellu- end täiendada ja oma andeid realiseerida. 

Sel kevadel toetab SEB Heategevusfond 126 noore hobisid

Hobistipendiume annab SEB Heategevusfond välja juba 10 aastat. Kui algusaastatel oli stipendiaate keskmiselt paarkümmend igas voorus, siis nüüdseks on see number stabiilselt olnud üle saja – 110–130 ringis. Meie stipendiaadid elavad Eesti eri paigus nii hooldus- ja eestkosteperedes kui ka asenduskodudes ning on vanuses 2–25 aastat – üle 18-aastaseid noori toetame stipendiumiga juhul, kui nad õpivad, ning seda kuni 25-aastaseks saamiseni. 

Selles voorus määrati hobistipendiumi kokku summas 22 785 eurot, sealhulgas 13 527 eurot hobiringide-trennide kuutasudeks, 6739 eurot spordivahendite soetamiseks ning 2519 eurot laagri- ja võistluskuludeks. Iga stipendiaat sai toetust maksimaalselt kahes kategoorias.

Läbi aastate on stipendiumitaotlustes olnud esikohtadel ratsutamine ja hobuteraapia, jalgpall ning jõusaalis käimine. Suveperioodil on esikohal suvelaagrites osalemine. Aga on ka teisi hobisid, nagu näiteks male, rahvatants, parkuurimine, koorilaul, käsitöö, allveeujumine, taekwondo, poks, judo, maadlemine, disain, kergejõustik, matkamine, keelekursus, kunstiring ja robootika. Suures plaanis pole ju vahet, millega laps või noor tegeleb, peaasi, et tegeleb. Sest hobiga tegelemise olulisus peitub hoopis milleski muus kui selle hobi nimetuses.

Kui soovid investeerida laste unistustesse, siis sõlmi püsikorraldusleping ja toeta noori huviharidusega tegelemisel 5 euroga kuus (summat saad ise muuta).

Lapsele loeb tagasiside, kontakt ja suhtlus
Stipendiaadid ise ütlevad, et kõige olulisem, mis nad trennides-ringides käies saavad, on just tagasiside, kontakt ja suhtlus – ning polegi vahet, kas see kõik tuleb inimestelt või hoopis loomadelt. Lapse jaoks on väga oluline tajuda, et ta on kuhugi oodatud, ta on milleski hea ja vajalik, saab millegagi hakkama. Ning et teda aktsepteeritakse just sellisena, nagu ta on. Et ta on väärtuslik. Ja et temas on potentsiaali. 
Ekslik on arvata, et lapsed ei taju ega hooligi, mida neid ümbritsevad täiskasvanud neist arvavad või kuidas neisse suhtuvad. Vahel on vaja ainult ühte mõtlematult pillatud sõna või kogemata antud hinnangut, et ühe lapse enesehinnang langeks. Ja seda uuesti üles ehitada on raske. Sellepärast usume me SEB Heategevusfondis, et iga last peaks ümbritsema võrgustik headest suhetest, mis oleks nagu turvavõrk, millest laps läbi ei kuku, kui tal on keerulised ajad iseendaks olemises. Ja samuti me usume, et hobid on just need, mille kaudu saab laps palju erinevaid kogemusi, et iseendast ja oma oskustest, omadustest ja võimetest teadlikuks saada. Ja me soovime olla osake sellest turvavõrgust. 
Iga stipendiumivooru alguses kirjutavad stipendiumitaotlejad meile koos taotlusega ka motivatsioonikirja, milles põhjendavad, miks nad just selle hobiga soovivad tegeleda. 
Mark, 11-aastane noorkotkas, kellel on suur soov suvel minna laagrisse, et saada targemaks ja julgemaks. Ta tahab õppida uusi oskusi, arendada ennast ja kasvatada enesekindlust. Lisaks tahab ta tutvuda uute sõpradega ja osaleda erinevates lõbusates tegevustes, mis aitavad tal oma oskusi veelgi arendada. SEB Heategevusfondi hobistipendiumi toetus on ühekordne toetus laagris osalemise jaoks (150 eurot).

