Erilised lõhna-, kuulmis- ja valguskingitused erilistele lastele

10.12.2021
Jõulusoovide puu
Lapse käsi mängu arvelaual

Meie asendus- ja perekodudes elab ka lapsi, kelle suhtlus maailmaga on erivajaduse tõttu raskendatud. See aga ei tähenda, et nad jõuluvana ja kingitusi ei ootaks. Ikka ootavad ja tunnevad neist väga suurt rõõmu!

Mõne pere perevanemad saavad vaid aimata ja mõistatada, mida nende laps võiks jõuluvanalt soovida. Sandra (15) on kõnetu neiu. Soovide väljendamisega on Sandral raskusi. Aga tal on huvitav komme tutvuda inimestega lõhnade kaudu. Nimelt, kohtudes kellegagi esimest korda, armastab Sandra inimest nuusutada. „Arvame, et teda huvitaksid ja rõõmustaksid erilised ja teistmoodi lõhnad, mida võiks pakkuda kinkekomplekt kaisukaruga ning kosmeetika,“ selgitab Sandra perevanem. 

Maris (7) on sügava puudega ja ta ei räägi. Õigemini – ta räägib pilgu abil. Talle meeldib silmitseda eredaid objekte ja ta reageerib valgusele. Sellepärast võiks jõuluvana Marist rõõmustada ühe huvitava lambiga, mida tütarlaps saaks vaadelda. 

Muusika ja helid teevad rõõmu!

Ka 12-aastane Steven ei aja juttu ega liigu. Tema päevad mööduvad voodis. Steveni suhtlus maailmaga käib kuulmismeelega – ta naudib väga muusika kuulamist. Hea kingitus Stevenile oleks raadio, mida ta saaks kuulata. 

Deniss (9) on samuti eriline laps, kelle kuulmistaju ja kommunikatsioon ümbritseva maailmaga vajab arendamist. Denissil on omajagu spetsiifilisi mänguasju, kuid perevanem on pannud tähele, et väga haaratult tegutseb ta just kineetilise liivaga. Deniss ootabki jõuluvanalt kineetilist liiva, et saaks veelgi lõbusamalt mängida. 
17-aastast Anželikat võlub muusika. Ta on eriliste vajadustega eriline piiga ja sõprade leidmine on tema jaoks paraku keeruline teema. Sestap on Anželika peamiseks hobiks kiikumine, muusika kuulamine ja õues jalutamine. Tema ootab jõuluvanalt kaasaskantavat kõlarit, et saaks rahustava muusika igale poole kaasa võtta. 
Liisuga (11) samas peres kasvab mitu erivajadusega last ning Liisu on neist ainuke, kes ringi liigub ja natuke oma käsi kasutab. Eriti meeldib talle pabereid kortsutada, sest siis tekib huvitav hääl. „Liisuga õpime baastasandil eneseteenindust ja näeme tema arengus edenemist. Hambapesu on praegu Liisu lemmiktegevus ja kindlasti muudaks põrisev elektrihambahari selle toimingu veel lõbusamaks. Jõuluvanalt ootabki Liisbet elektrilist hambaharja,“ selgitas Liisu perevanem. 

Mängud kestavad kauem

Väga loominguline autistlik Daniel (10) on lausa meister igasuguseid mänge välja mõtlema. Üle kõige meeldib talle autodega mängida ja neile keerulisi sõiduradu ehitada. Daniel rõõmustaks väga, kui leiaks kingikotist päästeautode rajakomplekti. 

Autohuviline on ka erilise vajadusega eriline Sander (15). Õigemini – seda noormeest võluvad kõik asjad, mis on seotud masinatega. Eriti põnevad on tööd tegevad masinad. „Ta võib neid lõputult arvutist vaadata ja muudkui unistab, kuidas just tema neil rooli keerab. Oma erilisuse tõttu mängib ta väga meelsasti mänguasjadega. Kraanaauto oleks Sandrile parim jõulukingitus!“ kirjutas poisi perevanem jõuluvanale.

Parim on jõulukink, mis pakub rõõmu ja arendab – sütitab avastamiskihku, paneb teadmisi proovile või õpetab mõnda uut oskust. Teeme lapsele parima kingituse siis, kui paneme tähele tema soove ja mõistame nende soovide taga olevaid tegelikke vajadusi.

Jõuluõhtul kingituste jagamine on paljude laste jaoks aasta kõrghetk. Aga aastas on 12 kuud, 365 päeva, 8760 tundi, 525 000 minutit ja 31 536 000 sekundit. Iga päev, tund ja hetk inimese elus on võrdselt tähtis!

Unistused ei lõpe jõuludega. Kõik perekodudes kasvavad lapsed soovivad igapäevaelust rõõmu tunda ja hobidega tegeleda aasta läbi, täpselt samuti nagu koos vanematega kasvavad lapsed. Seepärast vajame järjepidevat toetust. Oleme tänulikud, kui teete püsiannetuse, sest koos saame teha suuri tegusid iga päev. 
Panusta 3 eurot kuus ja kingid lastele eduelamusi, uusi kogemusi või toetad noori hariduse omandamisel, mis on elutähtis iseseisvasse ellu astumisel. Anna oma väike panus, et asenduskodus elaval lapsel oleks samasugune toetav ja arendav keskkond nagu meie oma peres kasvavatel lastel.