Hobistipendiaadid oma kogemusest

1.06.2017
Blogi

SEB Heategevusfondi hobistipendiumi programm on loodud selleks, et toetada asenduskodus elavate laste ja noorte huvitegevust ning võimaldada vanemliku hoolitsuseta lastele teistega võrdsemad tingimused, et end täiendada ja oma andeid realiseerida.

2017. aastal on SEB Heategevusfondil 71 stipendiaati, kes vajavad toetust huvitegevuseks.

Lastest kaks kolmandikku on taotlenud stipendiumi huviringi osavõtutasu katmiseks. Suurem osa neist tegeleb aktiivselt spordiga: populaarsemad alad on jalgpall, korvpall, jäähoki, kikkpoks ja taekwondo, ujumine, kergejõustik, saalihoki, ratsutamine, jooga ning BMX rattasõit. Lisaks on stipendiaatide seas populaarsed ka laulu-, muusika- ja tantsutunnid ning kunstiringis osalemine. Poistele pakub palju põnevust tehnikaringis uute teadmiste omandamine.

Enam kui pooled stipendiaatidest taotlesid toetust hobiga seotud spordivahendite ja -varustuse, muusikainstrumendi või tehnilise vahendi soetamiseks. Kolmandik stipendiaatidest vajab toetust suvises laagris või võistlustel osalemiseks.

Hobistipendiumi portfelli suurus on 20 000 eurot.

Noored ise oma hobitegevusest

Karina õpib muusikakoolis klaverit ja laulmist. Tegelikult oskas Karina natuke klaverit mängida juba enne muusikakooli, sest kasvataja oli ka ise klaverit õppinud ning märkas tüdruku annet. Karina on kiire õppija, ta armastab muusikat kuulata ja ka ise luua. Tänu usinusele ja andekusele sai tüdruk minna kohe muusikakooli teise klassi.

Karina soovib tulevikus saada lauljaks, kes oskab ka klaverit mängida. Tüdruk ütleb, et muusikakoolis käimine on teda palju rõõmsamaks muutnud. Nüüd on lastekodus ka uus klaver ja muusikakooli tundideks valmistumine on lausa lust!

Karina arvab, et ilma hobistipendiumita ei oleks ta muusikakoolis käia saanud, sest kool asub kodust kaugel ning asenduskodul nii palju raha ei ole, et saaks muusikakooli osalemis- ja sõidukulud katta.

Nüüd, mil Karina muusikakoolis käib, ei ole tal kunagi igav. Muusikaga tegelemine on tema meelistegevus, sest see tuleb tal kõige paremini välja. Karina on õnnelik ka uute sõprade üle, kellega ta tänu muusikakoolile tuttavaks sai.

Irina suurimaks motivatsiooniks trenni teha oli kaalulangus. Ta oli juba aastaid end kehvasti tundnud, sestap otsustas ta end kokku võtta ja järjepidevalt trenni tegema hakata, et kaal ja tervis korda saada. Kahjuks ei olnud asenduskodul piisavalt raha, et noore neiu spordiklubi eest iga kuu maksta. Ta otsustas, et tahab trenni tegema hakata ja taotles heategevusfondilt hobitegevuseks toetust.

Irina on õnnelik, et talle sattus nii hea treener, kelle juhendamisel sai ta palju teadlikumaks tervislikust toitumisest ja oma keha treenimisest. Motivatsioonitipp ja lubadus iseendale oli Irinal muidugi see, et kooli lõpupeol kõige kenam välja näha. Tänu treeningutele tunneb ta end palju vastupidavamana. Pikad rattasõidud ja rulluisudistantsid ei tundu enam nii koormavad ja rasked kui enne.

Oma toitumist on Irina asenduskodus elades päris tublisti korrigeerinud. Õnneks on see ka võimalik olnud, sest kasvatajad toetavad tüdrukut. Mõnikord on ta ise kogu perele süüa valmistanud ning suunanud teisi pereliikmeid tervislikumalt elama. Neiu on innustanud ka oma klassikaaslasi tervislikumale eluviisile: üks tema klassiõdedest on Irina toel ja juhendamisel loobunud rämpstoidust ja samuti kaalus alla võtnud. Eriti hea meel on Irinal aga oma noorema õe üle, kes on tema eeskujul palju rohkem liikuma hakanud. Irina on endaga rahul ja õnnelik, sest on nii palju saavutanud. Ta ütleb enda kohta, et see on üks imelise muutumise lugu.

