Jõulusoovide puu

Jõulusoovide puul on turva- ja asenduskodude laste jõuluvanale saadetud unistused ja soovid. Et need ei jääks pelgalt unistusteks, vali jõulupuult kink ning tee annetus vastavalt oma võimalustele.

www.heategevusfond.ee/joulupuu

Piparkoogiralli: põlled jahuseks, südamed soojaks ja kõhud punni

29.12.2014

SEB Heategevusfondi traditsioonilise detsembrikuise piparkoogiralliga jõudis laste turva- ja asenduskodudesse kokku 550 pakki piparkoogitainast, 50 tainarulli ja 50 pakki piparkoogivorme. Osas kodudes käisid abiks „rallitamas” ka vabatahtlikud, teistes küpsetati oma pere ringis.

Lastel ja kasvatajatel oli piparkoogitainaste, -vormide ja tainarullide üle väga hea meel. Kohe kui kingitus saabus, hakkasid lapsed küsima, millal ometi piparkooke küpsetama hakatakse. Paljudes peredes tehti käed jahuseks mitmel päeval.

Kui laulusalmis tulevad piparkoogid kolmekesi präänikute maalt, siis piparkoogirallil oli tulijaid kümneid kordi rohkem ning tuldi oma kodu köögist, seelikusabad ja püksipõlved jahused, ninaotsad glasuurised ja tainavõru naeratava suu ümber.
Piparkookide meisterdamine kuulub jõulude juurde, olles väike ettevalmistus jõuluvana tulekuks. Juba küpsetama hakates poeb südamesse eriliselt soe ja helge tunne ning pärast heljub toas mõnus piparkoogilõhn. Turvakodu lastele, kes igal aastal vahetuvad, võib see olla üheks uueks kogemuseks, mida enne ei ole tehtud. Just väiksematele, kes tegid esmakordselt piparkooke, oli väga põnev tegevus nii taina rullimine, vormidega töötamine kui ka kaunistamine. Pärast olid nii nemad ise kui ka kogu põrand üleni jahused, aga see tegi asja veel lõbusamaks.

Kasvatajad märkisid oma tagasisides, et tainaga tegelemine ei erine suurt voolimistunnist – käte ja sõrmede liigutused mõjuvad soodsalt laste arengule, stimuleerides ka kõne arengut. See on vahva mäng, mis on lapse jaoks kõige loomulikum viis end väljendada. Loomulikult oli palju ka nalja ja tralli, küpsetamise vahepeal jutustati möödunud aastast ning vahetati omavahel koolimuljeid.

Kasvatajad, nähes seda entusiasmi, mis laste silmis säras, jäid meelega tagaplaanile ning lasid lastel mõnuga meisterdada, aidates neid ainult seal, kus tarvis oli ning abi küsiti. Lapsed olid ise tööhoos ja ülimalt loomingulised. Koogiküpsetamise käigus jagasid suured ja väiksemad omavahel väga mõnusalt ja mänguliselt ära tööülesanded, et köögitoimkond paremini sujuks.

Taas võisid kasvatajad tõdeda, et lastega koos millegi tegemine on parim võimalus üksteise tundmaõppimiseks, mille käigus õpivad nii lapsed kui ka täiskasvanud. Laste emotsioone aitavad välja tuua ka vabatahtlikud, kes koos lastega tegutsedes aitavad neil oma tundeid jagada. Lapsed rääkisid meelsamini ka sellest, mis südamel, asjadest, mis rõõmu teevad ja ka neist, millest tihti valus rääkida on – oma kodust, perest ja lähedastest.

Loe edasi
 

Osale heateos Täname Sind abi eest, kui oled meie heategevusprogrammi juba toetanud või kavatsed seda teha tulevikus. Sõlmi püsikorraldusleping summas 3 eurot kuus või aita ühekordse annetusega.