Lastega ja lastele

Auhinnaga „Lastega ja lastele“ täname ja tunnustame inimesi ja organisatsioone, kelle uued algatused või pikemaajaline tegevus on positiivselt mõjutanud laste ja perede käekäiku.
Tunnustusauhinna taotluste voor on avatud 15. aprillini.

Esita taotlus

Lastekodus tulevad teistsugused jõulud

Elva Postipoiss

Kui me teisipäeval Elva väikelastekodu direktori Kai Raisaga Järve tänava vastvalminud peremajas juttu ajasime, oli selle sees ja ümber veel üsna vaikne. Ent ajalehe ilmumise ajal keeb uutes peremajades juba elu.

Direktor Kai Raisa ütles, et lapsed on eelseisvast kolimisest uutesse kodudesse väga elevil, pakivad asju ja loevad päevi, tunde, minuteid...

"Tädi Kai, mitu päeva veel?" - "Viis." - "Nii palju! Miks me peame nii kaua ootama, majad on ju valmis?"

Jah, majad on tõesti valmis, aga ametlik avamine oli alles reedel. Siis käis uus, äsja ametisse määratud sotsiaalminister Taavi Rõivas pidulikult peremajasid avamas. Küllap satub ta siia nüüd üsna sageli, sest Elva lähedal on ka tema elukaaslase Luisa Värgi vanematekodu.

Aga reedel olid ministril kiired ametlikud kohustused - kõigepealt kell 12 avas Elva lastekodu uued peremajad ja juba kell 14 pani nurgakivi Tartus Väikelastekodu Käopesa peremajadele.

Kai Raisa sõnul on ministri tihe töögraafik lastekodu pere plaanidega igati kooskõlas, sest niipea kui ministrihärra ja külalised on lahkunud, tulevad majja lapsed, kes seavad end sisse sinistes, rohelistes, kollastes ja roosades tubades. Väiksemad paarikaupa, suuremad lapsed saavad aga päris eraldi toa. Täpselt sama projekti järgi ehitati Elvasse sel aastal peremajad neljale asendusperele. Igas majas on kuus tuba: kaks ühest ja kolm kahest lastele ja üks tuba kasvatajatele. Maja ühendab suur avatud köögiga elutuba, igas majas on pesuruumid, saun ja garderoobid, mõnus terrass ja õu.

Kolimisel olid abiks Elva lionsid Aivar Vaigu, Kalev Tõldsepp ja Raul Simson, transpordiga toetas RPM.

Direktoril on pisut kahju, et peremajadele tellitud uus mööbel ei jõua õigeks ajaks kohale, vaid jääb paar nädalat hiljaks. Juba on mõeldud, kas on mõtet vanu voodeid uutesse majadesse tassida või ongi üsna põnev magada paar nädalat madratsitel. Külm ei hakka, sest majades on põrandaküte.

"Aasta lõpul on põhjust olla tänulik mitmetele eraisikutele ja ettevõtetele, kes Elva Väikelastekodusse suuremat jõulurõõmu on toonud - eriti suured tänud Elm Vilippusele, Shishile, MTÜle KinnisvaraMagnaadid, Aabe Varuosadele, SEB Heategevusfondile ja paljudele teistele," ütles Kai Raisa.

Suur muutus

Ühes peres elab koos kaheksa erinevas vanuses last koos kasvatajatega. Direktori sõnul ei saanud ei lapsed ega kasvatajad valida peret ega maja, need pani paika direktor. Kai Raisa ütleb, et see polnud sugugi kerge - erinevate variantide läbimängimiseks ja sobitamiseks kulus pea aasta.

"Ma ei küsinud üheltki töötajalt, kellega ta tahaks koos töötada, ega ka üheltki lapselt, millisesse majja või kellega ta tahaks minna, sest ma ei oleks suutnud kõikide soove täita ja siis oleks mõni tundnud end eelistatult ja teine jälle, et tema soovi ei ole arvestatud," ütles Räisa. "Kui kellegi soov läks täkke ja nad sattusid kogemata kokku, siis on väga tore. Laste puhul vaatasin seda, et ühe ema lapsed oleksid koos ühes majas, siis vaatasin, et poisse ja tüdrukuid oleks võimalik tubadesse jaotada ja et mõlemas majas oleks nii puudega kui tavalapsi. Töötajad on üks meeskond - nemad peavad ise kokku hoidma. Me ei läinud sellele variandile, et ema elaks siin lastega koos. Meil on üle pooltel lastel erivajadus. Nad vajavad natuke teistmoodi suhtlemist ja kohtlemist."

Koht, kus nii lapsed kui kasvatajad said kaasa rääkida, oli peremajadele nimede panek. Oli palju lõbusat mõttetööd ja lõpuks said kõik neli maja endale toredad nimed. Järve tänava paarismaja üks tiib on Männipesa ja teine Männimaja. Kase tänava majade nimed on Kaasiku ja Õnnetriinud. Koos lastega pandi paika ka nn ühiselureeglid, kokku 22.

"Elementaarne, et laps koristab ise oma toa, õpib kasutama kodumasinaid ja süüa tegema,' ütles Räisa.

Viie viimase aasta jooksul on poole võrra vähenenud lastekodu personal ja uuest aastast jääb neid vaid 24. Teadlikult on vähendatud ka laste arvu, sest peremajadesse kõik ei mahu. Lapsi on lastekodus kõige rohkem Tartumaalt, mõned ka Elvast, siis veel Jõgevamaalt ja Valgamaalt. Paris beebisid hetkel lastekodus ei ole ning poisse on pea sama palju kui tüdrukuid.

"Laste ärevust tuleb mõista, see on ühele väikesele lapsele ikka suur elumuutus," ütles Kai Räisa. "Kujutage ette, et saate endale uue kodu, uued õed-vennad, uued vanemad - kõik ühe korraga. Ühe väikese lapse jaoks on see tohutu stress. Nad pole majades niiviisi käinud, et vot siia tuleb sinu, siia minu voodi. Reedel on palju avastamist. Praegu on nad vanuse järgi, siis lüüakse kõik sassi, sest ükski rühm ei lähe selliselt edasi, nagu nad on olnud. Kasvatajad kohtuvad uute lastega ja lapsed uute kasvatajatega."

Aga jõulud tulevad kindlasri põnevamad. Nii nagu igas tavalises peres, ehitakse ka siin üheskoos kuuske., maja on täis piparkoogi lõhna ja ahjus valmivad jõulupraed. Küünlad põlevad, suur pere istub ümber laua ja uksele koputab jõuluvana...

Elva lastekodu peab uutes peremajades koos jõuludega ka soolaleivapidu.

Allikas: Elva Postipoiss

Участвуй Благодарим Вас за помощь, если Вы уже поддержали нашу благотворительную программу или планируете сделать это в будущем! Заключите договор на постоянное платежное поручение на сумму 3 евро в месяц или помогите разовым пожертвованием.