Anatoli tegeleb juba poolteist aastat Muay Thaiʼga, mis on maailmas tuntud kui taipoks või kikkpoks. Anatolile meeldib see spordiala ja trenni läheb noormees alati hea tujuga. Varem veetis ta suurema osa vabast ajast arvuti taga. Kui ta hakkas tegelema spordiga, paranes ka füüsiline seisund ja vähenes arvuti taga veedetud aeg.

Anatoli eesmärk oli treeningutega parandada oma tervislikku vormi ning õppida kaitsma nii ennast kui ka oma lähedasi. Ta on seadnud endale kindlad sihid ja püüab need saavutada samm-sammult. Tulemused on silmanähtavad: paranenud on hinded koolis ja õppimine edeneb tõhusamalt.

Stipendium oli täiendavaks motivatsiooniks, et alaga tõsisemalt tegeleda. Alguses puudusid noormehel kaitse- ja spordivahendid – poksikindad, säärekaitsmed, elastikside ja lõuatõste kang. Asenduskodul ei olnud piisavalt raha, et neid soetada. Anatoli tundis end trennis ebakindlalt ja kartis end vigastada. Nüüd on kõik vajalikud vahendid stipendiumi eest soetatud ja traumade oht minimeeritud. Anatolile on olnud väga tähtis fondi ja treeneri usk tema edusse.

Suveperioodil taipoksi trenne ei toimu, kuid Anatoli käib usinalt sõpradega rannas jooksmas, et füüsilist vormi hoida. Noormees innustab ka sõpru oma kehalise võimekuse eest hoolt kandma ning kutsub trenni. Mõned sõbrad on juba Anatoli kutse peale taipoksi treeningutega liitunud.

Jaak mängib sõpradega jalgpalli kodus, sest treeningud lõpetati koolis ära, kuna jalgpallihuvilisi oli vähe. Õppeaasta jooksul esindas ta kooli mitmel jalgpallivõistlusel, kus saavutati ka medalikohti. Jaak mängib ka korvpalli ja käsipalli ning on tubli kergejõustikus. Eriti head tulemused on tal jooksmises, milles ta on treenerilt vaid kiidusõnu saanud.

Jaak on autistlik laps. Ta hoiab oma riideid ja jalanõusid väga, tallon oluline, et need oleksid ilusad, aga ka mugavad. Stipendiumi eest soetatud spordivahendid andsid Jaagule juurde enesekindlust, et võtta koos koolikaaslastega võistlustest osa ka uuel hooajal. Jaak ütleb, et jätkab sportimist kindlasti ja esindab ka edaspidi oma kooli.

Vladislavi hobiks on keeled. Noormees on väga tänulik, et tal oli võimalus heategevusfondi hobistipendiumi toel õppida inglise keelt. Ta teatab, et inglise keele eksam kooliaasta lõpus läks hästi ja on kindel, et inglise keele lisatunnid, mida ta stipendiumi toel võtta sai, osutusid eksamil määravaks.

Erik on erivajadusega väikesekasvuline poiss, kellele arst kirjutas kasvu tõttu välja puudetõendi ning soovitas ujumistrennis käima hakata. Kui Erik oli mõnda aega ujumisega tegelenud, selgus arsti juures, et ta on pikkust juurde võtnud ja kasv on eakohane. Puue on tänaseks tühistatud ja poiss on väga õnnelik. Tal on hea meel, et sai ujumistrennis käimiseks heategevusfondilt hobistipendiumi.

Oleg tegeleb jalgpalliga. Ta osaleb võistlustel ja naudib sportimist, sest see annab jõudu ning tervis on ka palju parem. Oleg teeb trenni spordiklubis, kus ta on litsentseeritud jalgpallur. Hobistipendiumi saamisega sai noormees juurde enesekindlust ja muutus vastutustundlikumaks, sest stipendium on ju kokku saadud paljude annetajate rahalisest toetusest.

Viktoria sai hobistipendiumi eest ellu viia oma unistuse ja osales rahvusvahelises skautide laagris Leedus. Tüdruk sõitis Leetu nii bussi kui ka rongiga. Laagris tutvus ta noortega paljudest välisriikidest nagu Läti, Leedu, Valgevene ja Ukraina.

Laager toimus metsas ja elada tuli telkides. Uute sõpradega oli väga lõbus. Söögivalmistamise eest hoolitsesid noored ise. Põnev oli tundma õppida Leedu köögikunsti eripärasid. Vabal ajal sai päevitada, jões ja järves supelda. Aeg lendas sportlikes ettevõtmistes, arendavates mängudes ja skautlikes tegevustes väga kiiresti – Viktoria tunneb, et saadud kogemus oli tema jaoks väga kasulik.

