Jõulusoovide puu

Jõulusoovide puul on turva- ja asenduskodude laste jõuluvanale saadetud unistused ja soovid. Et need ei jääks pelgalt unistusteks, vali jõulupuult kink ning tee annetus vastavalt oma võimalustele.

www.heategevusfond.ee/joulupuu

Jõulusoovide puu: Kinkige lapsele jõuludeks aega ja armastust

Jälle on käes aeg mõtelda jõulukingitustele. Kõige olulisemad kingisaajad on loomulikult lapsed.

Miks te kingite?

Selleks et kingivalimine sujuks, mõtelge kõigepealt sellele, miks te tahate lapsele jõuludeks kingitusi teha. Põhjuseid võib olla väga erinevaid. Vahest kingite seepärast, et nii on lihtsalt kombeks. Võib-olla vähendate nii oma süütunnet, sest pole saanud lapsega piisavalt koos olla, või kingite lapsele ilmtingimata kalli asja seetõttu, et kardate väiksema või lihtsama kingitusega valmistada talle pettumust. Selle kartuse taga võib olla ühtlasi alateadlik hirm, et te ei ole oma lapsele piisavalt hea lapsevanem.

Jõulud annavad ka võimaluse teha lapsele mõni kallis praktilise väärtusega kink. Üks tore põhjus, miks jõulukingitust teha, on soov valmistada lapsele lihtsalt rõõmu.

Kui tahate kingitusega last rõõmustada, siis tasub mõtelda ka ajalises mõõtmes. Mõni kingitus pakub lühiajalist rõõmu ja ununeb seejärel kiiresti. Mõni teine seevastu rõõmustab last ka kauges tulevikus.

Millised põhivajadused on lapse kingisoovi taga?

Oluline on see, milliseid väärtusi kingitus toetab. Sageli ei süvene vanemad sellesse, mida laps tegelikult vajab ja mis teda tõeliselt puudutab. Suuremat õnnetunnet loova kingituse suudate teha juhul, kui olete lapsega paremas kontaktis, tunnete teda sügavamalt ning mõistate, mis aitab tema arengule ja heaolule kaasa.

Mõtelge sellele, millised tegelikud vajadused on lapse kingisoovi taga. Kas ta soovib selle uue asja abil rohkem sõpradega koos olla ja nendega oma maailma jagada? Nii võib see olla näiteks juhul, kui ta palub jõuluvanalt uut nutitelefoni. Võib-olla soovib laps saada rohkem tähelepanu ja tunnustust, näiteks mõne kindla kaubamärgi riideid või jalanõusid kandes. Sellistel puhkudel tasub mõelda, kas sama vajadust saaks katta muul moel.

Kingisoovi taga võib olla ka tahe ennast teostada ehk arendada andeid ja tegeleda huvialaga.

Kiri jõuluvanale

Näidake lapsele eeskuju ja kirjutage jõuluvanale ka ise kiri. Hoolitsege mõlemad selle eest, et kirjas oleks viisakas pöördumine jõuluvana poole, ühtlasi tundke huvi tema elu vastu ja kirjutage enda elust, tänage jõuluvana juba ette ning lisage oma kontaktid.

Jõuluvanale kirja koostades rääkige lapsega sellest, kuidas mõni väike ja lihtne kingitus võib pakkuda väga suurt rõõmu pikaks ajaks. Arutage enne kingisoovi kirjapanemist, mis saab kingitusest edasi, kui laps seda enam ei vaja või on sellest tüdinud, näiteks suvel või järgmistel aastatel. Kas see kingitus läheb taaskasutusse, müüki või prügikasti? Selline mõtteviis aitab lapsel näha pikemat ajaperspektiivi.

Arutage lapsega, mis rõõmustaks teda

• eri olukordades ehk siis, kui ta on üksi, koos perega või koos sõpradega;
• eri aastaaegadel;
• eri kohtades, näiteks kodus, lasteaias või koolis. 

Mõtelge koos, milline kingitus võiks lapsele rõõmu valmistada pikemat aega. Rääkige oma lapsepõlvekogemustest ja sellest, milliseid kinke teie siiani mäletate. Arutage lapsega ka laiemalt selle üle, millised kingitused inimestele tegelikult korda lähevad ja eluks ajaks meelde jäävad. Suure tõenäosusega ei ole need asjad, vaid koos veedetud aeg koos toreda tegutsemisega.

Olge koos

Kallite asjade asemel on sageli targem kinkida lapsele mõni rikastav elamus või kogemus, mis annab talle terveks eluks head mälestused vanematega veedetud ajast. Seda silmas pidades leppige oma perekonnas ja vajaduse korral ka sugulastega kokku, et teete mitmele inimesele või lausa tervele perele mõeldud kingitusi, näiteks 

• lauamängu või teatripiletid kogu perele,
• piparkoogivormid emale ja lapsele ning
• meisterdamiskomplekti isale ja lapsele.

Jõulukingitus võiks olla kiiduväärt vahend, mis aitab teie lapsel kasvada heaks inimeseks. Ilma kahtluseta, kõige olulisemaks on lapse õnnelikust suurendavaks kingituseks see, kui vanem võtab lapsega koos olemiseks piisavalt aega ja näitab talle nii sõnadega kui ka oma käitumisega välja armastust. Olge lihtsalt oma lapsega koos, kallistage teda, mängige temaga ja öelge talle kohe õige mitu korda, et armastate teda.

Parim on jõulukink, mis pakub rõõmu ja arendab – olgu üllatus avastamiskihku sütitav, teadmisi proovile panev või mõnda uut oskust õpetav. Teeme lapsele parima kingituse siis, kui paneme tähele tema soove ja mõistame nende soovide taga olevaid tegelikke vajadusi. 

Nende jõulude tõeline täht võid olla sina, toetades jõulukingitusena lapsi 1-eurose igakuise annetusega läbi aasta. Vanemliku hoolitsuseta lapsed vajavad positiivseid emotsioone mitte ainult jõulude ajal, vaid läbi aasta. Panusta 1 euro kuus ja kingid lastele eduelamusi, uusi kogemusi või anna oma toetus, et noor saaks omandada ameti, millega alustada iseseisvat elu. Anna oma väike panus, et asenduskodus elaval lapsel oleks samasugune toetav ja arendav keskkond nagu me oma peres kasvavatel lastel.

Loe lisa: http://www.heategevusfond.ee/joulupuu/pysiannetus


Auli Andersalu-Targo
koolipsühholoog
Gordoni perekooli koolitaja
Perekeskuses Sina ja Mina
 

 

Osale heateos Täname Sind abi eest, kui oled meie heategevusprogrammi juba toetanud või kavatsed seda teha tulevikus. Sõlmi püsikorraldusleping summas 3 eurot kuus või aita ühekordse annetusega.