Lastega ja lastele

Auhinnaga „Lastega ja lastele“ täname ja tunnustame inimesi ja organisatsioone, kelle uued algatused või pikemaajaline tegevus on positiivselt mõjutanud laste ja perede käekäiku.
Tunnustusauhinna taotluste voor on avatud 15. aprillini.

Esita taotlus

Eesti lapsed said Helsingis teada mis saab siis, kui maailm ära upub

Neljas

Suvise koolivaheaja lõpetuseks võtsid turva- ja asenduskodudes viibivad lapsed ette pika reisi Helsingisse Heureka teadusparki.

Sellest ühisreisist said osa 120 Ida-Virumaalt, Viljandist, Tartust, Harjumaalt ja Tallinnast kohale sõitnud last. SEB Heategevusfondi tegevjuht Triin Lumi selgitas reisi eesmärki: „Tihtipeale asutuses kasvavad lapsed kardavad seda, mis on väljaspool asenduskodu väravaid – see hirmutab ja on võõrastav ning ehk isegi paremal meelel väldiksid seda. Mida rohkem lapsed oma asutuse seinade vahelt välja tulevad, seda rohkem saavad nad kogemusi ja kinnistub teadmine ka sellest, milline on elu teisel pool asutuse väravaid. Ühel päeval lõppeb asenduskodus elamise aeg ning siis tuleb ellu minna ning ilma kogemusteta ei oleks iseseisev toimetulek võimalik.“

Päev oli täis kogemisi ja avastamisi, uudistamist ja lustimist, eneseleidmist ja maailmapildi avardamist - lastel oli huvi kõige vastu ning seda huvi oli reisil lihtne üleval hoida. Põnevas teaduskeskuses Heureka sai keeruline lihtsaks ja nähtamatu nähtavaks. Seal said lapsed teada: kui pikk on soolestik, kas maakera pöörleb, mis tunne on olla maavärina ajal majas, milles seisneb Bermuda kolmnurga saladus, kas kõik on võimelised lamama 2335 naelaga Fakiiri voodil, kuidas füüsikaline suurus inertsimoment mõjutab ka suurt wc-paberi rulli, kui suur on dinosauruse muna jne.

Kliimamuutuste kambris mõtiskles kuuene Marta: „Kui kunagi võib maa täiesti ära uppuda, siis tuleb meil leida selline kuivem koht, kus elada.“ Kümnene Taavi võttis kokku Heurekas nähtu: „Ma sain siin kõigile elu puudutavatele küsimustele vastused ning sain aru, miks asjad on nii nagu nad on!“

Lumi lisas: "Reis andis lastele hea võimaluse arutleda koos saatjatega maailma erilisuse üle ning tõdeti, et ka maad ja rahvad on erinevad ning erinevad on ka keeled ja kombed. Kindlasti tunnevad turvakodudes peatuvad lapsed end Vilniuses või Türgis koolivaheajal puhanud klassikaaslaste ning sõprade kõrval võrdsemana, sest ka nemad on nüüd reisinud ja maailma näinud!“ Seitsmene Andrus mõtiskles erinevate keelte teemadel ning pakkus, et soomlased arvavad kindlasti, et meie räägime vigadega soome keelt ja eestlased arvavad, et soomlased räägivad vigadega eesti keelt.

SEB Heategevusfond kogub annetusi ja teostab aasta ringi mitmesuguseid projekte turva- ja asenduskodudes peatuvate laste toetuseks, koordineerib kasuperede nõustamist ja annab välja stipendiume.

Allikas: Neljas

Участвуй Благодарим Вас за помощь, если Вы уже поддержали нашу благотворительную программу или планируете сделать это в будущем! Заключите договор на постоянное платежное поручение на сумму 3 евро в месяц или помогите разовым пожертвованием.