Lastega ja lastele

Auhinnaga „Lastega ja lastele“ täname ja tunnustame inimesi ja organisatsioone, kelle uued algatused või pikemaajaline tegevus on positiivselt mõjutanud laste ja perede käekäiku.
Tunnustusauhinna taotluste voor on avatud 15. aprillini.

Esita taotlus

Jõulusoovide puu: Mängurõõm ja maailma avastamine käivad käsikäes!

Nii nagu on lapsi, kes peavad kogu aeg olema tähelepanu keskpunktis, on ka lapsi, kes hoiavad rohkem omaette. Kuigi nad ei pruugi olla väga ohtrasõnalised, toimub paljut nende sisemaailmas.

16-aastane Karina Tallinnast on esmapilgul kinnine tüdruk, aga kui võtta aega temaga rääkimiseks, siis avaneb see, kui sügav ja rikas on tema sisemaailm. Tal on palju hobisid, näiteks kasvatab ta akvaariumis Aafrika hiidtigusid ja tunneb huvi teiste loomade vastu. Tema uueks hobiks on scrapbooking ehk erinevate paberite ja neist lõigatud elementide ühendamine kauniks käsitööks. Jõuluvanalt soovibki neiu scrapbooking’u komplekti.

Lauamängud aitavad keskenduda

12-aastane Priit Elvast on nutikas poiss, kes käib suusahüppetrennis ja mängib meelsasti kettagolfi. Ta on käeliselt osav ja Rubiku kuubiku kokkupanek on tal ammu selge. Nüüd soovib ta jõuluvanalt magnetkuule, et teha põnevaid kujusid ja nuputamist harjutada.

15-aastane Jelizaveta Tallinnast soovib mustkunstniku komplekti, et väike vend ja õde ka oma sisemaailma kutsuda ja neile trikke näidata. Ta käib jalgpallitrennis ja vabal ajal mängib meelsasti erinevaid lauamänge. Tema 9-aastane nimekaim Harjumaalt soovib meisterdamiseks aga termomosaiiki, mis nõuab keskendumist, käelist osavust ja arendab lapse süvenemisvõimet. Muidu on Jelizaveta selline vallatu, ent käelised tegevused juhivad ta justkui teise maailma, kus ta on oluliselt rahulikum.

Koos tegutsemiseks ja omaette olemiseks

10-aastane Kadri Jõgevamaalt on vaikne ja tasane piiga, kes eelistab rohkem omaette olla, vaadelda ja süveneda. Eriti armastab ta looduses viibida. Talvel on nende kodu juures linnusöögilaud ja sealseid askeldusi on ta sageli jälgimas. „Oleme küllaltki metsa sees, loomakesi käib metsaservas ja oravad on ka olnud, aga nii kaugele oma silmaga hästi ei näe,“ selgitab kasvataja. Nii nad arvasidki, et suurepärane kingitus sellisele vaatleja hingega tüdrukule oleks National Geographicu binokkel.

Samas peres on ka 13-aastane tehnikahuviline Kermo, kes pidevalt oma tõukeratast putitab – võtab selle koost lahti ja paneb jälle kokku. „Ta on meile alles tulnud ja räägib, et tal ei ole kunagi olnud puldiautot,“ selgitab perevanem. Et see unistus täituks enne, kui liiga hilja, soovibki poiss endale jõuluvanalt raadio teel juhitavat puldiga autot.

Tema heale sõbrale, 12-aastasele Angelikale meeldib aga legodest maailmu ehitada. Legosid on ta kingituseks tahtnud mitu aastat ja neid on tal palju. Seekord soovib ta aga midagi teistsugust – nimelt puldiga juhitavat roosat autot (Wall Climber), mida saab sõidutada mööda seinu. Kui mõlema semu unistused täituvad, siis saavad nad legode kokkupanekule lisaks ka autodega võidusõite korraldada. Kasvataja sõnul sobivad need kaks hästi kokku. Vahel tuleb ette ka jagelemist, sest poiss on keevalisem, ent Angelika lõbususega saab pahameelest kiiresti üle.

Konstruktor nutikale nokitsejale

10-aastane Arseni Tallinnast soovib aga Playmobili päästehelikopterit, kuna tema lemmiktegevus on konstruktoritega mängimine. Eriti meeldivad talle helikopterid, kõige rohkem aga pääste-, kiirabi- või politseiautod. Arseni on autistlik poiss ja vahel on tal vaja konstruktori kokkupanekul ka abi.

Peale konstruktorite on Arsenile hakanud meeldima ka lugemine. Selle õppimine võttis tal pikalt aega ega meeldinud algul kohe üldse, aga nüüd loeb ta vahel teistelegi raamatuid ette. Samuti on hakanud teda köitma lauamängud: ta õpib aegamööda aktsepteerima mängureegleid – selle asemel, et neid kogu aeg enda kasuks ümber teha – ja on õppinud ka kaotama.

 

Parim on jõulukink, mis pakub rõõmu ja arendab – sütitab avastamiskihku, paneb teadmisi proovile või õpetab mõnda uut oskust. Teeme lapsele parima kingituse siis, kui paneme tähele tema soove ja mõistame nende soovide taga olevaid tegelikke vajadusi.

Jõuluõhtul kingituste jagamine on paljude laste jaoks aasta kõrghetk, kuid elu käib 12 kuud aastas ja unistused ei lõpe jõuludega. Sellepärast tee lastele kingitus iga kuu ning hakka püsiannetajana nende hobitegevuste toetajaks. Püsiannetaja tugi on hindamatu väärtusega, sest trennis käia ja hobidega tegeleda tahavad perekodude lapsed aasta ringi täpselt samuti nagu koos vanematega kasvavad lapsed. Anna neile püsiannetajana turvatunne, et nad saavad oma lemmiktegevusega tegeleda praegu ja ka edaspidi!

Panusta 3 eurot kuus ja kingid lastele eduelamusi, uusi kogemusi või toetad noori hariduse omandamisel, mis on elutähtis iseseisvasse ellu astumisel. Anna oma väike panus, et asenduskodus elaval lapsel oleks samasugune toetav ja arendav keskkond nagu meie oma peres kasvavatel lastel. Loe lisa: http://www.heategevusfond.ee/joulupuu/pysiannetus

Osale heateos Täname Sind abi eest, kui oled meie heategevusprogrammi juba toetanud või kavatsed seda teha tulevikus. Sõlmi püsikorraldusleping summas 3 eurot kuus või aita ühekordse annetusega.