Hugo, 10- aastane eriline poiss eriliste vajadustega. Ta tahab minna suvel laagrisse, kuna see pakub suurepärast võimalust avardada oma silmaringi ja arendada oskusi turvalises ning toetavas keskkonnas. Laager pakub rohkelt põnevaid tegevusi, väljasõite ja võimalusi suhelda eakaaslastega. Hugo jaoks oleks see suurepärane võimalus õppida uusi asju ja leida sõpru. SEB Heategevusfondi hobistipendiumi toetus on ühekordne toetus laagris osalemise jaoks. (150 eurot).
Eva, 13-aastane aktiivne, uudishimulik ja rõõmsameelne tüdruk, kellel on suur unistus minna suvel laagrisse. See oleks tema esimene laagrikogemus, kus ta saaks kogeda midagi täiesti uut ja põnevat. Eva tahaks osaleda kõikides lõbusates tegevustes, leida uusi sõpru ja proovida asju, mida ta pole varem teinud, nagu näiteks seiklusmängud või lõkke ääres laulmine. Eva kirjutab: "Ma arvan, et laager muudaks minu suve täiesti eriliseks - see oleks täis uusi sõpru, seiklusi ja mälestusi." SEB Heategevusfondi hobistipendiumi toetus on ühekordne toetus laagris osalemise jaoks. (150 eurot).

Argo, 15-aastane poiss Harjumaalt, tegeleb aerutamisega juba kolmandat aastat. Treeningutel annab ta alati endast parima ning ei puudu kunagi põhjuseta. SEB Heategevusfondi hobistipendiumi toetus on: igakuine aerutamise osalustasu toetus (35 eurot kuus, kokku 5 kuud) ning ühekordne toetus huvivahendite jaoks, et soetada sõudeaer (150 eurot).

Peep, 11- aastane poiss Viljandimaalt, tegeleb malemänguga ja unistab saada males maailmameistriks! Ta mängib malet ka internetis, kus saab inglise keeles suhelda ja oma oskusi veelgi täiustada. Kuigi kaotustega pole alati lihtne leppida, suudab ta nendega hakkama saada. Peep tahab males veelgi paremaks saada, kuna mitmel võistlusel on tal jäänud vaid üks punkt puudu, et saavutada auhinnaline koht. Malemäng on talle väga põnev ja ta on pühendunud oma treeningutele, et oma eesmärke täita. SEB Heategevusfondi hobistipendiumi toetus on: igakuine maleringi osalustasu toetus (26 eurot kuus, kokku 5 kuud).

Kati, 9-aastane tüdruk Harjumaalt, käib nii pinksis kui teadusringis ja naudib mõlemat tegevust väga. Pinksis on tal lõbus, sest treener on väga sõbralik ja aitab, kui midagi ei õnnestu. Teadusringis teevad nad igasuguseid katseid - pauke, tossu ja veel palju huvitavat. Kati kannab teadusringis valget laborimantlit, suuri prille ja vahel isegi kõrvaklappe. Iga kord mõtleb ta, milliseid uusi asju täna õpitakse ja kuidas teadusesse veelgi rohkem sukelduda. SEB Heategevusfondi hobistipendiumi toetus on: igakuine teadusringi osalustasu toetus (23 eurot kuus, kokku 5 kuud).

Priit, 7-aastane poiss Tartumaalt, käib programmeerimisringis ja ka ronimas. Stipendiumi taotles ta ronimistrenni jaoks. Poiss kirjutab: "Mulle väga meeldib pingutada, et jõuda järjest kõrgemale." SEB Heategevusfondi hobistipendiumi toetus on: igakuine ronimistreeningute osalustasu toetus (30 eurot kuus, kokku 5 kuud) ning ühekordne toetus huvivahendite soetamiseks, et osta trenniriideid (90 eurot).
Need ning veel üle saja teise lapse ja noore huviga seotud loo lühikese kirjelduse leiate meie kodulehelt.
Investeeri laste unistustesse, sõlmi püsikorraldusleping ja toeta noori huviharidusega tegelemisel 5 euroga kuus (summat saad ise muuta).

Foto: Michal Vrba | Unsplash