Jõulusoovide puu

Jõulusoovide puul on turva- ja asenduskodude laste jõuluvanale saadetud unistused ja soovid. Et need ei jääks pelgalt unistusteks, vali jõulupuult kink ning tee annetus vastavalt oma võimalustele.

www.heategevusfond.ee/joulupuu

Tark mina, minu toredad lapsed ja õnnelik ühiskond

SEB Heategevusfondi ja Mentor-programmi koostöös korraldasime detsembrist märtsini SEB töötajatele õhtuse koolitussarja suhetest. Pilootprojektis “Targa lapsevanema kursus” tutvustati värskeid vaatenurki ja uusi võimalusi probleemide lahendamiseks ning arutleti selle üle, kuidas arendada häid suhteid.

Üleskutse kursusel osalemiseks osutus väga populaarseks– vähem kui 24 tunniga olid grupid soovijatest pungil ja joone alla jäi ootele veel ühe kursuse jagu huvilisi.

SEB töötajatele korraldatud Targa lapsevanema koolitused olid sponsitud SEB Eesti poolt.

Kokku viiel kohtumisel otsiti koos koolitajate Tuuli Vellama ja Pille Isatiga vastuseid küsimustele: mis on oluline inimestevahelistes suhetes ja laste kasvatamisel; kuidas on ühiskond muutunud perekonna vaatepunktist ja millised oma vanematele iseloomulikud jooned oleme oma laste kasvatamisel üle võtnud. Rääkisime laste arengust ja põhivajadustest; mõistmisest lapse vaatenurgast; vanemate mõjust lapse minapildi kujunemisel; suhtlemismudelitest; noorte hulgas levinud hoiakutest; alkoholi, tubaka ja narkootikumide kasutamisest ja riskikäitumise ohumärkidest jpm.

Jagan teiega mõtteid koolitusel osalejatelt:
“Koolitus aitas mõista, miks lapsed käituvad vahel nii nagu nad käituvad ning õpetas lapsi nägema teise nurga alt. Mulle väga meeldis selline kursuse vorm – sain palju kaasa mõelda ning ka kohe südamelt ära rääkida.”
“Hea oli kuulda, et väga okei on enda vaistu usaldada ja jääda iseendaks ning ei pea kasutama kramplikult mingit lastekasvatusmeetodit. Kursus suunas mõtlema käsitletud teemadele veidi laiemalt.
“See pani ennast rohkem analüüsima. Koolitus andis uusi teadmisi ja tuge, sest paljudel on sarnased küsimused ja probleemid ning sedasi arutledes sain ka teadmise, et kõikidele küsimustele on olemas lahendused!”
“Minu 4-aastane poeg edastab väga selgeid ja arusaadavaid mina-sõnumeid maailmale. Koolitusega lisandus meie perele mitmeid toredaid traditsioone!”
“Lapsed olid väga põnevil, et ma sellisel koolitusel käisin ja teevad mulle nüüd aeg-ajalt kontrollolukordi, et näha, kas oskan ikka õpitut ka kasutada.”
“Kursus pakkus mulle palju uusi teadmisi ja paneb rohkem sügavuti mõtlema elu erinevatele olukordadele. Teemad, mida käsitleti, on minu meelest olulised igaühe jaoks."
“Varem vaatasin asju ainult enda nurga alt, nüüd oskan asetada end ka lapse asemele. Välja tuleb kompromiss, mitte käsk nagu varemalt. Sain palju väikseid vihjeid ja näpunäiteid enda kõrvaltvaatamiseks ja enda teise sussidesse asetamiseks.”
“Palusin oma 6-aastasel tütrel magama minna ja ta ütles, et soovib veel filmi vaadata 10 minutit. Koolitusel omandatud oskustega proovisin teisiti olukorda lahendada. Vastasin, et sobib ning 10 minuti pärast ootan, et ta ise teleri kinni paneks ja voodisse läheks. Ja nii oligi! Tavaliselt kestis esmalt vaidlus 10 minutit ja siis sama palju jonn otsa ning lõpuks läks pahur laps voodisse. Täna saan aru, et suurim jonnija oli varasemalt igaõhtuses olukorras emme ise …”
“Veetilk uuristab lõpuks ka kivisse augu. Iga koolitus tuleb kasuks ja muudab mind paremaks inimeseks. Meeldisid nipid lapsega läheduse hoidmiseks ja suurendamiseks ning samuti viited allikatele, kust saada rohkem infot huvipakkuvate kasvatusküsimuste kohta. Sain aru, et teistel on ka sarnased mured ja probleemid ning ma ei ole ebaõnnestunud lapsevanem. Väga innustav oli osaleda koolitusel, kus sain toetust lapsevanemana toimetulemiseks!”

Osalejad hindasid väga kõrgelt tööandja poolt antud võimalust osa saada vanemluse kursusest. Vanemate jaoks on laste teema väga tähtis ning kui suhetes oma laste ja lähedastega on kodus probleeme, siis need kanduvad tööle edasi. Kui kodus on suhted korras, siis on tagatud ka paremad töötulemused - ainult tööalane kompetents pole tähtis, vaid tööandjale on oluline, et ka töötajate pereelu oleks harmooniline.

Õhtul magama minnes ja hommikul ärgates oleme kõik lähedastele eelkõige pereliikmed – abikaasa või elukaaslane, ema või isa, tädi või onu. Argipäeval kella üheksast viieni saab meist kolleeg tööpostil. Need ei ole aga kaks eraldi elu, vaid ühe kaalu kaks kaussi. Koolituse järel antud tagasisides väljendasid kõik osalejad oma rõõmu, et nüüd on neil võimalus oma endisi käitumisviise vaadata värske, uutest põhimõtetest lähtuva pilguga. Oma soovide, tunnete, mõtete ja arvamuste selge ning tulemuslik väljendamine on ju oluline osa sellest, millel hästi toimivad suhted rajanevad, nii kodus kui ka tööpostil.

Targad vanemad, toredad lapsed ja tugev ühiskond – ilusat kevadet ning päikeselisi suhteid kodus ja kolleegide seltsis!

Triin Lumi

Osale heateos Täname Sind abi eest, kui oled meie heategevusprogrammi juba toetanud või kavatsed seda teha tulevikus. Sõlmi püsikorraldusleping summas 3 eurot kuus või aita ühekordse annetusega.