Hobidega tegelemine annab lastele ja noortele toetavaid suhteid - ja hobistipendium on ainult taotlemise kaugusel!
SEB Heategevusfondi hobistipendiumi programm on loodud selleks, et toetada asendushooldusel viibivate laste ja noorte hobidega tegelemist. Igasugune hobitegevus – olgu see sport, muusika, kunst, lugemine, tantsimine või matkamine – arendab nii füüsiliselt kui ka vaimselt. Seeläbi kasvavad lapse enesetunnetus ja -kindlus, sotsiaalsed oskused ja teistega arvestamine, ajaplaneerimise oskus ning palju muud.
Sel kevadel toetab SEB Heategevusfond 127 noore hobisid.
Kas Sina, asendus-, hooldusperevanem või lapse eestkostja, oled kuulnud SEB Heategevusfondi hobistipendiumist? Kas Sa tead, kuidas seda taotleda saab?
Hobistipendiumi taotlemine on väga lihtne: hobistipendiume annab SEB Heategevusfond välja 2 korda aastas, sügisvoorus (september – jaanuar) ning kevadvoorus (veebruar – juuni). Taotlus tuleb täita SEB Heategevusfondi kodulehel ning saata vajaminevad dokumendid (lisainfo) ja seejärel tuleb taotlusele vastus. Oleme ausad – enamus taotlustest saavad jaatava vastuse, hüvitatav summa võib oleneda taotluses märgitud soovidest. Hüvitamine käib kuludokumentide alusel, tagantjärele – meile tuleb saata täidetud kuluaruanne, arved ning ka maksekorraldused. Ja väga oluline on ka lapse tagasiside (vabas vormis jutuke oma hobist ja mida ta koges).
Hobistipendiumi on võimalik taotleda kolmes kategoorias:
- Hobivahenditeks (näiteks jalgpallilapsele jalgpalliriideid või – jalanõusid, ujujale ujumisriideid, korvpallilapsele trenniriideid, kunstnikule kunstivahendeid jne) – toetuse summa on kuni 150 eurot, aga omaosalus kogu vahendite maksumusest peab olema 10%-30%.
- Laagri- ja võistluskuludeks (näiteks on tantsuvõistlustel võistlejatele osalustasu, arutamistrenni suvelaagri osalustasu jne) – toetuse summa on kuni 150 eurot, omaosalus kogu summast peab olema vähemalt 10%.
- Huviringi või trenni kuutasudeks (näiteks ratsutamine, jalgpall, allveeujumine, kunstiring, flöödiring jne) – toetuse summa on kuni 35 eurot kuus ehk maksimum ühe perioodi eest on 175 eurot, omaosalus jälle vähemalt 10%.
Hobistipendiume annab SEB Heategevusfond välja juba 10 aastat. Kui algusaastatel oli stipendiaate keskmiselt paarkümmend igas voorus, siis nüüdseks on see number stabiilselt olnud üle saja – 110–130 ringis. Meie stipendiaadid elavad Eesti eri paigus nii hooldus- ja eestkosteperedes kui ka asenduskodudes ning on vanuses 4–25 aastat – üle 18-aastaseid noori toetame stipendiumiga juhul, kui nad õpivad, ning seda kuni 25-aastaseks saamiseni.
Hobistipendiumi taotlusvoorud on kaks korda aastas – sügisel ja kevadel. Selles kevadvoorus taotleti hobistipendiumi kokku summas 24 669 eurot, sealhulgas 16 379 eurot hobiringide-trennide kuutasudeks, 5690 eurot spordivahendite soetamiseks ning 2600 eurot laagri- ja võistluskuludeks. Iga stipendiaat sai toetust maksimaalselt kahes kategoorias – näiteks spordivahenditeks ja kuutasudeks ning omaosalus jäi olenevalt toetuse kategooriast 10 ja 30 protsendi vahele.
Läbi aastate on stipendiumitaotlustes olnud esikohtadel ratsutamine ja hobuteraapia, jalgpall ning jõusaalis käimine. Aga on ka väga „teistmoodi“ hobisid, nagu näiteks teater, parkuurimine, allveeujumine, kikkpoks, leiutamine ja robootika. Suures plaanis pole ju vahet, millega laps või noor tegeleb, peaasi, et tegeleb, eks? Sest hobiga tegelemise olulisus peitub hoopis milleski muus kui selle hobi nimetuses…
Lapsele loeb positiivne tagasiside, kontakt ja suhtlus
Stipendiaadid ise ütlevad, et kõige olulisem, mis nad trennides-ringides käies saavad, on just positiivne tagasiside, kontakt ja suhtlus – ning polegi vahet, kas see kõik tuleb inimestelt või hoopis… loomadelt. Lapse jaoks on väga oluline tajuda, et ta on kuhugi oodatud, ta on milleski hea ja vajalik, saab millegagi hakkama. Ning et teda aktsepteeritakse just sellisena, nagu ta on. Et ta on väärtuslik. Ja et temas on potentsiaali.