Ainar kandideeris SEB Heategevusfondi stipendiumile, kuna tema suureks sooviks oli senisest veelgi rohkem tegeleda oma lemmikharrastuse jalgpalliga. Sellel spordialal mängib väga olulist rolli korraliku varustuse olemasolu, eriti tähtsad on jalanõud. Ainar on kasvueas noormees ja seetõttu kulub tal aastas rohkem puutsasid kui suurematel lastel.

Ainar uuris ka jalgpallijalanõude hindu ja kvaliteedi vahet. Seekord võimaldas stipendium tal osta pisut kvaliteetsemad jalkasaapad. Noormees arvab, et spordikaugemad inimesed ei pruugi mõista, mis vahe on erinevatel jalkajalanõudel, sest väliselt paremate jalanõude eelised ei avaldu. Kuid pärast poodides ja internetis läbiviidud põhjalikku uurimist võib poiss julgelt kinnitada, et vahe on mäekõrgune!

Kuna jalgpall on Ainari suur lemmik, siis naljalt ükski treening vahele ei jää. Sellel aastal valiti ta koduklubi esindusvõistkonna duubelmeeskonda – see oli talle suur au. Eks võistlustega on ikka nii, et kord võidab Ainari meeskond ja vahel vastased. Poisile on aga oluline, et teda on koduklubis märgatud ja tunnustatud.

Enesekriitiliselt ütleb ta, et õppimisega võiks paremad lood olla ning magistrikraadiga treener on Ainarile suureks eeskujuks ja innustuseks.

Gert on suur muusikasõber. Kitarri ost aitas teda oma unistusele tublisti lähemale. Nüüd on tal endal isiklik pill, millega eneseteostuse poole edasi liikuda. Gertil on oma bänd, kus ta tegutseb juba mõnda aega. Tänu hobistipendiumile soetas noormees endale mitu paari kitarrikeeli ning statiivi. Gert arvab, et ilma isikliku pilli ja lisavahenditeta ei oleks ta oma muusikalises arengus sealmaal, kus praegu.

Grete on rahul, et hobistipendium osutus täpselt nii kasulikuks, kui ta oodata oskas. Ilma heategevusfondi rahalise toeta oleks ta pidanud leppima väiksema osalusega erialatundides, mis oleks tähendanud vähemat võimekust trompetimängus ning ka ebameeldivat tunnet, et ei saa endale piisavalt erialatunde lubada.

Praegu tõdeb Grete, et tema trompetimänguoskus on arenenud. Ta lõpetas just kohaliku muusikakooli ning õpetajate tunnustussõnad näitasid, et tema trompetisse investeeritud aeg ja fondi stipendium on end ära tasunud. Erialaõpetaja peab Gretet parimaks õpilaseks 20 aasta jooksul, sama meelt on ka neiu kontsertmeister. Grete ise järeldab sellest, et oli hea aasta.

Meelis ja Margus on ühe pere poisid. Stipendiumi eest soetasid nad endale jalgrattad, kuna muusikakool on kaugel ja rattaga on seal hea käia. Meelisele on jalgratas väga vajalik ka terviseprobleemide tõttu. Kui muusikakool mõnel päeval hiljem hakkab, siis jõuavad poisid kodust läbi sõita, et süüa ja seejärel tundi sõita.

Poisid tegid tänu uutele ratastele ära ka jalgrattaload: varem ei olnud lihtsalt sõiduriista, millega eksamisõitu teha. Enne eksamit käisid noormehed koos pereisaga mööda linnatänavaid sõitmas ja õppisid liiklusreegleid. Eksami läbisid mõlemad esimesel korral.

Muusikakoolis läheb neil samuti hästi. Margus on väga tubli solfedžos ja on sooritanud kõik tööd viitele. Meelisel läheb hästi kitarri erialatunnis. Stipendiumi eest ostetud jalgratastega käiakse koolis ja sõidetakse vabal ajal. Sel õppeaastal lõpetasid poisid muusikakooli teise klassi.

Liisa käib korvpallitrennis. Tüdruk on pärast stipendiumi saamist palju enesekindlam ja tema enesehinnang on tõusnud. Liisa naudib treeningutes käimist, sest uute korvijalatsite, dresside ja sokkidega on palju parem tunne teiste sekka minna.

