Jõulusoovide puu

Jõulusoovide puul on turva- ja asenduskodude laste jõuluvanale saadetud unistused ja soovid. Et need ei jääks pelgalt unistusteks, vali jõulupuult kink ning tee annetus vastavalt oma võimalustele.

www.heategevusfond.ee/joulupuu

Turvakodude töötajad õppisid mänguga viha võitma

Üheks suuremaks väljakutseks turvakodude töötajatele on kindlasti lapsed, kes kasutavad oma haigetsaamise, viha ja agressiivsusega toimetulekuks meetodeid, mis teisi või neid endid kahjustavad.

Emma vihakoolitus

Aprillis toimus Pärnus SEB Heategevusfondi eestvedamisel järjekordne üle-eestiline laste turvakodude töötajate koolitus. Sel korral oli teemaks “Mänguterapeutilised tehnikad vihaga toimetulekuks” ja juhendajaks professionaalne mänguterapeut Emma Moat Inglismaalt. Kursus tutvustas lähenemisviise, mille eesmärk on aidata lapsel endas toimuvast teadlikuks saada ning oma emotsioone ja mõtteid väljendada.

Viha on normaalne ja loomulik reaktsioon. Viha on probleem vaid siis, kui sellel ei lasta väljenduda tervislikul viisil – ilma väljendamiseta võib viha sissepoole kuhjuda. Mõnikord on meie turvakodudes peatuvatel lastel lihtsam näidata viha välja mingi muu, reaalsema emotsiooni asemel – hoope jagades, haiget tehes, lüües või karjudes. Seega on väga tähtis need tunded ära tunda ja õpetada lapsi viha väljendama tervislikul, mittevägivaldsel viisil.

Emma vihakoolitus

Koolitusel õpiti, et vihaga võib toime tulla teisi kahjustamata ja isegi lõbusal viisil – savist vihakoletisi voolides, rollimängude abil, seebimulle ja õhupalle puhudes, maske tehes ja kasutades muid mängulisi toimetulekuid.
Viha on üks meie baasemotsioonidest ja lastel on palju kasu vihatunde väljatoomisest. Ebatervislik on see ainult siis, kui see väljendub destruktiivselt. Ilma vihata ei ole ka heatahtlikkust, armastust ja õnne.

Väga oluline on toetada turvakodudes töötavate inimeste enesearengut, et neil oleks rohkem teadmisi sellest, kuidas olla lapsele toeks tema kriisihetkel – et neid paremini mõista ja aidata. Koolitusest võtsid osa seitsme laste varjupaiga töötajad Pärnust, Tartust, Tallinnast, Harjumaalt ja Ida-Virumaalt.

Triin Lumi

Osale heateos Täname Sind abi eest, kui oled meie heategevusprogrammi juba toetanud või kavatsed seda teha tulevikus. Sõlmi püsikorraldusleping summas 3 eurot kuus või aita ühekordse annetusega.