Jõulusoovide puu

Jõulusoovide puul on turva- ja asenduskodude laste jõuluvanale saadetud unistused ja soovid. Et need ei jääks pelgalt unistusteks, vali jõulupuult kink ning tee annetus vastavalt oma võimalustele.

www.heategevusfond.ee/joulupuu

Tegus perepäev kõnniretkel Eestimaa südames

„Perekond on ilmaelu tugisammas – tule, kõnnime koos Eestimaa südames, et igal lapsel oleks perekond!“ Sellise üleskutsega oodati Eestimaa inimesi 2. juunil Paidesse suurele perepäevale, kus igaüks sai anda oma panuse tõstmaks teadlikkust, et iga laps vajab kasvamiseks turvalist ja armastavat peret.

Perepäevale sõitis Eesti erinevaist paigust kokku ka üle 200 lapse, kelle koduks on praegu turva- või asenduskodu. Kasvatajad rääkisid, et lapsed olid eelmisel õhtul sõiduks ettevalmistusi tehes väga elevil. Kaasa sai pakitud piknikuks vajalikud söögid-joogid ja piknikutekk, päikese kaitseks prillid ja nokamütsid, vihma jaoks vihmavarjud- ja keebid.

Paidesse jõudes mindi esmalt mitmekilomeetrisele jalutuskäigule. 9-aastane Kevin sammus suure grupi eesotsas, 7-aastane Klaarika hoidis pisut vaiksemat tempot ja muretses, millal kohale jõutakse – ta tahtis juba kangesti batuutidele hüppama minna. Suuremad lapsed kasutasid võimalust ja jahutasid ennast palaval suvepäeval karastavas vees – kõnnirada kulges ümber Paide järve.

Mõned lapsed olid kaasa võtnud jalgrattad ja tõukerattad, et kõndimisel jalavaeva vähendada. Asfaldilõikudel sai rattaga kiiresti edumaad suurendada, mida teise klassi lõpetanud Kristel, Reiko ja Marko ka tegid, kihutades teistest kaugele ette. Ega kõndimine olnud ju miski võistlus, aga pikk edumaa andis vahepeal võimaluse jälle istuda ja teisi järele oodata. Väike Anželika triivis rahulikult oma tõukerattaga kõndijate seas ja püüdis lehvitada koertele, kes majade aedades puhkasid.

Kõnniretk päädis Lembitu pargis suure perepäevaga. Iga kõndija sai kingituseks martsipanist roosa südame, mis lausa sulas suus. Lastel oli suur soov kõik tegevused ja atraktsioonid kiiresti järele proovida. Alustati enamasti batuudist, seejärel joosti edasi ronimisseinale, vahepeal oli tarvis osa võtta osavusmängudest ja läbida takistusriba. Batuudi peale julges minna ka 5-aastane Märten, kes seni ei ole söandanud seda teha, kuid koos teiste lastega ja nende ergutusel oli julgust rohkem. Iga tegevuse juures jagati ka üllatuskinke.

Poiste lemmikuks oli seiklusrada ning mootorrattad ja -ratturid. „Ma sain motikaga sõita!“ kõlas poisi suust, kes oli just mootorrattaga Paide tänavatel tiiru teinud. Kasvatajad arvasid, et see oli küll selline elamus, mida laps niipea ei unusta. Väiksemad lapsed, kes mootorrattaga sõita ei julgenud, lasid ennast agaralt koos rattaga pildistada. Tuletõrjeauto juures tohtis ronida ja erinevaid nuppe katsuda, see kõik oli poistele väga põnev.

Tüdrukutele meeldisid kõige enam patside punumine ja näomaalingud. Noored preilid Piibe, Katri, Marion ja Kristel lasid endale teha toredad punupatsisoengud ja kelmikad näomaalingud. Hobusega meeldis ratsutada nii poistele kui ka tüdrukutele. Tüdrukud võtsid hoolega osa viktoriinidest. 13-aastane Evelin oli edukas ja sai auhinna, mille üle ta oli väga uhke. 8-aastane Elis joonistas suure rõõmuga ja sai kingituseks kleepsud. Lennusadama rahvas jagas õhupalle, millest mõistagi kõik lapsed vaimustuses olid. Piibe, Katri ja Marion olid rõõmsad ka tasuta raamatute ja koomiksite üle, igaühel oli lausa suur pakk koju viimiseks kaenla all.

Paljud lapsed avaldasid arvamust, et Paide on tõesti nagu Eestimaa süda, sest kõik inimesed on nii lahked! Pannkooke küpsetanud tädide käest uuriti, mitu kooki nad küpsetanud on ja mitu liitrit morssi kokku seganud.

Laste muljetes on erilisel kohal Luisa Värk ja Alen Veziko, kes perepäeval esinesid. Selle üle rõõmustasid eriti 11-aastased Kristel ja Katrin, kes läksid koju lauljate autogrammidega. Paide koolilaste etteastetele elati väga kaasa: nii tantsijad kui ka lauljad said suure aplausi osaliseks. Klaarika rääkis pärast kasvatajale, et tahab ka kunagi nii väga tantsima hakata ja siis esineda, tüdruk vaatas esinejaid suisa suu lahti. Muidugi meeldis lastele ka mustkunstniku etteaste, mida kohe väga lähedalt vaatama joosti.

Päeva lõpus sai kinos vaadata filmi „Pii elu“, millest vaimustusid enam suuremad lapsed. Mudilastele tundus see liiga pikk ja subtiitreid ei osanud pisemad samuti lugeda.

Lapsi saatnud kasvatajatele meeldis, et ettevõtmise käigus ei pööratud eraldi tähelepanu lastekodulastele, kes said tunda ennast võrdväärsena nende lastega, kes olid perepäevale tulnud koos oma ema-isaga.

Paljud turva- ja asenduskodude lapsed olid Paides esimest korda. Laste silmaring on jälle pisut avaram ja lisandunud on üks koht Eestimaa kaardil, kus nad ise kohapeal käinud on. Õhtul, kui mõned lapsed olid suurest väsimusest diivanile magama jäänud ja kasvataja neid süles oma tuppa viis, ütles 6-aastane Kaspar: „Tead, ma olen nii õnnelik!“

Kõndimine toimus Paide linna, Oma Pere, Igale Lapsele Pere, SEB Heategevusfondi ja LIONS Eesti piirkonna ühisel jõul ja nõul.

Kokkuvõtte laste muljete põhjal koostas Kati Käpp

Osale heateos Täname Sind abi eest, kui oled meie heategevusprogrammi juba toetanud või kavatsed seda teha tulevikus. Sõlmi püsikorraldusleping summas 3 eurot kuus või aita ühekordse annetusega.