Jõulusoovide puu

Jõulusoovide puul on turva- ja asenduskodude laste jõuluvanale saadetud unistused ja soovid. Et need ei jääks pelgalt unistusteks, vali jõulupuult kink ning tee annetus vastavalt oma võimalustele.

www.heategevusfond.ee/joulupuu

Suurel suusapeol osalenud lapsed vaegliikumise käes ei kannata

Uuringute andmeil möödub suurem osa laste päevast istudes. Aga täna hommikul lükkas selle tõdemuse ümber kaks tuhat tublit last, kes juhatasid Tartu maratoni suure suusapeo sisse lastesõitudega Tähtvere pargis. Minimaratoni rajal tuhises ka 150 last asendus- ja turvakodudest, läbides TILLUsõidul ja MINImaratonil distantse alates 540 meetrist kuni 5 kilomeetrini. Kohal olid lapsed Tallinnast, Pärnust, Harjumaalt, Tartust ja Tartumaalt, Viljandimaalt ning Ida-Virumaalt Sillamäelt, Narvast ja Kiiklast.

Täiskasvanuna teame, et liikumine mõjutab lapse keha arengut kõige enam ja liikumisvilumus toetab ka õpivilumust. Meie lapsed on harjutanud vilkalt juba õige mitu nädalat – kuivtrenni üheks osaks oli ka suuskade, keppide ja saabaste tubane sobitamine. Täna jõudis kätte kauaoodatud päev, mis tipnes edutunde kogemisega suusarajal.

Paljud lapsed proovisid sel talvel suuskadel sõitmist elus esimest korda. Teiste hulgas näitasid rajal oma oskusi ka kõige väiksemad ukerdajad, kes paistsid silma suure tahtmisega – noorimad suusasportlased olid 3-aastased. Stardi eel oli nii mõnigi lastest veendunud, et toob koju oma esimese medali. Viiene Nora Harjumaalt ütles: „Maratonimedalit on koht öökapil juba ootamas. Esmaspäeval lähen lasteaeda ka nii, et mu kaelas oleva medali sära pimestab mu õpetajaid!“

Lihaste haldamine on aju keskne ülesanne. Samas näitavad 9–17 aasta vanuste laste seas läbi viidud uuringud (Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine, 2012), et 70% laste ajast möödub istudes ja 23% kergelt liikudes ning nii jääb vaid 7–8% päevast alles mõõdukaks ja intensiivseks liikumiseks. Terviseteaduste ja Spordi Instituudi direktor Kristjan Port parafraseerib George Bernard Shaw’d: „Me ei lõpeta liikumist saabuva vanaduse tõttu, vaid vanadus saabub lõpetatud liikumise tõttu. Ärgem muutkem lapsi liiga kiiresti vanadeks. Aidake neil rohkem liikuda!“

Lapse igakülgse arengu eelduseks on füüsiline tegevus värskes õhus ning talvisel ajal pakub spordirõõmu ja -naudingut eelkõige suusatamine. Fondi eestvedamisel osalesid asendus- ja turvakodudes peatuvad lapsed maratoni lastesõitudel juba kolmandat aastat järjest. Turvakodudes peatuvate laste suusavarustus (suusad, kepid, saapad, klambrid) on soetatud 7000 heasoovliku eestimaalase abiga ning annetajate toel said spordi positiivsest energiast osa ka need lapsed, kellel muidu selleks võimalusi ei ole.

Triin Lumi

Osale heateos Täname Sind abi eest, kui oled meie heategevusprogrammi juba toetanud või kavatsed seda teha tulevikus. Sõlmi püsikorraldusleping summas 3 eurot kuus või aita ühekordse annetusega.