Liis-Maria oli väga õnnelik, kui sai teada, et talle on määratud hobistipendium. Tüdruk käib jalgpallitrennis ning stipendiumi eest soetas ta endale uued jalgpallipuutsad, kaitsmed ja veel erinevaid asju, mida trennis vaja läheb.

Liis-Maria ise ütleb, et tal läheb jalgpallis hästi ning lisab, et siiani on nende meeskond kõik mängud võitnud – ka tema väravate abil. Tüdrukute meeskond sai endale just uue treeneri, kes meeldib meeskonnale väga ja ka Liis-Maria arvates on ta ülitore.

Tuuli on õnnelik, et sai tänu hobistipendiumile osta endale jooksulindi, millel ta saab nüüd joosta või kõndida. Tänu jooksulindile on Tuuli kehaline võimekus ja vastupidavus tasapisi kasvama hakanud. Tantsutrennis ei väsi ta enam ära ja jõuab ka kehalise kasvatuse tunnis kiiremini joosta ning pikematel distantsidel vastu pidada. Ka enesetunne on märksa parem, sest nüüd ei heida kaaslased enam ette, et ta ennast liigutada ei jaksa. Kehakaal ei ole Tuulil veel küll päris normis, aga ta liigub selles suunas.

Tänu jooksulindile saab tüdruk vihmase ilmaga trenni teha ka toas. Tal on tõesti hea meel, et saab nüüd lisaks tantsutrennile ka kodus jooksulinditrenni teha, mis on väga oluline tema tervisele. Tüdruk lisab, et peale tema treenivad jooksulindil ka teised pere lapsed. Tuuli arvab, et jooksulindi soetamine oli igati kasulik kogu perele.

Indrek sõitis trikirattaga iga päev. Ühel päeval hakkasid aga ratta osad lagunema. Eks iga asi vananeb, kui tihedalt kasutuses on. Vahel, kui trikk ei õnnestunud, kukkus ratas maha ning sai põrutada, sest maandumine käis suure hoo pealt. Väljavahetamist vajasid kett, kodarad, hammasratas, pedaalid, sadul ja vändad. Seetõttu pidi noormees vahepeal rattaga sõitmises pausi tegema, kuna see muutus juba ohtlikuks.

Tänu SEB Heategevusfondi toetusele sai Indrek trikirattale uued osad. See võimaldas noormehel trikitamisega jätkata ja edasi treenida. Indrekul on juba ka uued trikid selged. Poiss mõtleb neid ka ise välja ja õpetab endast nooremaidki.

Martin on erivajadusega noor mees, kes on juba neli aastat osalenud kurtide spordiklubis. Spordiklubi arendab noori väga mitmekülgselt: tegeldakse kergejõustikuga, mängitakse võrkpalli ja saalihokit. Treeningud toimuvad neli korda nädalas. Martin on käinud võistlemas nii saalihokis kui ka kergejõustikus. Noormees ei ole küll esikolmikusse jõudnud, aga kõige tähtsam on tema sportliku vormi edendamine. Lisaks pakub võistlemine Martinile emotsionaalselt väga positiivseid elamusi.

Pärast võistlusi on Martin oma tulemusega alati rahul ja rõõmustab toreda päeva üle. Trennis käimine on väga hästi mõjunud Martini tervisele ja kehakaalule, noormees polegi enam haige olnud.

Noormees on väga kohusetundlik ja järjekindel nii treeningutes kui ka muudes tegemistes. Martini kasvatajal on samuti hobistipendiumi määramise üle hea meel, sest asenduskodul ei oleks olnud võimalik igakuiselt Martini treeningute eest tasuda.

Jaanika jaoks oli keraamika kursus uus ja huvitav kogemus, seni oli ta klaasist ehteid valmistanud. Ta jäi kursusega väga rahule. Kursuse juhendajal jagus võrdselt aega nii algajatele kui ka edasijõudnutele. Positiivne oli Jaanika arvates seegi, et kui varem oleks ta ehk lihtsalt kodus telekas või arvutis istunud, siis selle asemel veetis ta aega uute inimestega, et endale midagi loomingulist valmistada.

Jaanika oli põnevil, kui kursuse lõpus oma asjadele järele läks. Huvitav oli vaadata, millise kuju need pärast põletusahjust väljatulekut said. Nüüd on tüdrukul oma kätega valmistatud võitoos, mis on pere igapäevases kasutuses. Jaanika tunneb, et tema kunstihuvi on leidnud ka praktilise väljundi.

* Laste nimed on osaliselt muudetud.