Uppumisohte tuleb osata lugeda

24.03.2013
Blogi

Kui tähtis on sõbrale appi tõttamine ja samas enda turvalisuse tagamine, et ka päästja ei muutuks abivajajaks? Nii kevad kui ka suvi saabuvad alati natuke „ootamatult“. Igal aastal loeme kurba statistikat juhtunud veeõnnetuste kohta. Seepärast tekkis mõte sellele teemale varakult tähelepanu juhtida, sest just praegu on kõige õigem aeg arutada lastega veeohutuse teadlikkust tõstvatel teemadel, rääkides sellest, millised veekogud on ohtlikud ja mida peaks tegema, kui keegi on näiteks vette kukkunud.

Kuuendat aastat järjest kutsus Tallink Spa & Conference Hotel oma sünnipäeva puhul külla hoolekandeasutuste lapsi. Üritusest võtsid osa kaheksa turvakodu lapsed üle Eesti – Viljandist, Tartust, Ida-Virumaalt, Tallinnast ja Harjumaalt – kokku 170 külalist. Sillamäelt pärit Igor rõõmustas teel ujumispeole: „Sünnipäevale ju kutsutakse vaid häid sõpru ja sugulasi! Tuleb välja, et meie olemegi nende head sõbrad.“

Kevadist koolivaheaega lõpetaval ujumistrallil oli sel korral teemaks veeohutus ning mängude kaudu veeohutuse põhitõdede tutvustamine. Sellest rääkisid lastele MTÜ Vabatahtlik Reservpäästerühm veegrupi vabatahtlikud. Uppumiste peamiseks põhjuseks on inimeste vähene teadlikkus ohtudest, mis vee ääres varitsevad – kuigi loodus ise annab meile tegelikult päris palju vihjeid, tuleb neid märke osata lugeda: näiteks praod jääs, keerised vees jmt. Lastele tutvustati ka esmaseid päästevahendeid – päästevesti, viskeliini, päästerõngast jmt.

Laste lemmiktegevuseks ujumispäeval oli viskeliini kasutamise harjutamine ning tähtsaim mõte, mis nad sellest päevast kaasa võtsid, oli see, et uppuva sõbra päästmisel tuleb ulatada abikäena kindlasti mõni ese (kepp, rätik vmt), et uppuja ei tõmbaks päästjat vette kaasa ja lõpptulemusena oleks halvimal juhul kaks abivajajat.

Rebeca oli väga õnnelik, et sai olla päästevesti kasutamisel nn õppemodell ja tema õde Arabella nautis võimalust, et veegrupi vabatahtlikud päästsid teda viskeliiniga 1,5 tundi järjest.

Ujumiskursusest võtsid vabatahtlikena osa ka Naiste Korvpalli Meistriliiga korvpallurid klubidest Eclex, Audentese SG/Noortekoondis, Tallinna Ülikool ja AmEst Rapla. Lapsed olid väga uhked, et nad on nüüd tuttavad meistriliiga sportlastega!

Kui kasvatajad küsisid lilla-huulsetelt lastelt mitmetunnise veemõnude nautimise järel, ega kellelgi jahe ei ole, vastasid kõik kui ühest suust, et neil on väga palav! Soome saunas arvas väike Ljudmilla, et teinekord peaks kõik nohuninad kaasa võtma ja Soome sauna tooma – nohu ongi kohe kadunud.

Nikita oli õnnelik, et sai külastada Türgi sauna, ratsutada täispuhutava krokodilliga ning õppis ürituse lõpuks ujumisrõngaga vee peal püsima.

Paljud veeõnnetused võiksid jääda toimumata, kui lastel ja meil täiskasvanutena oleks põhiteadmised veeohutusest ja just seda me soovimegi sellel aastal varjupaikade töötajatele ja seal peatuvatele lastele õpetada. Juba maikuus algavad fondi eestvedamisel veeohutuse koolitused turva- ja asenduskodude töötajatele –, et suverõõmude nautimine oleks kõigile asendushooldusel viibivatele lastele ohutu.

Ujumistralli järgsel hommikul võttis Meelis suure täispuhutava konna kooli kaasa – nii hästi oli ta end vees tundnud, et ei tahtnud sellest heast tundest loobuda: ujumispäevalt kingituseks saadud inimsuurune konn aitavat seda tunnet eneses hoida veel pikka aega.

Triin Lumi