Ekslik on arvata, et lapsed ei taju ega hooligi, mida neid ümbritsevad täiskasvanud neist arvavad või kuidas neisse suhtuvad. Vahel on vaja ainult ühte mõtlematult pillatud sõna või kogemata antud hinnangut, et ühe lapse enesehinnang langeks miinustesse. Ja seda uuesti üles ehitada on oi kui raske. Sellepärast usume me SEB Heategevusfondis, et iga last peaks ümbritsema võrgustik headest suhetest, mis oleks nagu turvavõrk, millest laps läbi ei kuku, kui tal on keerulised ajad iseendaks olemises. Ja samuti me usume, et hobid on just need, mille kaudu saab laps palju erinevaid kogemusi, et iseendast ja oma oskustest, omadustest ja võimetest teadlikuks saada. Ja me soovime olla osake sellest turvavõrgust.
Iga stipendiumivooru alguses kirjutavad stipendiumitaotlejad meile koos taotlusega ka motivatsioonikirja, milles põhjendavad, miks nad just selle hobiga soovivad tegeleda. Siinkohal mõned näited laste ja noorte enda sõnadega, mis kinnitavad väga selgesti, et oleme õigel teel, kui arvame, et rohkem kui midagi muud on lastel vaja turvalisi ja toetavaid suhteid.
Sander, 13-aastane, hobuteraapia: „Just loomadega tegelemine annab mulle palju jõudu ja rõõmu ja laseb olla vaba, rahulik. Treeningutel tunnen ennast vabana ja saab olla hoopis uues keskkonnas. Seal ringis on mul ka sõbrad tekkinud ja saame seal koos õppida hobuste eest hoolitsemist. Seal saab olla palju värskes õhus ja palju tööd ära teha, mis on kosutav ja teraapiline. Seal saan paraja koormuse, oma uudishimu rahuldada ja nii tunnen ennast hästi. Olen muutunud rõõmsameelsemaks ja mul on, kus käia ja mida oodata. Suur tänu, kui ka seekord mind aitate.“
Sanna, 11-aastane, kunstiring: „Kunstikoolis meeldib mulle ka sõpradega koos olla, aga kõige rohkem naudin ma joonistamist. Seal on toredad õpetajad ja direktor, kes teevad koolipäevad rõõmsaks. Eriti meeldib mulle savitöö õpetaja, sest ta on väga tore ja me teeme põnevaid asju. Mulle meeldib savist teha asju, millele saan peale trükkida oma nime või muid kujundeid. Kunstikoolis on alati lõbus ja seal on hea õhkkond. Kui ma lähen kunstikooli, siis muutun ma alati rõõmsamaks, isegi kui olin enne natuke tusane. Kunstikoolis on mul rohkem aega oma töid teha ja ma saan seal palju õppida. Ma loodan, et te kaalute mind stipendiumi andmisel, sest see aitaks mul jätkata oma õpinguid kunstikoolis ja teha veelgi rohkem toredaid asju. Ma armastan kunsti ja tahan õppida veel palju uusi asju juurde.“
Marta, 11-aastane, jäähoki: „Ma tahan saada sama tubliks sportlaseks nagu mu õde. Selleks pean palju harjutama. Meil oli trenni jõulupidu, kus ma ka osalesin ja kõik uisutajad osalesid samuti selles ja meil oli hästi palju pealtvaatajaid. Sel aastal ma enam ei karda, kui kõik vaatavad ja ma näiteks kukun. Mulle meeldib minu trenn ja treener ja sõbrad, kellega koos trennis hokit mängin. Meil on toredad suvelaagrid ka. Ma tahaks isegi siis hokit edasi mängida, kui ma suureks saan.“
Sergo, 8-aastane, laulmine: „Ma olen laulmas käinud juba kaks või rohkem aastat. Meil on olnud mitu esinemist oma grupiga. Ükskord me esinesime ühes pargis laval, palju inimesi kuulas. Mul jäävad laulusõnad hästi meelde, sest õpetaja õpetab meid hästi ja tal on oma nipid, et me saaksime headeks lauljateks. Kevadel on meil üks kontsert ka tulemas ja siis saab mu pere vaatama tulla, kuidas ma olen hästi laulusõnad pähe õppinud ja laval kõigile laulan. Mina tunnen, et laulustuudios olen ma rõõmus ja õnnelik.“
Natali, 16-aastane, teatriklubi: „Olen tagasihoidlik tüdruk, mul on raske suhelda teiste lastega. Aga iga päev ma õpin suhtlema inimestega. Teatriklubist leidsin palju sõpru ja tutvusin erinevate huvitavate inimestega. Teatrirühm õpetas mind ennast väljendama ja seda, et pole vaja oma tundeid karta. Mulle meeldib teatriklubis käia ja saada erinevaid positiivseid emotsioone. Ma käin teatriklubis juba kolm aastat. Mulle meeldib laval olla – see on nii vahva! Mulle meeldib töötada meeskonnas, me mõtleme läbi kostüüme, mõtleme välja teatrietendusi, see on väga huvitav. Muidugi, seal on mul juba palju sõpru. Minu arust, tänu sellele hobile ma sain avatuks ja vabaks. Aitäh, et toetate minu hobi!“
Rita, 15-aastane, sõudmine: „Mina käin sõudmise trennis teist aastat. Mulle hakkab seal järjest rohkem meeldima. Tegeleme seal hästi paljude spordialadega. Näiteks korvpall, jalgpall, jooksmine ja ujumine. Olen kõigis nendes alades palju paremaks läinud, sest meil on nädalas kolm korda trenn. Ootan juba väga, et kevad tuleks, siis saan minna järvele sõudma ja saan hakata päris oma ala trenni tegema. Sõudmise trenn on minule väga sobiv. Olen seal ka juba päris mitu head sõpra leidnud. Tahan kindlasti selle trenniga jätkata. Loodan väga, et SEB Heategevusfond toetab minu treenimist.“
Paula, 13-aastane, tantsimine: „Mulle on tantsimine alati meeldinud. Olen ka enne perekodusse tulekut natuke tantsimisega tegelenud. Koolis rahvatantsus ja ka natuke tänavatantsus. Nüüd, kui hakkasin eelmisel aastal uuesti tantsuringis käima, tunnen, et see on just minu koht. Mulle väga meeldib. Meeldib, kui treener laseb vahel endal mingeid samme välja mõelda, meeldib, kui oleme kuskil esinemas või võistlustel lava peal ja kui meil siis kõigil väga hästi välja tuleb. Tunnen, et olen saanud selle ajaga ennast palju arendada, olen kindlasti nüüd palju julgem tantsija. Meeldib, et saan tantsimas käia koos oma heade tuttavate inimestega. Väga meeldib, kui meil on trennis või võistlustel hästi läinud, kui siis kõik meid kiidavad, see on väga hea tunne. Palun SEB Heategevusfondi, et ta toetaks ka edaspidi minu tantsimise teekonda.“
Tristan, 15-aastane, klaveriõpe: „Ma olen 15-aastane muusikahuviga noormees. Natuke olen edev ka. Mulle meeldib, kui mu mängimine tekitab elevust ja rõõmu. Uhke oli meie perekodu ühe ürituse raames esitada enda poolt valitud palasid. Õpin klaverimängu viiendat aastat. Palad, mida õpin, on läinud järjest keerulisemaks, aga ka ilusamaks. Mõned palad vajavad palju harjutamist. Õnneks olen saanud omale MTÜ SEB Heategevusfondi toel klaveri. Mulle väga meeldib, et saan klaverit harjutada vastavalt oma meeleolule. Olen ka varem taotlenud ja saanud toetust klaveritundide eest tasumiseks. Hea oleks tulevikus muusikuna töötada. Hea on osata midagi hästi ja sellega teistest eristuda. Mul on hea meel, kui saan selle stipendiumi.“
Roland, 14-aastane, võrkpall: „Ma olen 14-aastane sportlik noormees. Mulle meeldib sport ja liikumine. Olen pool aastat käinud võrkpallitrennis. Mu sõbrad mängivad ka võrku. Lisaks sellele käime koos sõpradega jõusaalis. Olen eriti uhke selle üle, et meie treener lubab mul olla abikohtunik. Ma tean reegleid hästi ja mulle meeldivad kokkulepped. Kohtunikuamet oleks edaspidi väga äge. Varem olen mänginud jalgpalli ja käinud tõuksitrennis. Mulle meeldib kiirus ja see, et sporditegemine aitab mul end välja elada. Tänu spordile on mu sõpruskond täielikult vahetunud. Mind ja sõpru seob ühine huvi spordi vastu. Mul on hea meel, kui saan selle stipendiumi.“
Need ning veel üle saja teise lapse ja noore huviga seotud loo lühikese kirjelduse leiate meie kodulehelt: Laste huvid.
Kallid laste hooldajad/kasuvanemad – teie olete laste peamised innustajad ja julgustajad – toetage lapsi nende huvides, julgustage katsetama erinevaid hobisid ja kuulake, mida lastel öelda on. Ja aidake neid ka SEB Heategevusfondi hobistipendiumile kandideerimisel!
Järgmine hobistipendiumi taotlusvoor toimub juba septembris, ankeedi ja lisainfot vajalike dokumentide jm kohta leiate SEB Heategevusfondi kodulehelt.
Jääme ootama teie laste osavõttu!
(Laste nimed ja muu äratuntav on laste kaitseks sellel lehel muudetud.)
Foto: Adrià Crehuet Cano | Unsplash